Popcorn ma wielu wielbicieli, zwłaszcza wśród miłośników kina, którzy nie wyobrażają sobie oglądania filmów bez tej przekąski. Jednak należy sobie zadać pytanie, czy jest ona zdrowa?
Popcorn jest źródłem błonnika pokarmowego, ale z drugie strony zawiera w sobie też dużo tłuszczu, soli i cukru, które nie są korzystne dla naszego organizmu. Popcorn może też być zapalnikiem, który wywołuje alergię np. problemy w oddychaniu, czy opuchliznę ust. Osoby chorujące na zapalenie jelit również powinny unikać popcornu, ponieważ może on wywoływać niepożądane reakcje organizmu.
Spis treści
Cukrzyca a popcorn
Sam popcorn ma wiele różnych form. Ten, który jest najbardziej znany z kina, jest głównie źródłem tłuszczu i soli. Popcorn w każdej postaci zawiera dużą ilość węglowodanów, co sprawia, że osoby z cukrzycą muszą szczególnie na niego uważać. Według danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków jedna miseczka popcornu zawiera 15g węglowodanów. Można powiedzieć, że nie jest to wiele, ale z drugiej strony wiadomo, że nie skończy się na jednej miseczce, dlatego cukrzycy powinni spożywanie popcornu skonsultować ze swoim lekarzem.
Dbanie o linię a popcorn
Należy się również zastanowić, czy popcorn jest dobrą przekąską dla osób, które dbają o linię lub się odchudzają. Ze względu na swój skład m.in. błonnik pokarmowy, jest lepiej postrzegany niż inne słone przekąski, takie jak np. popularne w naszym kraju słone paluszki. Jeżeli jest spożywany sporadycznie i nie jest stałym punktem diety, to nie stanowi zagrożenia dla wagi. Trzeba mieć na uwadze to, że prażona kukurydza – sama w sobie – nie jest źródłem tłuszczu, ale ma za to wysoki indeks glikemiczny, który podnosi poziom glukozy we krwi. Wysokie stężenie insuliny powoduje, że tkanki nie reagują na ten hormon, co w konsekwencji może doprowadzić do insulinooporności, a ta do cukrzycy.
Czego się wystrzegać?
Kaloryczność popcornu zwiększa tłuszcz, który jest wykorzystywany do jego przygotowania. W gotowym popcornie, który możemy kupić w każdym sklepie spożywczym, na wzrost kaloryczności wpływa jeszcze cukier, który jest w jego składzie.
Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie wagi są napoje, które pijemy w trakcie jedzenia przekąski. Popcorn, jako słona przekąska, wywołuje pragnienie i aby je zaspokoić sięgamy najczęściej po słodzone napoje. Czy jest ktoś, kto popija popcorn wodą?
Przy spożywaniu popcornu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość. Najczęściej sięgamy po popcorn podczas oglądania filmu i dlatego nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości zjedzonej przekąski. Nie oznacza to oczywiście, że należy całkowicie wykreślić popcorn z menu, warto jednak wybierać jego zdrowszą wersję.
Z pewnością decydując się na gotowy popcorn, szczególną uwagę należy zwrócić na skład, z naciskiem na zawartość cukru i tłuszczu. Warto zatem czytać etykiety i dokonać wyboru zdrowszego produktu.
Nie taki popcorn zły, jak go malują
Jednak możliwie najzdrowszy popcorn, to ten przygotowany bez użycia oleju, niesolony i niesłodzony. Taki zdrowszy wariant popcornu, możemy przygotować samodzielnie w domu. Wtedy to my decydujemy o ilości dodanego tłuszczu i soli, mając wszystko pod kontrolą.
Popcorn zaliczyć można do przekąsek nie do końca niezdrowych czy tuczący. Każda osoba, która na co dzień dba o swoją dietę, może pozwolić sobie od czasu do czasu na taki mały prażony wyjątek. Zaś na stałe do menu, powinien zostać wpisany w dniu 19 stycznia każdego roku, ponieważ jest to Międzynarodowy Dzień Popcornu.