Profilaktyka nowotworowa- potrzebna czy zbyteczna?

Codziennie słyszymy, że należy podjąć walkę z rakiem piersi, jelita grubego lub płuc. „Rzuć palenie, unikaj stresu, regularnie się odżywiaj i pamiętaj o sporcie”… te hasał zna już każdy z nas? Kto z nas jednak nad nimi się zastanawia? Czy ktoś  zadaje sobie pytanie czemu one mają tak naprawdę służyć?

Codziennie słyszymy, że należy podjąć walkę z rakiem piersi, jelita grubego lub płuc. „Rzuć palenie, unikaj stresu, regularnie się odżywiaj i pamiętaj o sporcie”… te hasał zna już każdy z nas? Kto z nas jednak nad nimi się zastanawia? Czy ktoś  zadaje sobie pytanie czemu one mają tak naprawdę służyć?

Statystyki w naszym kraju są przerażające:
Co roku choroby nowotworowe są diagnozowane u około 110.000 osób, ale tylko 20 % tej grupy zaczyna leczenie we wczesnej fazie, która daje największe szanse na wygranie walki z tą chorobą. Niestety aż  6 000  osób przegrywa to starcie.

Dlaczego te dane są takie przerażające?
Odpowiedz jest niezwykle prosta. Zapominamy o profilaktyce! Jesteśmy przekonani, ze jeszcze mamy na nią czas, że teraz jesteśmy młodzi, silni i żadna choroba nie jest nam w stanie zaszkodzić w normalnym życiu.  Tłumaczymy sobie, że jak tylko już się dorobimy własnego M3, dobrego samochodu i „pękającego w szwach” konta w banku to zaczniemy dbać o siebie.

Niestety choroba nie wybiera, może  dotknąć każdego z nas  i to w każdym wieku! W celu zapobieżenia chorobom wystarczy być bacznym obserwatorem własnego ciała. Poza tym należy respektować zasady zarówno profilaktyki pierwotnej jak i wtórnej.

Profilaktyka pierwotna opiera się na eliminacji czynników będących potencjalnymi przyczynami choroby. Należy do nich nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, dym tytoniowy czy też nieprawidłowa dieta.

Profilaktyka wtórna natomiast polega na przeprowadzaniu badań przesiewowych, mających na celu wykrycie stanów predysponujących do rozwoju nowotworu.

Warto wiedzieć, że:

  1. Naprzemienne zaparcia i biegunki mogą być pierwszym objawem nowotworu układu pokarmowego. Siedzący tryb życia, odżywianie się produktami typu  fast food, unikanie owoców i warzyw, a także ciemnego pieczywa bogatego w błonnik to zaniedbanie profilaktyki pierwotnej nowotworu jelita grubego. Rak ten jest drugim co do częstotliwości występowania nowotworem złośliwym u Polaków i trzecim u Polek.   Wystarczy niewiele żeby się przed nim obronić, … trochę ruchu i zdrowa dieta…
    Jako profilaktykę wtórną po 50 roku życia zaleca się regularne wykonywanie badania w kierunku krwi utajonej w stolcu, fiberosigmoidoskopii co 5 lat i kolonoskopii co 10 lat. Wytyczne te dotyczą  osób, u których w rodzinie nie występował wcześniej ten nowotwór. Osoby obarczone nowotworem jelita grubego w wywiadzie rodzinnym profilaktykę wtórna powinny zacząć o wiele wcześniej.
  2. Rak szyjki macicy-jeden z częstszych problemów zdrowotnych kobiet. Jednak nie przez wszystkie Panie problem ten jest zauważany. W tym przypadku profilaktyka jest bardzo łatwa – wystarczy regularnie robić badania cytologiczne wymazu z szyjki macicy, tzw. test Papanicolaou. Badanie  to jest bezbolesne. Wykonuje się je w każdym gabinecie ginekologicznym.
  3. Czynnikiem sprawczym tego nowotworu jest wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który szerzy się droga kontaktów płciowych. Obecnie istnieje już jednak możliwość zaszczepienia się przeciwko temu wirusowi. Jednak ta profilaktyka nie jest niestety tania. Koszt jednej dawki szczepionki to ok. 500 zł ( a pełna profilaktyka to trzy dawki). Jest to jednak inwestycja w siebie na całe życie!
  4. 11 000 nowych, w skali roku zachorowań w Polsce, najczęstszy nowotwór złośliwy kobiet. To tylko krótka charakterystyka  raka piersi.  Piersi w świadomości wielu osób są wyznacznikiem kobiecości, a ich utrata często brzmi jak wyrok kończący godne życie.
  5. Każda kobieta powyżej  20 roku życia powinna regularnie badać swoje piersi. Najwygodniej wykonuje się to w pozycji stojącej, unosząc jedną rękę do góry lub umieszczając ją za głowę. Drugą w tym czasie należy ruchami  kolistymi obadać pierś znajdującą się po tej samej stronie co uniesiona ręka.

Zdrowe piersi powinny mieć jednolitą konsystencję. Znalezienie drobnych guzków pod palcami powinno być powodem niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza. Innymi niepokojącymi objawami mogącymi sugerować raka piersi to wycieki z brodawki, owrzodzenia piersi lub znaczna różnica w ich wielkości.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonywanie co 2 lata mammografii  u kobiet, które ukończyły 40 rok życia. Pozwala to na wykrycie nowotworu we wczesnej jego fazie, co daje dużą możliwość  pełnego wyleczenia choroby.

Pamiętaj!
Dbaj o swoje zdrowie! Wystarczy regularna jego kontrola, aby uniknąć poważnych chorób, których finał może być tragiczny!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz