Smog w domu: 5 sprawdzonych sposobów na czyste powietrze

Oddychamy czarnym polskim powietrzem, wciąż jednym z najgorszych na świecie, pełnym spalin i kominowych wyziewów, które z łatwością przenikają z trującej ulicy do środka naszych domów.

Szkodzi nam nie tylko rakotwórczy benzo(a)piren i pyły zawieszone. Źródłem domowych zanieczyszczeń są również używane do sprzątania środki chemiczne, a także kadzidełka czy parafinowe świece zapachowe wydzielające do atmosfery wiele toksycznych związków ( w tym m.in. rakotwórczy formaldehyd, benzen, toluen oraz ftalany). W Medica.pl sprawdzamy jak nowoczesne technologie pomagają walczyć ze smogiem w domu, biurze, szkole czy przedszkolu.

Profesjonalne oczyszczacze powietrza: 25 tysięcy zdrowych oddechów dziennie

Na rynku dostępnych jest wiele modeli certyfikowanych oczyszczaczy powietrza, które świetnie radzą sobie ze smogiem i skutecznie usuwają PM2.5, alergeny, kurz i rakotwórcze związki organiczne z wnętrz naszych mieszkań, biur, szkół czy przedszkoli. Dopasowane są do mniejszych i większych powierzchni, mają wbudowane czujniki jakości powietrza, a wysokiej klasy filtry HEPA neutralizują nawet najdrobniejsze cząsteczki pyłów zawieszonych, wirusów, bakterii, zarodników pleśni i roztoczy, chroniąc nas przez cały rok ( nie tylko w okresie grzewczym) przed ryzykiem rozwoju astmy, alergii czy chorób układu sercowo-naczyniowego.

Oczyszczacze nawilżają powietrze, poprawiają jakość naszego snu, są ciche, wydajne i estetyczne. Pomagają pozbyć się przykrych zapachów z mieszkania, np. działają jak pochłaniacz dymu tytoniowego czy spalenizny. Biorąc pod uwagę alarmujące dane i doniesienia o kolejnych rekordowych przekroczeniach norm smogowych w całej Polsce, oczyszczacze wydają się być niezbędnym wyposażeniem wnętrza.

Polski Alarm Smogowy przeliczył stężenia wdychanego benzo(a)pirenu na ekwiwalent palonych papierosów. I tak mieszkańcy Nowego Targu „wypalają” w ten sposób aż 22 „papierosy” dziennie! Mieszkańcy Zakopanego i odwiedzający miasto turyści – 10 „papierosów” na dobę. Czarne powietrze wdychamy średnio 18 razy na minutę, 25 tysięcy razy w ciągu doby. Efekt? Ryzyko wystąpienia zawału, zaburzenia rytmu serca, infekcje dróg oddechowych, zaostrzenia astmy, wpływ na rozwój płodu i przebieg ciąży, problemy ze skórą i oczami, podrażnienie spojówek.Według WHO w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie ok. 45 tysięcy tysięcy osób. To ponad 15 razy więcej niż wskutek nieszczęśliwych wypadków drogowych. Każdego roku z mapy Polski niezauważalnie znika jedno miasto.

Dlatego w okresie największego nasilenia smogu, kiedy przekroczone są poziomy alarmowe, powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz i stworzyć w domu sprzyjającą naszemu zdrowiu zieloną strefę wolną od smogu i zanieczyszczeń.

NASA poleca rośliny antysmogowe:

Już od 1989 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA prowadzi badania na temat wpływu roślin na chemiczną czystość powietrza. W opracowanym przez naukowców raporcie czytamy o 18 roślinach do domu i do biura, które najskuteczniej „odkurzają” powietrze ze smogu i toksyn, produkują tlen, tworząc sprzyjający zdrowiu mikroklimat. Im więcej zieleni, tym lepiej.

Listę drogocennych skarbów natury otwierają sansewierie (potocznie nazywane językiem teściowej), które produkują tlen w nocy, jonizują i nawilżają powietrze, zapewniając głęboki sen. Warto mieć je w sypialni, naukowcy z NASA polecają od 6 do 8 doniczek kwiatu na osobę. Tropikalna palma areka (4 doniczki na osobę) detoksykuje powietrze od formaldehydów, a łatwe w utrzymaniu epipremnum złociste  działa jak najlepszy filtr powietrza. Domową oczyszczalnię warto wyposażyć także w antysmogowe anturium, bluszcz pospolity, skrzydłokwiaty, draceny, bananowce i paprocie. Poza tym zieleń koi, wycisza, relaksuje, dobrze działa na układ nerwowy. Przyjemne z pożytecznym.

„Zielone” farby jak drzewa

Co łączy legendę polskiej piłki Kazimierza Deynę ze śląskim bohaterem Wojciechem Korfantym?Ekologia! Wielkoformatowe eko murale z ich wizerunkami zdobią blokowisko warszawskiego Ursynowa i ścianę kamienicy w Zabrzu, oczyszczając przy okazji przestrzeń dookoła. Jak to możliwe? Murale pomalowane są ekologicznymi farbami antysmogowymi, które pod wpływem

promieni słonecznych uruchamiają reakcję chemiczną redukującą szkodliwe substancje, w tym przede wszystkim pochodzący z samochodowych spalin rakotwórczy tlenek azotu. Badania przeprowadzone m.in. w Londynie udowodniły, że 1 metr kwadratowy takiego muralu ma siłę oddziaływania na środowisko podobną do 1 posadzonego drzewa! Dodajmy, że tylko mural z Kazimierzem Deyną liczy 300 metrów kwadratowych, a to tak, jakby posadzić park z 300 drzewami!

Innowacyjne farby fotokatalityczne z technologią oczyszczania powietrza świetnie sprawdzają się nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz budynków: w urzędach, szpitalach, budynkch użyteczności publicznej, na stołówkach, w kuchni czy laboratorium. Są wyprodukowane na bazie wody, nie zawierają ołowiu i rtęci, mają właściwości antyalergiczne i bakteriobójcze.

Nowoczesna okna, klimatory i systemy wentylacji

Zespół naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej przeprowadził dokładne pomiary smogu w 11 lokalizacjach w Krakowie i okolicach. Z raportu badaczy wynika, że w okresie znacznych przekroczeń norm jakości powietrza, stężenie pyłu zawieszonego w mieszkaniach i wewnątrz budynków jest średnio o 50% niższe niż na zewnątrz – na polu lub na dworze;-) Jednak nadal stężenia przekraczają poziom bezpieczny dla zdrowia. Wietrzenie mieszkań zimą nie jest więc najlepszym pomysłem, jednak i tu z pomocą przychodzą nowoczesne technologie.

Na rynku dostępne są np. antysmogowe okna wyposażone w nawiewniki, które, jak obiecują producenci, ograniczają napływ szkodliwych cząsteczek z zewnątrz nawet do 99%.  Z kolei latem dobrym pomysłem na utrzymanie sprzyjającego klimatu w naszym mieszkaniu są klimatory, urządzenia o działaniu chłodzącym. Obniżenie temperatury powietrza we wnętrzu i odpowiednie nawilżenie, spowoduje, że cząsteczki wody zwiążą się ze szkodliwym pyłem, obciążą go i razem z nim opadną. Klimatory filtrując powietrze, usuwają z niego pyłki roślin, kurz, roztocza, a także inne zanieczyszczenia, które mogą wywoływać alergie.

Dopływ świeżego i czystego powietrza do wnętrza zapewniają nowoczesne, ekologiczne systemy wentylacji i rekuperacji, które dbają o to, by jednocześnie usuwane było zanieczyszczone i nadmiernie wilgotne powietrze, zapobiegając tym samym powstawaniu grzybów i pleśni.

Dieta kontra smog: witaminy B,D, E i C, kwasy omega 3, selen

Skuteczną bronią niwelującą szkodliwe działanie smogu może być zdrowa dieta wzmacniająca odporność i oczyszczająca organizm z toksyn, ale warto pamiętać też o tym, że cząsteczki smogu przenikają do wody i gleby, a stąd także do żywności.

Specjaliści polecają włączyć do codziennego menu aronię zawierającą witaminy T i rutyny oraz borówki amerykańskie, maliny, jagody, wiśnie, śliwki, jeżyny, granaty. Im bardziej intensywny kolor, tym produkt jest bogatszy w antyoksydanty, czyli związki chemiczne neutralizujące wolne rodniki. Sylwia Krupa, ekspertka edukacji żywieniowej rekomenduje sięganie po brokuły, selery,
czosnek, chrzan, kiełki, rośliny strączkowe i orzechy, które są doskonałym źródłem białka, witamin i minerałów. „Stres oksydacyjny doskonale minimalizują witaminy C i E – silne przeciwutleniacze. Warto jeść awokado, którego 100 g zaspokaja 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę E” – czytamy na portalu www.edukacjazywieniowa.pl

Podobnie działa szpinak i oliwa z oliwek. W niewielkich ilościach można spożywać także gorzką czekoladę, kawę, czerwone wino i zieloną herbatę, produkty wzmacniające serce i poprawiające krążenie krwi. Można je zastąpić ziołami: skrzypem, brzozą lub miętą pieprzową.  Sięgajmy także po naturalne wymiatacze toksyn: cytryny, żurawinę, figi, buraki, kaszę jaglaną i kapustę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz