Wakacyjny przepis na zdrowie

Przepis na grecką sałatkę

Wakacje w pełni, a wraz z nimi sezon urlopowy. W tym czasie chyba każdy z nas chce efektownie prezentować się plaży, zawczasu przeprowadzając liczne zabiegi pielęgnacyjne czy stosując diety. Jednakże warto pamiętać, iż również podczas wakacji z powodzeniem możemy profesjonalnie zadbać o kondycję i atrakcyjny wygląd. Przebywając w popularnych, wakacyjnych destynacjach śmiało możemy próbować lokalnych specjałów.

Obecnie Polacy najchętniej wypoczywają latem w Grecji, Bułgarii, Turcji czy Egipcie. Także dalsze wojaże, na przykład do Tajlandii czy Indii mogą okazać się nie tylko fantastyczną i bajeczną przygodą, ale również spotkaniem z tamtejszą kuchnią, nierzadko obfitującą w zdrowe, choć może nieco egzotyczne potrawy. Wybierając się zatem na wakacje warto postawić nie tylko na aktywny wypoczynek, ale również turystykę kulinarną, która nie tylko ułatwi nam zgłębianie kultury danego kraju, ale także pozwoli odpowiednio zadbać o zdrowie na urlopie.

Na początek warto przybliżyć w szczególności lekką, pełną witamin i niezbędnych dla zdrowia składników mineralnych dietę śródziemnomorską. Potrawy z aromatycznymi ziołami, sosem pomidorowym, serami czy owocami morza z powodzeniem zjemy między innymi we Włoszech. Tamtejsza kuchnia należy ponadto do najlepiej znanych i lubianych w Polsce, zatem nawet po powrocie z wypoczynku nie będziemy mieli większych problemów z samodzielnym przygotowaniem dań z tego regionu.

Kuchnia włoska to jednak przede wszystkim przyprawy. Do przygotowania wyśmienitych makaronów, dań z ryb i mięsa powszechnie używa się tutaj bazylii, tymianku, oregano i rozmarynu – ziół, które przyspieszają metabolizm i ułatwiają trawienie. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, iż wiele z takich aromatycznych i smakowitych dodatków posiada również niebagatelne właściwości lecznicze.

Mówiąc o kuchni śródziemnomorskiej nie można również zapomnieć o oliwie. Zawarte w niej kwasy mają duże znaczenie dla zdrowia naszego układu krążenia. Ponadto, oliwa z oliwek wykazuje również działanie profilaktyczne, między innymi chroni przed alergiami i chorobami dróg oddechowych, a co więcej może być również stosowana w profilaktyce chorób nowotworowych. W daniach kuchni śródziemnomorskiej, w tym w kuchni hiszpańskiej, francuskiej, włoskiej i greckiej z pewnością nie zabraknie ani oliwy ani świeżych oliwek. W najpopularniejszych potrawach znajdziemy także wyśmienite, dojrzewające w południowym słońcu pomidory, będące bogatym źródłem witamin, magnezu, wapnia i żelaza, a także cebulę i czosnek, naturalny antybiotyk.

Podczas wakacji w Grecji warto natomiast spróbować przede wszystkim słynnej sałatki, w której skład wchodzą pomidory, świeże ogórki, papryka i cebula. Niezbędnym składnikiem jest oczywiście tradycyjny ser feta, wytwarzany zależnie od regionu z mleka owczego lub koziego. Dzięki temu ten grecki przysmak zawiera znacznie więcej fosforu i wapnia niż sery z krowiego mleka. Dla polepszenia smaku wielu potraw, w tym między innymi greckiej sałatki używa się oczywiście również oliwy oraz świeżych ziół.

W regionie Basenu Morza Śródziemnego na uwagę zasługuje także kuchnia bałkańska tym bardziej, że stykają się tutaj kulinarne i kulturowe wpływy zarówno z Zachodu, jak i dawnego Imperium Osmańskiego. W Bułgarii, Chorwacji, Serbii czy Albanii możemy zatem spodziewać się tradycyjnych dań i przekąsek tureckich, jak również potraw charakterystycznych i unikalnych dla określonego regionu. W kuchni bałkańskiej dominują przede wszystkim mięsa – jagnięcina i cielęcina. Podaje się tutaj również wiele grillowanych warzyw, między innymi paprykę, cukinię i bakłażany. Nie dość, że doskonale smakują, zwłaszcza z warzywnymi, gęstymi sosami lub orzeźwiającym, tureckim jogurtem z dodatkiem startego ogórka i odrobiny soli (ayran), to okazują się również bardzo zdrowe i dietetyczne. Bakłażany są bogatym źródłem błonnika oraz składników mineralnych – magnezu, potasu i wapnia. Cukinia natomiast zawiera mnóstwo witamin, między innymi C, K, B1 oraz PP. Dodatkowo, w tym niepozornym warzywie nie odkładają się metale ciężkie, zatem bez obaw możemy je serwować w każdej możliwej postaci, również dzieciom.

