Naturalne metody walki z depresją

Dieta a depresja

Depresja. Jedna z powszechniejszych obecnie chorób cywilizacyjnych i psychicznych, na którą cierpi kilkanaście procent całej populacji. Objawia się przede wszystkim stanami głębokiego przygnębienia i smutku, a chociaż zapewne każdy z nas doświadcza nierzadko wielu przykrości, powodujących złe samopoczucie, nie zawsze musi to oznaczać pojawienie się depresji. Bardzo często pierwsze objawy depresji mogą być mylone z jesienną chandrą, a w wielu przypadkach są także bagatelizowane.

Warto zdawać sobie sprawę, iż depresji towarzyszą inne, charakterystyczne symptomy, których nie pomylimy z oznakami innych schorzeń. Należą do nich w szczególności brak energii oraz niska samoocena. Co więcej, stany przygnębienia przy depresji zazwyczaj utrzymują się dość długo, nawet przez kilka tygodni.

Bez wątpienia więc depresja może nas pozbawić radości życia i okazać się trudnym do zwalczenia schorzeniem. Nie należy jednakże załamywać rąk, bowiem z powodzeniem możemy uporać się z nieprzyjemnymi nastrojami, stosując przede wszystkim odpowiednio zbilansowaną dietę i wykonując regularne ćwiczenia, pozytywnie wpływające na pracę mózgu oraz całego organizmu. Wiele ze znanych i popularnych, domowych sposobów na depresję można stosować profilaktycznie. Pomoże to także zwalczyć chandrę oraz w niebagatelny sposób przyczyni się do poprawy naszej ogólnej kondycji psychicznej.

Depresja wywoływana jest przez zaburzenia w funkcjonowaniu synaptycznych przekaźników – noradrenaliny i serotoniny. Chorobę tę leczy się głównie z użyciem mocnych leków antydepresyjnych bądź leków nasennych. W niektórych przypadkach chorzy mogą jednak obyć się bez środków farmakologicznych lub z czasem zastąpić je bardziej naturalnymi specyfikami. Depresji można zapobiegać, a nierzadko także z powodzeniem ją leczyć dzięki skomponowaniu odpowiedniego menu i postawieniu na aktywność fizyczną. Dobrze odżywiony, dotleniony organizm o wiele szybciej poradzi sobie przecież ze stresem czy smutkiem. Jak się bowiem okazuje, istnieje cały szereg sprawdzonych, domowych i naturalnych sposób na walkę z tą chorobą, które pozwolą nam w pełni cieszyć się z życia.

By poczuć się lepiej, nawet podczas cięższych objawów depresji na początek warto przede wszystkim zacząć od swoich najbliższych. Oparcie i wsparcie z pewnością znajdziemy w rodzinie i przyjaciołach, bądź też na specjalnych spotkaniach dla osób cierpiących na depresję. Towarzystwo innych ludzi niewątpliwie pozytywnie na nas wpływie i pozwoli poradzić sobie z izolacją i przygnębieniem. Ponadto, osoby z naszego otoczenia mogą nas również skutecznie motywować do pracy nad sobą i walki z depresją. Nie powinniśmy także wstydzić się mówienia o depresji – podzielenie się własnymi problemami z bliską osobą z pewnością pomoże nam o wiele łatwiej uporać się z lękami i smutkami. Dzięki szczerej rozmowie zobaczymy samych siebie z innej perspektywy, co oczywiście też nie pozostanie obojętne dla naszego zdrowia psychicznego, a być może ułatwi samodzielne rozwiązanie własnych problemów. Jeśli jednak w towarzystwie najbliższych nam osób nie chcemy dzielić się depresyjnymi problemami, z powodzeniem możemy porozmawiać z psychologiem, który nie tylko pomoże nam wybrać najskuteczniejszą, domową metodę leczenia, ale także wysłucha i być może wskaże skuteczne rozwiązanie dla naszych problemów.

Nie unikajmy zatem towarzystwa i często wychodźmy z domu, pozwalając sobie chociażby na niewielkie przyjemności, takie jak zakupy, wyjście do kina czy na kawę. Warto także poszukać dla siebie nowego zajęcia, które pozwoli zapomnieć o nieprzyjemnych myślach i być może rozwinąć nowe zdolności. Ciekawym pomysłem może być udanie się na kurs tematyczny lub ciekawe warsztaty. Na co dzień również możemy dawkować sobie przyjemności, na przykład poprzez przygotowanie ulubionej potrawy, przeczytanie interesującej książki, zafundowanie sobie relaksującego, aromatycznego masażu lub udanie się na długi spacer. Ważne jest to, by takie przyjemności poprawiły kondycję zarówno naszego ciała, jak i ducha. Przecież wszyscy znamy nie pozbawione prawdy powiedzenie “w zdrowym ciele zdrowy duch”.

W stanach depresyjnych zamiast leków mogą też pomóc odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Regularny i systematyczny trening, na przykład bieganie, zajęcia taneczne, jazda na rowerze czy rolkach nie dopuści do zaniku masy mięśniowej, co będzie szczególnie ważne dla osób starszych. Dodatkowo, ruch na świeżym powietrzu pozwoli optymalnie dotlenić mózg i wszystkie komórki ciała, co w niedługim czasie przełoży się na poprawę naszego ogólnego samopoczucia. Nie bez znaczenia jest bowiem fakt, iż nawet niewielki wysiłek uwolni w organizmie endorfiny, hormony szczęścia. Dzięki nim nie tylko popatrzymy na siebie w lepszym świetle, ale zyskamy na pewności siebie i uporamy się z zaniżoną samooceną. Pozytywnym motywatorem dla wielu osób, szczególnie zapewne kobiet, będzie też fakt, iż ruch i wydzielanie niezbędnych hormonów wiąże się również ze stopniową utratą tkanki tłuszczowej, a zatem z uzyskaniem smukłej i atrakcyjnej sylwetki. Dobrym pomysłem będzie też niewątpliwie medytacja i rozwijanie technik relaksacji, która pomoże nam się uspokoić, odprężyć i zapomnieć o codziennych zmartwieniach.

Samodzielną walkę z depresją wspomoże oczywiście także dieta. Powinna ona być maksymalnie zdrowa i zróżnicowana – tak, by dostarczała organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Warto wybierać produkty, wpływające na podniesienie poziomu serotoniny, czyli w szczególności zboża (takie jak pszenica i owies), świeże warzywa i owoce, głównie banany. W odpowiednio skomponowanej diecie antydepresyjnej nie może zabraknąć również witamin, szczególnie z grupy B oraz minerałów – żelaza, magnezu, selenu i cynku, które korzystnie wpłyną na naszą kondycję i pomogą zwalczyć senność lub przygnębienie. Znajdziemy je między innymi w gorzkiej czekoladzie, która dodatkowo jest bogatym źródłem kwasu foliowego, korzystnie wpływającego na procesy myślowe i cały układ nerwowy. Osoby z depresją powinny często jadać także ryby i owoce morza, jak również orzechy włoskie oraz szpinak.

Aby móc zastąpić leki farmakologiczne naturalnymi, warto uzupełnić dietę o zdrowe komponenty i suplementy. Sprawdzą się tu między innymi kojące i uspokajające napary z melisy, wywary z dziurawca czy herbaty z dodatkiem aromatycznej lawendy. Także zwykła czarna kawa z dużą zawartością kofeiny pobudzi produkcję adrenaliny. To z kolei zwiększy nasze zdolności do wysiłków umysłowych, usunie wrażenie senności i ospałości oraz poprawi naszą koncentrację.

Domowych sposobów walki z depresją medycyna, w tym również medycyna naturalna zna całkiem sporo. Nie zawsze jednak będą one mogły całkowicie zastąpić leczenie farmakologiczne. Jeśli zatem któreś z opisanych metod nie przynoszą w dłuższej perspektywie poprawy lub też ich stosowanie nasila objawy, niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz