Bóle i inne schorzenia pleców to dolegliwości, które coraz częściej dopadają ludzi, bez względu na wiek i płeć. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Wśród nich wymienić można niewłaściwy tryb życia – brak ruchu, częstą pracę przed komputerem czy otyłość.

Dolegliwości związane z plecami potrafią być bardzo uciążliwe – przeszkadzają w wykonywaniu codziennych podstawowych czynności, a nawet w poruszaniu się. Oczywiście ból pleców można leczyć farmakologicznie – tabletkami przeciwbólowymi – jednak ta metoda najczęściej jedynie maskuje faktyczny ból, a poza tym negatywnie wpływa na wątrobę. Można także korzystać z różnego rodzaju maści, ale dużo prościej i skuteczniej jest codziennie dbać o odpowiednią profilaktykę, która sprawi, że nie będziemy już więcej potrzebowali ani tabletek, ani maści.

Profilaktyka, czyli gimnastyka, masaże, właściwa postawa

Aby uchronić się przed przykrymi dolegliwościami związanymi z bólem pleców, wystarczy jedynie codziennie przestrzegać kilku prostych zasad. Podstawą jest tu dbanie o prawidłowy rozwój mięśni pleców – wówczas łatwiej nam będzie utrzymywać prostą postawę pleców. Mięśnie pleców można wzmacniać poprzez codzienną gimnastykę – wystarczy jedynie pół godziny dziennie. Najskuteczniejszym sposobem jest pływanie, najlepiej na grzbiecie, które nie tylko rozwija mięśnie pleców, ale też nie obciąża kręgosłupa ani stawów.

Kolejnym krokiem profilaktycznym, ale już wykonywanym raz na jakiś czas (najlepiej minimum raz na miesiąc), powinno być skorzystanie z masażu pleców, który nie tylko rozluźnia mięśnie i zwalcza ewentualne bóle, ale również odpręża i relaksuje.

Jednak najważniejszym krokiem – o którym powinniśmy pamiętać niemal w każdej sytuacji – jest dbanie o utrzymywanie prawidłowej postawy, zwłaszcza jeśli w naszym życiu dominuje siedzący tryb życia. Jeśli dużo czasu spędzamy przed komputerem, pamiętajmy o tym, by co 3-4 godziny znaleźć kilka minut na króciutką gimnastykę (przede wszystkim skłony) lub po prostu krótki spacer połączony z przeciąganiem się. Ale siedząc przed biurkiem, również należy dbać o prawidłową postawę. Tutaj ważna jest odległość krzesła od biurka oraz odpowiednia wysokość tych sprzętów. Nie powinniśmy się nachylać nad stołem, a łokcie powinny wygodnie spoczywać na blacie. Dobrze jest także wybierać dobrej jakości fotel, który ma odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do pleców oparcie.

Jak sobie pościelisz…taki będziesz mieć kręgosłup.

Warto pamiętać również o tym, że wiele codziennych drobiazgów również ma wpływ na nasz kręgosłup i komfort poruszania się. Liczy się tu na przykład odpowiedni dobór łóżka – materac musi być twardy, tak by nie zapadał się pod ciężarem pleców, natomiast poduszka powinna być płaska – kobiety natomiast powinny ograniczać chodzenie w butach na wysokim obcasie, zwłaszcza na tak zwanych szpilkach. Unikajmy także częstego dźwigania dużych ciężarów oraz dbajmy o sylwetkę, gdyż otyłość również ma negatywny wpływ na nasz kręgosłup, który musi stale dźwigać większy ciężar. Co więcej, również nadmierny stres może mieć destrukcyjny wpływ na nasz kręgosłup, głównie pojawia się wówczas ból w okolicach karku.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Mnie ból kręgosłupa zaczął dokuczać od jakiegoś roku. Wybieram się do ortopedy, ale nie mogę dotrzeć, więc czasami, żeby móc normalnie funkcjonować biorę pyralginę, która bardzo dobrze sobie radzi z takim bólem

Dodaj komentarz