Amatorom nieco bardziej egzotycznych i orientalnych potraw warto natomiast polecić kuchnię turecką, obfitującą w dietetyczne dania mięsne i wegetariańskie, warzywne i owocowe przekąski oraz charakterystyczne, korzenne przyprawy. Na uwagę zasługują chociażby wyśmienite i sycące dania z ryżem (pilav), doprawiane często miętą, anyżkiem lub cynamonem. Takie aromatyczne dodatki nie tylko wzbogacają walory smakowe wielu tutejszych potraw, ale osobom przebywającym na diecie mogą zapewnić doskonałe samopoczucie i piękny wygląd. Cynamon na przykład skutecznie wspomaga organizm w odchudzaniu, anyż doskonale przeciwdziała infekcjom, zaś mięta skutecznie orzeźwia i łagodzi wszelkie, nierzadko sprawiające wiele kłopotów na urlopie dolegliwości żołądkowe.

Wartą polecenia kuchnią, w szczególności na okres wakacyjny może być indyjska, w której spotkamy przede wszystkim mnóstwo ostrych i wyrazistych przypraw. Do przygotowywania tradycyjnych dań używa się dużych ilości chilli i curry w wielu rozmaitych wariantach. Zawarte w tej słynnej mieszance zioła i przyprawy, takie jak między innymi cynamon, kolendra, pieprz, kurkuma, imbir czy kardamon wykazują silne działanie przeciwzapalne i antynowotworowe. Spożywanie curry pomaga ponadto na trawienie, skutecznie przyspiesza metabolizm i reguluje układ krążenia, chroniąc i wzmacniając tym samym nasze serce.

Kuchnia indyjska to także raj dla wegetarian, szczególnie w południowej części subkontynentu. Jada się tutaj dużo soczewicy, białych serów i ryb, zaś do wielu potraw podaje się dodatkowo mnóstwo świeżych owoców, warzyw i bakalii. Ważnymi elementami hinduskich posiłków są również doskonałe na upały lekkie jogurty z kardamonem, napary z kopru na trawienie oraz, oczywiście mocna herbata. Najchętniej pija się tutaj czarną lub zieloną herbatę, która wykazuje działanie kojące, obniża także nieco ciśnienie i reguluje pracę układu pokarmowego. Ponadto zielona herbata pomoże nam skutecznie usunąć z organizmu szkodliwe substancje i toksyny, zaś pita regularnie może pomóc nam ustrzec się chorób nowotworowych.

Dobrą inspiracją dla osób pragnących zachować młodzieńczy wygląd, wymarzoną sylwetkę i pełnię zdrowia na długie lata może okazać się również kuchnia dalekowschodnia – niezwykle różnorodna i niebanalna. Tutaj także z pewnością zachwyci nas dobór orientalnych przypraw, z których wiele wykazuje działanie lecznicze. Jednakże znakomita ilość dan kuchni chińskiej, wietnamskiej, koreańskiej, tajskiej czy japońskiej to potrawy z ryb i owoców morza, nierzadko z dodatkiem wodorostów, trawy cytrynowej czy imbiru. Nie trzeba chyba wspominać o tym, jak wiele cennych dla zdrowia składników mineralnych zawierają takie produkty. Ponadto, są one bardzo dietetyczne i lekkostrawne – wręcz idealne na lato. Co więcej, kuchnia azjatycka nie jest trudna, stawia bowiem przede wszystkim na prostotę i świeżość, dlatego warto, zarówno podczas dalekich podróży jak i na co dzień, na rodzinny obiad przyrządzić wyśmienite zupy, dania z ryżu, warzyw czy mięsa na orientalną modłę. Z pewnością potrawy te przypadną do gustu naszym domownikom, zapewniając im jednocześnie pełnię zdrowia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz