Dom seniora czy prywatna opiekunka?

Umieszczenie bliskiego członka rodziny w ośrodku opiekuńczym to trudna decyzja. Ale czasem konieczna, kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić profesjonalnej opieki starszej lub chorej osobie. Dom seniora to tylko jedna z opcji. Zawsze można bowiem zatrudnić opiekunkę, która pomoże nam w opiece nad starszym członkiem rodziny.

Dom seniora

Dom seniora to jeden ze sposobów na zapewnienie profesjonalnej i całodobowej opieki nad osobą starszą, chorą i niepełnosprawną. W domu seniora personel z kwalifikacjami i praktyką zawodową zajmuje się podopiecznymi przez całą dobą, zaspokajając ich potrzeby i udzielając pomocy medycznej. Dom seniora zapewnia także dodatkowe atrakcje dla podopiecznych oraz życzliwą i przyjazną atmosferę. Dobrze, jak każdy może czuć się w nim, jak w rodzinie, gdyż zaspokojenie potrzeb i opieka medyczna to tylko część obowiązków. Ważny jest także sposób traktowania przez pracowników. Oprócz profesjonalnego podejścia liczy się życzliwość oraz serdeczność i poczucie bezpieczeństwa.

Powstaje coraz więcej domów opieki dla starszych i niepełnosprawnych osób, gdyż wymaga tego starzejące się społeczeństwo. Dlatego konieczne jest zapewnienie zaspokojenia potrzeb i pomocy medycznej podopiecznym, którymi nie może się zająć najbliższa rodzina.

Domy seniora są przeważnie położone daleko od miasta, w spokojnej okolicy, gdzie można obcować z naturą i cieszyć się ciszą i świeżym powietrzem. Powinny oferować komfortowe i wygodne pokoje z łazienką, przystosowaną do osób niepełnosprawnych i starszych. Dobrze, jak ośrodek posiada salon do wspólnego spędzania czasu i nie ma barier architektonicznych. Szukając hasła: dom opieki społecznej Warszawa, warto odwiedzić Dom Seniora Anna znajdujący się zaledwie 45 kilometrów od stolicy.

Opiekunka domowa

Zamiast zarezerwowania dla starszej, przewlekle chorej i niepełnosprawnej osoby miejsca w domu seniora, można zdecydować się na zatrudnienia profesjonalnej opiekunki. Opiekunka w domu zajmie się podopiecznym. Powinna mieć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, co możemy zweryfikować podczas niezapowiedzianych wizyt lub rozmowy z podopiecznym. Opiekunowie, których podopieczni wymagają stałej i całodobowej opieki, mieszkają w domu seniora. Jest wiele firm, zajmujących się rekrutacją opiekunek osób starszych, które oprócz opieki, oferują zrobienie zakupów i posprzątanie w domu. Opieka jest świadczona na godziny albo całodobowo w domach podopiecznych: w przyjaznym i znanym otoczeniu, w którym czują się zawsze pewnie i bezpiecznie. Opiekun pomaga m. in w domowych obowiązkach, zakupach, czynnościach pielęgnacyjnych lub rehabilitacji.

Opieka w prywatnym domu stanowi alternatywę dla domów opieki dla seniorów. Opiekunka zapewnia indywidualną opiekę, również całodobową. Poważnym atutem za jej zatrudnieniem jest poczucie bezpieczeństwa podopiecznego, które zapewnia mu własny dom.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z zaletami i wadami opieki w domu seniora lub zatrudnienia opiekunki domowej. Najważniejsze jest dobro podopiecznego, który powinien otrzymać profesjonalną i życzliwą opiekę, która zaspokoi jego potrzeby i poczucie bezpieczeństwa.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz