Wpływ brudnej klimatyzacji na zdrowie

Podczas upałów klimatyzacja przynosi zbawienie ludziom. I to nie tylko w samochodach, ale i w centrach handlowych, w których jest mnóstwo osób. Nie brakuje jednak głosów, że jest ona szkodliwa dla zdrowia, więc jak tak naprawdę jest z tą klimatyzacją?

Głównym zadaniem klimatyzacji jest utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie bez względu na temperaturę, która panuje na zewnątrz.

Klimatyzacja pobiera powietrze z pomieszczania i poddaje je obróbce – oziębia i odpowiednio nawilża, po czym wypuszcza otworami klimatyzacyjnymi. Z biegiem czasu urządzenie może stać się siedliskiem chorobotwórczych grzybów i bakterii, których działanie szczególnie wrażliwi są astmatycy i alergicy. Aby temu zapobiec, należy regularnie czyścić klimatyzatory. Producenci zalecają, by robić to co najmniej dwa razy w roku. Przegląd klimatyzacji powinien dotyczyć tak klimatyzacji samochodowej, jak i tej zainstalowanej w budynkach, a w jego skład wchodzą: wymiana czynnika chłodzącego oraz zmiana lub czyszczenie filtrów i ewentualne odgrzybianie.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom klimatyzacyjnym, ulgę odczują tez alergicy, ponieważ są one wyposażone w filtry, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza i niwelowanie zaraźliwych pyłków czy bakterii. Oczywiście te filtry zaleca się regularnie wymieniać bądź czyścić, z tego względu że brudny lub stary już filtr, nie wykona w pełni swojej pracy i nie przyniesie oczekiwanych skutków. 

Klimatyzacja w samochodzie

Rozpoczyna się sezon urlopowy, więc klimatyzacja w samochodzie tym bardziej się przyda. Podróże w upały mogą być wyjątkowo męczące, więc chłodzenie w samochodzie jest na wagę złota.

W pierwszym momencie uruchomienia klimatyzacji w samochodzie, należy ustawić nawiewy na szybę i inne czasu samochodu. W żadnym wypadku nie wolno od razu kierować powietrza na siebie, zwłaszcza głowę czy szyje, bo bardzo łatwo możemy nabawić się choroby, a wyższa temperatura ciała może źle zareagować na chłodne powietrze.

Pod koniec podróży warto zwiększyć temperaturę panującą w pojeździe, aby uniknąć narażenia organizmu na dużą różnicę temperatur.

Ważną kwestią jest czystość klimatyzacji. To w zasadzie jest główne zagrożenie, które płynie z tego systemu. Masa bakterii zbierających się w wentylatorach potrafią bardzo zaszkodzić naszemu organizmowi. Teraz praktycznie każdy producent oferuje czyszczenie klimatyzacji przed wyprawami na wakacje. Jest to naprawdę dobry pomysł, w celu ochrony naszego zdrowia.

Klimatyzacja sprzyja legionellozie

Jedną z częściej spotykanych bakterii w urządzeniach klimatyzacyjnych jest Legionella pneumophila wywołująca chorobę zwaną legionellozą, która daje objawy przypominające grypę (bóle głowy, mięśni, gorączka, po jakimś czasie dochodzi do suchego kaszlu).

Czyhające niebezpieczeństwa

Klimatyzacja może również stanowić pewien problem, kiedy mamy ją włączoną zbyt długo. Ustawione nawiewy prosto na nas, mogą nie tylko nas zaziębić, ale i negatywnie wpłynąć na nasz wzrok, bowiem klimatyzacja wysusza oczy.

Podczas jazdy samochodem jest tym bardziej niebezpieczne, gdyż z wysuszonymi oczami gorzej widzimy, co przekłada się na słabsze pole widzenia. Musimy więc bardzo uważać podczas korzystania z tego udogodnienia.

Artykuł powstał przy współpracy z: motoinside.pl

Rekomendowane artykuły