Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Dieta

Smog w domu: 5 sprawdzonych sposobów na czyste powietrze

Oddychamy czarnym polskim powietrzem, wciąż jednym z najgorszych na świecie, pełnym spalin i kominowych wyziewów, które z łatwością przenikają z trującej ulicy do środka naszych domów.

Szkodzi nam nie tylko rakotwórczy benzo(a)piren i pyły zawieszone. Źródłem domowych zanieczyszczeń są również używane do sprzątania środki chemiczne, a także kadzidełka czy parafinowe świece zapachowe wydzielające do atmosfery wiele toksycznych związków ( w tym m.in. rakotwórczy formaldehyd, benzen, toluen oraz ftalany). W Medica.pl sprawdzamy jak nowoczesne technologie pomagają walczyć ze smogiem w domu, biurze, szkole czy przedszkolu.

Profesjonalne oczyszczacze powietrza: 25 tysięcy zdrowych oddechów dziennie

Na rynku dostępnych jest wiele modeli certyfikowanych oczyszczaczy powietrza, które świetnie radzą sobie ze smogiem i skutecznie usuwają PM2.5, alergeny, kurz i rakotwórcze związki organiczne z wnętrz naszych mieszkań, biur, szkół czy przedszkoli. Dopasowane są do mniejszych i większych powierzchni, mają wbudowane czujniki jakości powietrza, a wysokiej klasy filtry HEPA neutralizują nawet najdrobniejsze cząsteczki pyłów zawieszonych, wirusów, bakterii, zarodników pleśni i roztoczy, chroniąc nas przez cały rok ( nie tylko w okresie grzewczym) przed ryzykiem rozwoju astmy, alergii czy chorób układu sercowo-naczyniowego.

Oczyszczacze nawilżają powietrze, poprawiają jakość naszego snu, są ciche, wydajne i estetyczne. Pomagają pozbyć się przykrych zapachów z mieszkania, np. działają jak pochłaniacz dymu tytoniowego czy spalenizny. Biorąc pod uwagę alarmujące dane i doniesienia o kolejnych rekordowych przekroczeniach norm smogowych w całej Polsce, oczyszczacze wydają się być niezbędnym wyposażeniem wnętrza.

Polski Alarm Smogowy przeliczył stężenia wdychanego benzo(a)pirenu na ekwiwalent palonych papierosów. I tak mieszkańcy Nowego Targu „wypalają” w ten sposób aż 22 „papierosy” dziennie! Mieszkańcy Zakopanego i odwiedzający miasto turyści – 10 „papierosów” na dobę. Czarne powietrze wdychamy średnio 18 razy na minutę, 25 tysięcy razy w ciągu doby. Efekt? Ryzyko wystąpienia zawału, zaburzenia rytmu serca, infekcje dróg oddechowych, zaostrzenia astmy, wpływ na rozwój płodu i przebieg ciąży, problemy ze skórą i oczami, podrażnienie spojówek.Według WHO w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie ok. 45 tysięcy tysięcy osób. To ponad 15 razy więcej niż wskutek nieszczęśliwych wypadków drogowych. Każdego roku z mapy Polski niezauważalnie znika jedno miasto.

Dlatego w okresie największego nasilenia smogu, kiedy przekroczone są poziomy alarmowe, powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz i stworzyć w domu sprzyjającą naszemu zdrowiu zieloną strefę wolną od smogu i zanieczyszczeń.

NASA poleca rośliny antysmogowe:

Już od 1989 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA prowadzi badania na temat wpływu roślin na chemiczną czystość powietrza. W opracowanym przez naukowców raporcie czytamy o 18 roślinach do domu i do biura, które najskuteczniej „odkurzają” powietrze ze smogu i toksyn, produkują tlen, tworząc sprzyjający zdrowiu mikroklimat. Im więcej zieleni, tym lepiej.

Listę drogocennych skarbów natury otwierają sansewierie (potocznie nazywane językiem teściowej), które produkują tlen w nocy, jonizują i nawilżają powietrze, zapewniając głęboki sen. Warto mieć je w sypialni, naukowcy z NASA polecają od 6 do 8 doniczek kwiatu na osobę. Tropikalna palma areka (4 doniczki na osobę) detoksykuje powietrze od formaldehydów, a łatwe w utrzymaniu epipremnum złociste  działa jak najlepszy filtr powietrza. Domową oczyszczalnię warto wyposażyć także w antysmogowe anturium, bluszcz pospolity, skrzydłokwiaty, draceny, bananowce i paprocie. Poza tym zieleń koi, wycisza, relaksuje, dobrze działa na układ nerwowy. Przyjemne z pożytecznym.

„Zielone” farby jak drzewa

Co łączy legendę polskiej piłki Kazimierza Deynę ze śląskim bohaterem Wojciechem Korfantym?Ekologia! Wielkoformatowe eko murale z ich wizerunkami zdobią blokowisko warszawskiego Ursynowa i ścianę kamienicy w Zabrzu, oczyszczając przy okazji przestrzeń dookoła. Jak to możliwe? Murale pomalowane są ekologicznymi farbami antysmogowymi, które pod wpływem

promieni słonecznych uruchamiają reakcję chemiczną redukującą szkodliwe substancje, w tym przede wszystkim pochodzący z samochodowych spalin rakotwórczy tlenek azotu. Badania przeprowadzone m.in. w Londynie udowodniły, że 1 metr kwadratowy takiego muralu ma siłę oddziaływania na środowisko podobną do 1 posadzonego drzewa! Dodajmy, że tylko mural z Kazimierzem Deyną liczy 300 metrów kwadratowych, a to tak, jakby posadzić park z 300 drzewami!

Innowacyjne farby fotokatalityczne z technologią oczyszczania powietrza świetnie sprawdzają się nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz budynków: w urzędach, szpitalach, budynkch użyteczności publicznej, na stołówkach, w kuchni czy laboratorium. Są wyprodukowane na bazie wody, nie zawierają ołowiu i rtęci, mają właściwości antyalergiczne i bakteriobójcze.

Nowoczesna okna, klimatory i systemy wentylacji

Zespół naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej przeprowadził dokładne pomiary smogu w 11 lokalizacjach w Krakowie i okolicach. Z raportu badaczy wynika, że w okresie znacznych przekroczeń norm jakości powietrza, stężenie pyłu zawieszonego w mieszkaniach i wewnątrz budynków jest średnio o 50% niższe niż na zewnątrz – na polu lub na dworze;-) Jednak nadal stężenia przekraczają poziom bezpieczny dla zdrowia. Wietrzenie mieszkań zimą nie jest więc najlepszym pomysłem, jednak i tu z pomocą przychodzą nowoczesne technologie.

Na rynku dostępne są np. antysmogowe okna wyposażone w nawiewniki, które, jak obiecują producenci, ograniczają napływ szkodliwych cząsteczek z zewnątrz nawet do 99%.  Z kolei latem dobrym pomysłem na utrzymanie sprzyjającego klimatu w naszym mieszkaniu są klimatory, urządzenia o działaniu chłodzącym. Obniżenie temperatury powietrza we wnętrzu i odpowiednie nawilżenie, spowoduje, że cząsteczki wody zwiążą się ze szkodliwym pyłem, obciążą go i razem z nim opadną. Klimatory filtrując powietrze, usuwają z niego pyłki roślin, kurz, roztocza, a także inne zanieczyszczenia, które mogą wywoływać alergie.

Dopływ świeżego i czystego powietrza do wnętrza zapewniają nowoczesne, ekologiczne systemy wentylacji i rekuperacji, które dbają o to, by jednocześnie usuwane było zanieczyszczone i nadmiernie wilgotne powietrze, zapobiegając tym samym powstawaniu grzybów i pleśni.

Dieta kontra smog: witaminy B,D, E i C, kwasy omega 3, selen

Skuteczną bronią niwelującą szkodliwe działanie smogu może być zdrowa dieta wzmacniająca odporność i oczyszczająca organizm z toksyn, ale warto pamiętać też o tym, że cząsteczki smogu przenikają do wody i gleby, a stąd także do żywności.

Specjaliści polecają włączyć do codziennego menu aronię zawierającą witaminy T i rutyny oraz borówki amerykańskie, maliny, jagody, wiśnie, śliwki, jeżyny, granaty. Im bardziej intensywny kolor, tym produkt jest bogatszy w antyoksydanty, czyli związki chemiczne neutralizujące wolne rodniki. Sylwia Krupa, ekspertka edukacji żywieniowej rekomenduje sięganie po brokuły, selery,
czosnek, chrzan, kiełki, rośliny strączkowe i orzechy, które są doskonałym źródłem białka, witamin i minerałów. „Stres oksydacyjny doskonale minimalizują witaminy C i E – silne przeciwutleniacze. Warto jeść awokado, którego 100 g zaspokaja 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę E” – czytamy na portalu www.edukacjazywieniowa.pl

Podobnie działa szpinak i oliwa z oliwek. W niewielkich ilościach można spożywać także gorzką czekoladę, kawę, czerwone wino i zieloną herbatę, produkty wzmacniające serce i poprawiające krążenie krwi. Można je zastąpić ziołami: skrzypem, brzozą lub miętą pieprzową.  Sięgajmy także po naturalne wymiatacze toksyn: cytryny, żurawinę, figi, buraki, kaszę jaglaną i kapustę.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Dieta

Łuszczyca paznokcia – ten, kto na nią cierpi, dobrze wie, jak twardym jest przeciwnikiem. Jej objawy są często trudne do wyleczenia, wystarczy natomiast jeden...

Copyright © 2020 Medica.pl