Postępowanie w przypadku alergii zależne jest od jej rodzaju. Dlatego właśnie ważne jest, aby przeprowadzić odpowiednie testy w gabinecie alergologicznym i sprawdzić, co jest przyczyną naszych problemów.
Spis treści
Jak się leczy alergie?
W medycynie znane są dwa sposoby radzenia sobie z uczuleniami. Po pierwsze, można leczyć przyczyny. Taka sytuacja jest postępowaniem właściwym, ale niestety nie zawsze możliwym i przynoszącym zadowalające efekty. Metody stosowane w leczeniu przyczyn to eliminacja alergenu (skuteczna w przypadku alergii pokarmowych i kontaktowych, ale nie wziewnych) oraz odczulanie (immunoterapia swoista; skuteczna tylko przy niektórych alergiach i tylko u niektórych pacjentów). Po drugie, należy niwelować skutki uczulenia. Większość alergików może zatem efektywnie walczyć z dokuczliwymi objawami poprzez sezonowe przyjmowanie leków o działaniu antyhistaminowym, to jest blokujących reakcję alergiczną. W przypadku takim jak sezonowa alergia leki umożliwiają normalne funkcjonowanie – sięgnijmy po te, które działają szybko i skutecznie, a jednocześnie umożliwiają prowadzenie pojazdu.
Rozpoznanie alergii
Aby rozpocząć leczenie, należy najpierw rozpoznać uczulenie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste! Alergia na poszczególne czynniki (czy to pokarmowe, czy też unoszące się w powietrzu) daje nieoczywiste objawy, które mogą niejednokrotnie zostać pomylone z innymi chorobami. Uczulenie na pyłki, roztocza, pleśń czy zwierzęta domowe jest przyczyną kataru, zatkanego nosa, kichania oraz łzawienia i swędzenia oczu. Te same objawy mogą być jednak oznaką przeziębienia lub rozpoczynającej się grypy. Alergie pokarmowe przejawiają się zaburzeniami pracy układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia), co może być mylone z zatruciem. Bardziej charakterystyczne będą z pewnością trudności w oddychaniu, powodowane obrzękiem krtani, napadami duszności czy kaszlu. Alergia pokarmowa może przejawiać się także problemami skórnymi (pokrzywka, obrzęk, atopowe zapalenie skóry). Problemy skórne pojawić się mogą również w przypadku uczulenia na substancje chemiczne, z którymi mamy kontakt. Jednak powiązanie poszczególnych objawów z alergią zazwyczaj zajmuje nam dużo czasu, zwłaszcza w przypadku sporadycznego kontaktu z alergenem lub sezonowych przypadłości.
Rodzaje alergii
Kiedy podejrzewamy u siebie alergię, powinniśmy udać się do lekarza specjalisty który zleci specjalne testy alergiczne, które mają na celu ustalenie, na jaki czynnik jesteśmy uczuleni. Najpowszechniejszą przypadłością jest alergia na pyłki roślin, czyli komórki rozrodcze drzew, traw, zbóż i niskopiennych chwastów, unoszące się w powietrzu przez całą wiosnę i lato. Powodują one sezonowe występowanie objawów znanych pod wspólną nazwą „katar sienny”. Całoroczne problemy sprawiać może natomiast uczulenie na roztocza, pleśń i sierść zwierząt domowych. W przypadku alergii pokarmowych, wywoływanych najczęściej przez pokarmy zawierające białka roślinne lub zwierzęce (np. krowie mleko, ryby, jajka, orzechy, owoce cytrusowe), konieczne jest wyeliminowanie alergenu z diety. Trudniejsze jest natomiast unikanie spożycia uczulających nas związków chemicznych dodawanych do żywności. Alergia na metale, chemię gospodarczą czy kosmetyki wymaga stosowania środków ostrożności lub po prostu zrezygnowania z używania danej substancji.
Alergia nie stanowi jednolitej, spójnej choroby. Jest to zespół różnorodnych objawów, wiążących się z bardzo różnymi czynnikami. Jednak prawidłowa diagnoza, choć skomplikowana i czasochłonna, pomoże w poradzeniu sobie z tą dolegliwością.