Katar i kaszel – jak się ich pozbyć?

Za oknem ponad dziesięć stopni, świeci słońce, a my uwięzieni w czterech ścianach zmagamy się z katarem i kaszlem. Jak to możliwe? Za rozwój przeziębienia odpowiada koło 200 różnych wirusów, dlatego nie tak łatwo jest się przed nimi uchronić. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka prostych sposobów, dzięki którym unikniemy sezonowych infekcji lub wyleczymy te, które już nam dokuczają.

 

Choć to nie jest żadna epidemia, mimo wszystko co chwila spotykamy ludzi, którzy kaszlą i pociągają nosem. Kropelki wydzieliny zawierającej wirusy czyhają na nas co rusz – w autobusach, centrach handlowych, produktach w sklepach, na klamkach czy po prostu w powietrzu, którym oddychamy w pobliżu osoby przeziębionej. W ten właśnie sposób bardzo łatwo możemy dołączyć do grona zarażonych. Nie jest jednak tak łatwo to grono opuścić, bo choć przeziębienie nie jest chorobą groźną, często nie wiemy, jak je leczyć i zdajemy się na „przeczekanie” problemu, co może tylko pogorszyć stan rzeczy i doprowadzić do poważnego zapalenia dróg oddechowych. Zobacz, jak walczyć z dwoma najbardziej dokuczliwymi objawami przeziębienia – kaszlem i katarem.

 

Katar

Rozwija się bardzo szybko, bo wystarczy już doba albo dwie, by nasz nos był kompletnie wysuszony i zatkany. Zaczynamy kichać, a nos staje się czerwony od częstego wycierania, niejednokrotnie czujemy też ból w okolicy zatok lub pieką nas oczy. Jak sobie z tym poradzić?

Stare porzekadło mówi, że „nieleczony trwa siedem dni, a leczony tydzień”. Choć właśnie tak widzi go większość z nas, nie powinniśmy rezygnować z prób leczenia. Sytuacja nie jest beznadziejna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w obecnych czasach mamy do dyspozycji wiele środków farmaceutycznych, które skutecznie się z nim rozprawią. Takim sprawdzonym sposobem na katar są aerozole do nosa, na przykład Xylorin. Dzięki głębokiej aplikacji lek jest w stanie dotrzeć do najdalszych zakątków nosa, udrożnić go i nawilżyć, a przede wszystkim rozrzedzić wydzielinę.

Lekceważenie kataru może prowadzić do dalszych zmian chorobowych, takich jak zapalenie zatok. Z tego względu powinniśmy pamiętać o odpowiednim wypoczynku, śnie i wygrzaniu organizmu. Jeśli sytuacja tego wymaga i mamy do czynienia z ostrym nieżytem nosa, warto zostać w domu, a w razie potrzeby skontaktować się z lekarzem.

 

Kaszel

W wyniku wdychania zbyt chłodnego lub suchego powietrza tylna ściana gardła ulega podrażnieniu, co objawia się zazwyczaj uczuciem nieprzyjemnego drapania, kłucia czy pieczenia, a nawet utrudnionym przełykaniem śliny. Pojawia się suchy, męczący nas kaszel, który zdaje się dodatkowo podrażniać gardło. W tym wypadku należy bezzwłocznie zacząć przyjmować syrop przeciwkaszlowy, który nawilży i odbuduje objęte dolegliwością obszary gardła. Przydadzą się także nawilżające tabletki do ssania, które przynoszą ulgę błonie śluzowej gardła.

Inną historią jest równie dobrze znany nam kaszel mokry. Wykrztuszana przez nas wydzielina to nic innego jak śluz zawierający wirusy i bakterie. Z tego względu w tym wypadku powinniśmy postarać się o lek wykrztuśny, który pomoże organizmowi pozbyć się infekcji.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz