Właściwości olejku rycynowego

Każda kobieta, która pragnie zachować piękny wygląd skóry, włosów i paznokci, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że kosmetyki dostępne w drogeriach mogą okazać się niewystarczające. Dobrym pomysłem okazuje się wykorzystywanie środków, które daje nam natura i które często były znane i używane do pielęgnacji przez nasze babki i prababki. Jednym z takich niezwykłych specyfików jest rącznik pospolity – roślina z której pozyskuje się dostępny dziś w każdej aptece olejek rycynowy. Nie należy mylić go z rycyną pozyskiwaną z nasion tej rośliny, gdyż jest to środek wyjątkowo trujący dla organizmu. Olejek rycynowy ma doskonałe właściwości pielęgnacyjne, którym warto przyjrzeć się dokładniej.

Właściwości olejku rycynowego

Powszechnie mówi się, że olejek rycynowy jest dobry na wszystko. W rzeczywistości jest w tym dużo prawdy. Środek ten jest używany nie tylko do pielęgnacji ciała, ale również wykorzystuje się go w medycynie – w preparatach na zaparcia oraz maściach, które leczą wrzody, choroby pochwy, szyjki macicy czy oparzenia. Ma właściwości lecznicze także w przypadku zapalenia rogówki. Olejek rycynowy stosuje się też w formie okładów w przypadku nadciśnienia, zapalenia pęcherzyka żółciowego i wyrostka robaczkowego.

Nie bez znaczenia jest także aspekt pielęgnacyjny olejku rycynowego. Można wykorzystywać go zarówno do masażu, jak i jako środek nawilżający dla obolałych i spękanych stóp. Kobiety karmiące mogą masować piersi tym specyfikiem, co powoduje zwiększony napływ mleka. Pomaga on także w przypadku gojenia się ran pępka u noworodków. To również doskonała odżywka dla suchych i zniszczonych włosów, łamliwych i słabych paznokci, suchej skóry dłoni, a także suchej cery twarzy, również w okolicach oczu.

 Jak stosować olejek rycynowy?

Jeśli planujemy pielęgnować swoje ciało za pomocą tego środka, pamiętajmy o tym, że nie ma potrzeby, by używać go codziennie. Ma on tak silne działanie, że zdecydowanie wystarczy kuracja raz na tydzień, a często nawet w jednorazowej formie. Jeśli stosujemy go do włosów, najlepiej jest zrobić to wieczorem, nakładając olejek na całą długość włosów, choć można pominąć włosy u ich nasady, by nie pobudzać dodatkowo gruczołów łojowych. Olejek rycynowy można przytrzymać na włosach do rana, a potem po prostu zmyć go szamponem i cieszyć się efektem, gdyż już jednorazowa kuracja okaże się zbawienna dla włosów. W przypadku innych części ciała również zalecane jest stosowanie olejku na noc, ponieważ pozostawia on tłusty filtr na skórze. W przypadku twarzy, dłoni czy stóp warto powtarzać takie zabiegi 1-2 razy w tygodniu. Niektóre kobiety chwałą sobie ten środek nawet do pielęgnacji rzęs. To prawdziwa i naturalna recepta na piękno całego ciała, a co najlepsze, kosztuje bardzo niewiele.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz