Mycie auta w środku – czy to szkodliwe?

Wszyscy lubimy jeździć czystym autem, w którym dodatkowo ładnie pachnie. Doskonale też wiemy, że podróżując z dziećmi trudno o porządek, ale zawsze po dłuższej wyprawie, oddajemy auto na myjnię, by przywrócić mu dawny blask. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą wyczyszczenia auta w środku jest użycie myjni parowej. Ale czy to dobre dla naszych organizmów?

Czy można myć myjnią parową auto w środku?

Tak, myjnią parową można umyć praktycznie każdą powierzchnię, a wyczyszczenie wnętrza auta tym sprzętem zrobi to jeszcze dokładniej. Podstawowe pytanie brzmi, czy nie ucierpią na tym nasze organizmy?

Myjnie parowe Fortador nie potrzebują chemikaliów, aby poprawnie wykonywały swoją pracę. Dlatego już z automatu jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż oddanie auta na tradycyjną myjnię, gdzie właśnie środkami chemicznymi specjaliści starają się zabić wszystkie zarazki.

Skorzystanie z myjni parowej ma o wiele lepszy wpływ na nasze zdrowie. Na przykład wielkie tiry przewożące żywność, są teraz czyszczone tylko i wyłącznie parą wodną, by nie przekazywać szkodliwych substancji do produktów, które przewożą.

Dlaczego mycie parą jest lepsze niż środkami chemicznymi?

Tutaj już nie chodzi tylko o skuteczność czyszczenia. Brak wykorzystywania szkodliwych dla naszego zdrowia środków chemicznych to największa przewaga. Załóżmy, że oddajemy auto na tradycją myjnię i wybieramy mycie również wewnątrz. Potem przez naprawdę długi czas wdychamy szkodliwe substancje, które maja negatywny wpływ na nasz cały organizm, a zwłaszcza płuca.

toksyczne substancje przy długotrwałej ekspozycji mogą powodować m.in. nowotwory, zaburzenia hormonalne i problemy z płodnością. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Bergen, bardzo częste używanie chemicznych środków czyszczących może być równie szkodliwe, co palenie 20 papierosów na dobę!

Po umyciu środka auta nic nie będziemy wdychali, a dodatkowo będziemy podróżować zdecydowanie czystszym autem.

Pozytywny wpływ na środowisko

W przeciwieństwie do tradycyjnych myjni, myjnie parowe są naprawdę przyjazne środowisku. Zużywają zdecydowanie mniej wody, a wykorzystanie środków chemicznych jest ograniczane do minimum. Przy zastosowaniu metody parowej w procesie mycia, woda zostaje zastąpiona gorącą parą wodną, co powoduje, że zużywamy tylko kilka litrów wody na umycie jednego samochodu osobowego, od 3 do maksymalnie 7 litrów, w zależności od stopnia zabrudzenia oraz wielkości pojazdu.

W stosunku do konwencjonalnego mycia na myjniach wodnych, metoda parowa znacznie ogranicza zużycie wody (nawet o 95%). Nowoczesne maszyny parowe wykorzystują suchą parę wodną, która wypuszczana pod wysokim ciśnieniem (8 – 10 bar), dokładnie usuwa wszelkie zabrudzenia pochodzenia organicznego i nieorganicznego oraz doskonale odtłuszcza karoserię. Natomiast wysoka temperatura pary (120 stopni), sama w sobie bez użycia dodatkowej chemii, skutecznie eliminuje bakterie oraz grzyby.

Dodatkowo pozwala zredukować do minimum ilość używanych detergentów i nierzadko szkodliwych dla środowiska środków chemicznych. Metoda parowa stanowi więc bezpieczną dla środowiska formę mycia karoserii, nadwozia, kołpaków, felg aluminiowych, progów, szyb i lusterek samochodowych, a także doskonale czyści i odświeża wnętrze samochodu.

Podsumowanie

Jeżeli chcemy zadbać nie tylko o swój samochód ale też o nasze zdrowie, korzystajmy z myjni parowych. I nie chodzi tu tylko o mniejsze wykorzystanie wody podczas mycia, ale o brak środków chemicznych potrzebnych do wyczyszczenia naszego auta w środku. Ma to niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo myjnie parowe potrafią zabić wszystkie alergeny, roztocza i inne zarazki, które pojawiły się w naszym samochodzie.

Rekomendowane artykuły