Laboratorium kosmetyczne w domu.

Jeśli masz trochę fantazji, czasu i ochoty możesz zrobić świetne kosmetyki sama w domu. Nie jest to żadna nowość, już jedna z najpiękniejszych kobiet wszech czasów, egipska Kleopatra, znała magię naturalnego mleka, olejów i soków owocowych.

– Kosmetyka naturalna to wielki kontakt z naturą – mówi Anna Klocek, Prezes Krajowej Izby Kosmetycznej we Wrocławiu. Takie domowe laboratorium może być nie tylko sposobem na poprawę wyglądu, ale też świetną zabawą.

Tak naprawdę w domu można zrobić wszystko: maski, balsamy, kremy, toniki, wiele kosmetyków upiększających, ale też pielęgnacyjnych i leczniczych. Zawierają one wiele witamin, metali, aminokwasów, soli mineralnych oraz różnorodnych związków chemicznych niezbędnych w walce z awitaminozami i to zarówno przez działanie wewnętrzne jak i zewnętrzne. Warto jednak zaczynać od prostych i przede wszystkim bezpiecznych mieszanek.

– Jestem wielką zwolenniczką wprowadzania kosmetyki domowej do naszych sposobów dbania o swój wygląd. Są one może mniej trwałe niż te kupowane w sklepach ale na pewno są bardziej bezpieczne. Zioła, oleje, wszystko co znajduje się w przyrodzie jest bardzo cenne. Prawdziwe kremy i emulsje to nic innego jak połączenia wody i oleju w różnych proporcjach – opowiada Krystyna Łęczyńska, Dyplomowany Mistrz Kosmetyki, która prowadzi szkolenia z zakresu medycyny naturalnej. Wtóruje jej terapeutka medycyny naturalnej Magdalena Jabłońska – Często polecam swoim pacjentom takie różne domowe sztuczki np. kąpiele z ziołami, olejkami. Wpływają one świetnie nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale też organy wewnętrzne.

Skąd brać składniki? Wszyscy zgodnie twierdzą, że z własnej działki lub spiżarni. Jednak nie trzeba się przejmować, jeśli na działkę nie starcza nam już czasu. Wiele dobrych i bezpiecznych produktów, można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, a nawet aptekach. Często jest to jeszcze łatwiejsze. Żeby zrobić najprostsze maseczki wystarczy wyjść na sobotni bazarek i kupić świeże owoce i warzywa.

Eksperci jednak przestrzegają. Aby zrobić dobry i bezpieczny kosmetyk należy zainteresować się tematem, używać składników z wiadomego pochodzenia, a często warto poprosić o radę kosmetyczkę. Niektóre owoce czy warzywa mogą uczulać, dlatego dobrze jest zrobić wcześniej próbę na niewidocznym miejscu na skórze. – Robienie kosmetyków w domu to fajny pomysł. Warto jednak zasięgnąć rady kosmetyczki, która pomoże dobrać składniki odpowiednie dla naszej skóry – przestrzega Agnieszka Mikocka, kosmetyczka w Studio Urody “Elegance”.

Jeśli jednak nie znajdziemy czasu ,aby pobawić się w domowe laboratorium, warto poznać kilka podstawowych tajników, które poprawią nasz wygląd i samopoczucie bez wysiłku. Specjalistki zdradzają kilka zaskakująco prostych sekretów. – Najwspanialszymi kosmetykami dla mnie są olej szlachetny i woda mineralna – mówi Krystyna Łęczyńska. – Polecam oliwę plus olejek pistacjowy: wspaniale ujędrnia skórę – to sztuczka Magdaleny Jabłońskiej. – Świetnym kosmetykiem domowej roboty jest po prostu zdrowe odżywianie – dodaje z uśmiechem Anna Klocek.

ib

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz