Lekceważona i nie leczona prowadzi do rozdrażnienia, uczucia ciągłego zmęczenia, braku koncentracji, uporczywych bólów głowy i jest przyczyną wielu chorób. Bezsenność. Problemy z zaśnięciem i utrzymaniem ciągłości snu dotyczą już połowy z nas.

Zaburzenia snu częściej dotyczą kobiet, ludzi w podeszłym wieku i osoby z problemami psychicznymi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia połowa światowej populacji miewa problemy ze snem. Bezsenne noce wiążą się ze stosowaniem leków (także tych uspokajających) lub używek jak np. kawa czy mocna herbata. W niektórych przypadkach zaburzenia wynikają z chorób somatycznych, np. schorzeń serca, płuc czy chorób wrzodowych. Sen zakłócić może otaczające nas środowisko, hałas, niedostatecznie wywietrzone pomieszczenie, problemy osobiste. Jednym z ważniejszych przyczyn powstawania bezsenności jest właśnie stres. Stresujące sytuacją utrudniają zasypianie, o czym przekonało się zapewne większość z nas. Ich nasilenie może wywoływać stałą i utrzymującą się bezsenność.

Wyróżnia się 3 typy bezsenności ze względu na czasu trwania zaburzenia. Bezsenność przygodna – jest szczególnie związana z naruszeniem naturalnych pór snu. Pojawia się w związku z pracą w trybie zmianowym, przekraczaniem stref czasowych, trwającym kilka dni stresem. Bezsenność krótkotrwała – zwykle odczuwamy ją chorując, oraz w przypadku długotrwałych stresujących okoliczności. W przeciwieństwie do bezsenności przygodnej, nie należy jej lekceważyć. Utrzymujące się problemy ze snem mogą bowiem przerodzić się w najbardziej uciążliwą – bezsenność długotrwałą, trwającą powyżej miesiąca i dłużej. Przyczyny jej powstawania są bardzo różnorodne.

Z lekkimi objawami bezsenności warto walczyć nie korzystając ze środków farmakologicznych. Tuż przed snem powinno unikać się obfitych posiłków, pobudzających używek (w tym papierosów), intensywnego wysiłku fizycznego i umysłowego. Wbrew ogólnym przekonaniom gorąca kąpiel także nie wpływa korzystnie. Lepiej zrobi nam kąpiel w wodzie o letniej temperaturze.

Zaleca się także wyeliminowanie wszystkich czynności nie związanych ze snem, a które wykonujemy w łóżku, jak np. czytanie książki, oglądanie telewizji czy rozmowa z partnerem. Celem takiego postępowania jest wykształcenie w nas skojarzenia, łączącego łóżko tylko i wyłącznie ze snem. Także przebieg naszego dnia znajduje odbicie w jakości snu. Pomóc w zaśnięciu może wysiłek fizyczny, wieczorny spacer. Korzystny wpływ odgrywa dokładne wietrzenie pomieszczeń i wypicie herbatki rumiankowej czy melisy. Wskazane są także wszelkie metody relaksacyjne, które pomagają rozładować napięcie emocjonalne. Te drobne, wymagające systematyczności metody, mogą ograniczyć lub wyeliminować problemy z krótkotrwałym brakiem snu.

W przypadku utrzymującej się bezsenności i braku skuteczności metod pozalekowych, konieczna jest wizyta u specjalisty, który zdiagnozuje przyczyny. Zdrowy sen jest bowiem podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego nie warto zwlekać. Szybkie zdiagnozowanie i usunięcie zaburzeń snu, pozwoli nam długo cieszyć się uzdrawiającą mocą snu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz