Nogi pod szczególnym nadzorem – zakrzepica w kończynach dolnych

W wyniku nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych oraz zaburzeń w procesie krzepnięcia krwi może rozwinąć się zapalenie żył. Bardzo często ten patologiczny proces zachodzi w kończynach dolnych człowieka.

Przebieg schorzenia

Do zapalenia ścian naczyń krwionośnych w żyłach znajdujących się pod skórą dochodzi u osób w różnym wieku. Spowodowane jest ono zastojem krwi, który działa drażniąco na ścianę żył powierzchownych kończyn dolnych. Z tego powodu u osób z żylakami często rozwija się zapalenie żył.

Spowodowane może być ono:

l dużym ociepleniem kończyn dolnych, w wyniku opalania się, noszenia bardzo grubych skarpet i ciepłych butów oraz używania poduszek elektrycznych,

l infekcją,

l zranieniem,

l długotrwałym staniem,

l uciskiem.

Stan zapalny u większości pacjentów szybko przechodzi samoistnie, ale i tak warto zgłosić się z pierwszymi objawami zapalenia żył kończyn dolnych do lekarza, który oceni stan pacjenta. Chorzy muszą być świadomi tego, że w zmienionych zapalnie odcinkach żył mogą powstawać zakrzepy, które mogą dać początek rozwojowi zakrzepicy w żyłach głębokich kończyn dolnych.

Zakrzepowe zapalenie żył jest chorobą, w której występuje utrudniony lub uniemożliwiony przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Zapalenie żył kończyn dolnych może prowadzić w konsekwencji do bardzo poważnych stanów chorobowych u pacjentów.

Jak rozpoznać zakrzepowe zapalenie żył?

Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów wskazujących na zapalenie należą:

l dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy chodzeniu lub poruszaniu kończynami,

l obrzęki nóg,

l zmiana koloru skóry, na czerwony, a nawet brązowy,

l zwiększenie tkliwości skóry,

l gorączka,

l przyspieszona akcja serca.

Jeśli pacjent zauważa u siebie podobne objawy, może oznaczać to rozwój zapalenia żył kończyn dolnych lub zakrzepowego zapalenia żył. Leczenie obu schorzeń polega na podawaniu pacjentom leków przeciwzakrzepowych, które hamują nieprawidłowe krzepnięcie krwi, powstawanie kolejnych zakrzepów i rozwój tych już istniejących. Chorym podawane są leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz wdrażana jest antybiotykoterapia, w celu zapobieganiu zakażeniom. Jeśli dojdzie do zakrzepowego zapalenia żył głębokich, nie można już zastosować leczenia operacyjnego. Jedynie, jeśli zakrzepica żył kończyn dolnych prowadzi do zatorów tętnicy płucnej, lekarz zaleci założenie podczas operacji specjalnych filtrów, które będą wychwytywać oderwane zakrzepy płynące do tętnicy płucnej z żył kończyn dolnych.

Można skutecznie zapobiegać zakrzepowemu zapaleniu żył kończyn dolnych, np. poprawiając krążenie w nogach. Warto zmienić swój styl życia na aktywniejszy, zaprzestać palenia papierosów, a przy siedzącej pracy często wstawać i poruszać nogami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz