Jak zadbać o wątrobę? Profilaktyka pomoże uniknąć problemów!

Zdrowa wątroba to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu – bez niej nie jesteśmy w stanie trawić spożywanych pokarmów, pozbywać się szkodliwych toksyn czy nawet we właściwy sposób chronić się przed chorobami. Problemy z wątrobą mogą dopaść każdego z nas – możemy jednak zminimalizować ryzyko. Jak to zrobić?

Po pierwsze – dieta

To, co jemy i pijemy, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszej wątroby – jest ona przecież odpowiedzialna za przetwarzanie lipidów, białek i węglowodanów. Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne dla zdrowia tego ważnego narządu jest nadużywanie alkoholu. Warto jednak pamiętać, że nie tylko alkoholicy mają problemy z wątrobą; każda ilość wypijanego alkoholu może pogarszać jej sprawność. Dlatego zaleca się wypijanie maksymalnie odpowiednika jednego kieliszka wina dziennie (w przypadku mężczyzn – dwóch kieliszków). Niezwykle istotna jest też zbilansowana, lekkostrawna dieta. Unikajmy nadmiernej ilości węglowodanów oraz tłuszczów, które mogą odkładać się w wątrobie. Stawiamy na regularne, niewielkie, ale często spożywane posiłki, które nie obciążą nadmiernie tego narządu. Odczuwając różnego rodzaju dolegliwości, oprócz zmiany diety warto też sięgnąć po leki wspomagające różne funkcje wątroby, jak np. Essentiale Forte, tabletki przyspieszające regenerację narządu, działające ochronnie oraz eliminujące subiektywne objawy.

Po drugie – aktywność

Nadwaga, otyłość czy cukrzyca to ważne czynniki ryzyka, jeśli chodzi o występowanie chorób wątroby. Dlatego oprócz przejścia na zdrową, zbilansowaną dietę, istotnym działaniem profilaktycznym będzie zwiększenie naszej aktywności fizycznej. Okazuje się, że stopniowa redukcja masy ciała, której towarzyszy zwiększona aktywność fizyczna, pomaga skutecznie zmniejszać stopień otłuszczenia wątroby i tym samym niweluje ryzyko powstawania poważniejszych zaburzeń. Mało kto ma dużo czasu oraz wystarczająco silną wolę, aby diametralnie zmienić swój sposób życia. Co więcej, nagłe rozpoczęcie intensywnych ćwiczeń fizycznych w przypadku osób do tej pory stroniących od sportu może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla organizmu. Dlatego optymalnym rozwiązaniem wydaje się stopniowe wprowadzanie do codziennego harmonogramu coraz więcej różnego rodzaju aktywności ruchowej.

Po trzecie – ostrożność

Uszkodzenie wątroby może być również efektem zastosowania nieodpowiedniego leku bądź zbyt długotrwałego stosowania jakiegoś rodzaju farmaceutyków. Dlatego zawsze powinniśmy bezwzględnie przestrzegać zasad stosowania leków zamieszczonych na ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku osób z grupy ryzyka, np. cukrzyków, konieczna będzie zawsze konsultacja z lekarzem, który pomoże ustalić bezpieczną dawkę oraz czas stosowania leku. Warto wiedzieć, że także wdychane opary substancji chemicznych mogą mieć zgubny wpływ na naszą wątrobę – unikajmy wdychania np. środków przeciw owadom dostępnym w aerozolu czy lakierów i innych tego rodzaju substancji. Zwróćmy też uwagę na to, po jakie preparaty ziołowe sięgamy – unikajmy tych pochodzących z niesprawdzonych źródeł.

Chora wątroba to nie tylko nieprzyjemne dolegliwości, ale też realne zagrożenie zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Dlatego „lepiej zapobiegać, niż leczyć” – zróbmy wszystko, by uniknąć niebezpiecznych zaburzeń jej funkcjonowania.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz