Puzzle, to  jedna z najsłynniejszych rozrywek na świecie, która w ostatnim czasie przeżywa swój „renesans”. \Z pewnością każdy, choć raz w życiu układał puzzle, ale czy  wie skąd pochodzą i kto je wymyślił.

Historia puzzli nie jest tak odległa jak by się mogło wydawać. Puzzle nie mogą poszczycić się tak długą historią jak np. szachy. Nie znajdziemy żadnych informacji o tym, że puzzle układała Kleopatra, Juliusz Cezar, Ludwik XIV „Król Słońce”, czy nawet Napoleon Bonaparte. Za ojca „puzzli tradycyjnych” uznaje się  Johna Spilsbury ( ur. 1793 – zm. 1769 r.), londyńskiego kartografa i grawera.

Pierwsze puzzle stworzone przez Spilsburego nie służyły rozrywce, ale przede wszystkim nauce. Autor puzzli w celu ułatwienia dzieciom nauki geografii naklejał mapy na cienkie deski z mahoniu, które następnie rozcinał wzdłuż granic państwa. Nowa jakże ciekawa forma nauki rozprzestrzeniła się w całej Anglii i była wykorzystywana również do innych dziedzin. Sam John Spilsbury stworzył osiem rodzajów puzzli, które przedstawiały mapy świata np. Afrykę, Azję, Amerykę.  Poza terytorium Anglii, puzzle rozpowszechniły się dopiero w połowie XIX wieku, a to dzięki zastosowaniu piły włośnicowej do ich wycinania. Wpłynęło to znacznie na obniżenie ceny puzzli, które  stały się  bardziej dostępne. W tamtym właśnie czasie puzzle zaczęto uznawać, jako  kolejną formę rozrywki.

Należy się również na chwilę zatrzymać przy samej nazwie. W języku angielskim puzzle noszą nazwę Jingsaw Puzzle, co znaczy „łamigłówka spod piły”. W języku polskim gra ta znana jest po prostu pod nazwą puzzle.

Obecnie puzzle występują w różnych odmianach: klasycznej, która najczęściej składa się z 500, 1000, 1500 lub 2000 elementów,  trójwymiarowej czy kulistej. Każdy może również samodzielnie stworzyć własny obrazek do układania  puzzli. Taki niczym nieskrępowany rozwój możliwy jest dzięki temu, że puzzle nie są objęte żadnym patentem (od pierwszych puzzli minęło już ponad trzysta lat).  

Rozwój gier elektronicznych oraz powszechny dostęp do Internetu spowodował, że puzzle przeniosły się do świata wirtualnego. Puzzle online mają kilka podstawowych zalet tj. w jednym miejscu mamy  kilkaset puzzli do wyboru, rozwiązuje się problem, gdzie umieścić kolejne pudełka, które zabierają sporo miejsca w naszych małych mieszkaniach. Kolejna zaleta puzzli online wiąże się z obecną sytuacją pandemiczną, ponieważ nie trzeba wychodzić do sklepu lub kontaktować się z kurierem, wystarczy wejść do Internetu i układać.  Trzecia zaleta może zdecydowanie przeważyć szalę na korzyść puzzli online, ponieważ  ten ostatni element układanki – „ostatni puzzel” – nigdy się nie zgubi, nie wpadnie pod kanapę albo nie zje nam go nasz ukochany pupil.

Sama zasada układania puzzli online jest bardzo prosta i polega, tak jak przy tradycyjnych puzzlach, na układaniu wybranego obrazka. Można wybrać obrazki według tematyki lub poziomu trudności. Najczęściej można spotkać puzzle z 6 poziomami trudności m.in.  dla początkujących, dla osób, które grały już w puzzle, puzzle o średniej trudności lub puzzle dla maniaków gry. Po wyborze tematyki i poziomu trudności, rozpoczyna się układanie obrazka. Zadaniem grającego jest ułożenie wybranego obrazka w jak najkrótszym czasie. Po zakończeniu układania można rozpocząć kolejne na tym samym poziomie, wybrać większą liczbę elementów lub zupełnie inny obrazek. W świecie puzzli online znajdą coś dla siebie również fani gier zespołowych, ponieważ na stronach internetowych dostępna jest możliwość układania grupowego, np. do gry z rodziną lub przyjaciółmi.

Puzzle online to przykład tradycyjnej rozrywki w nowej formie, która zyskuje na popularności., Układanie puzzli wpływa korzystnie na rozwój intelektualny, poprawia koncentrację oraz rozwija myślenie przestrzenne. Dużą zaletą puzzli online jest również to, że możemy z nich korzystać na telefonie, tablecie i komputerze, czyli możemy je układać właściwie wszędzie.

W obecnych czasach, kiedy ludzie szukają dla siebie nowych form rozrywek, to właśnie puzzle online mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Każdy z nas zna zasady układania puzzli, a elektroniczna forma gry może tylko zachęcić do zostania „puzzle master”.