Każda kobieta pragnie być piękna i zdrowa. Jednak w życiu każdej z nas przychodzi etap kiedy po prostu natura daje nam do zrozumienia, że czas na to, żeby zostać rodzicem dobiegł końca.

Każda kobieta pragnie być piękna i zdrowa. Jednak w życiu każdej z nas przychodzi etap kiedy po prostu natura daje nam do zrozumienia, że czas na to, żeby zostać rodzicem dobiegł końca.

Wg WHO  menopauza to  ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym przez 12 miesięcy nie obserwuje się miesiączki.
Każda kobieta ma indywidualnie zapisaną w genach informację na temat momentu , w którym będzie miesiączkowała ostatni raz. Najczęściej ma to miejsce między 40 a 58  rokiem życia. Menopauza jest wynikiem zmian hormonalnych w naszym organizmie.

Wszystko to dzieje się za sprawą wygaśnięcia czynności jajników, które  do tej pory odpowiadały za cykliczną produkcję progesteronu i estrogenów. Hormony te mobilizowały błonę śluzową macicy do złuszczenia, czego efektem było comiesięczne krwawienie.

Każda kobieta odczuwa zupełnie inaczej okres około menopauzalny. Często panie  ze względu na intensywność dolegliwości w tym okresie ograniczają swoją aktywność zawodową.
U innych   zmiana nastoju wpływa na relacje społeczne. Często kobiety, które do tej pory były cierpliwe i opanowane stają się wybuchowe i niespokojne.

Okres około menopauzalny charakteryzuje się także częstszym występowaniem depresji. Dla wielu pań menopauza  jest niezwykle przykrym doznaniem.  Odczucie to potęguje niejednokrotnie bolesne współżycie, które jest wynikiem zmian w układzie moczowo – płciowym.

Inne częste objawy charakterystyczne w tym okresie to :

  • uderzenia gorąca, którym często towarzyszą zlewne poty i kołatanie serca.
  • bóle głowy
  • bóle mięśni
  • obniżona ochota na seks
  • drażliwość przy dotyku
  • zmiana nastoju
  • poczucie niepokoju
  • obniżona koncentracja
  • nietrzymanie moczu
  • zaburzenia snu, a niejednokrotnie także bezsenność.

Często kobiety w tym okresie przybierają kilka centymetrów w okolicach bioder i ud. To wszystko efekt spadku poziomu estrogenu. Inną rolą tego hormonu jest regulacja gospodarki kostnej.  W  tym okresie często obserwujemy osteoporozę, czyli chorobę polegająca na zmniejszeniu mineralizacji kości, czego efektem jest większa podatność na złamania – to wszystko efekty niedoboru estrogenu.

Menopauza  jest wpisana w nasz kalendarz biologiczny i nie da jej się zapobiec. Dotyczy ona każdej kobiety. Można jedynie tylko złagodzić jej objawy. Sposobów by okres menopauzalny przejść łagodniej jest wiele. Jedną z metod jest akupunktura.

Popularność w walce z menopauzą zyskały preparaty sojowe. Roślina ta zawiera fitohormony, które mają naśladować kobiecy estragon i tym samym złagodzić skutki menopauzy. Preparaty te są polecane przez wielu ginekologów.

Bardziej radykalnym sposobem aczkolwiek niosącym większe ryzyko działań niepożądanych jest zastępcza terapia hormonalna. Polega ona na podawaniu gestagenów i estrogenów, w sposób naśladujący naturalny cykl kobiety. Można podawać ją podskórnie, domięśniowo, dopochwowo czy też doustnie. Niestety preparaty te zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów  sutka. Nasilają   migrenę,jak również zwiększają  ryzyko epizodów zakrzepowo- zatorowych.

Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zastosowaniu zastępczej terapii hormonalnej powinnyśmy przejść dokładne badania o których poinformuje nas nasz ginekolog!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz