EKG jest popularnym i często wykonywanym zabiegiem, który jest zlecany w celu diagnostyki ewentualnych zaburzeń pracy serca. Co ważne, tego rodzaju diagnostyka jest bezbolesna, a także jest nieinwazyjna. Dzięki temu, badaniu może się poddać każdy- zarówno osoby starsze, osoby w średnim wieku, ale i młodzież, dzieci, a nawet niemowlęta. Diagnostyka poprzez badanie EKG jest zlecana w sytuacji, kiedy lekarz prowadzący podejrzewa ewentualne nieprawidłowości pracy serca.
Spis treści
Wskazania do przeprowadzenia EKG
Na badanie to może zostać wysłana osoba, która zgłasza problemy związane z możliwością wystąpienia niektórych chorób serca. Mogą to być duszności, ucisk, kłucie lub nawet ból w klatce piersiowej, kołatanie serca czy regularne zasłabnięcia. Szczegółowy wywiad podczas wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim pozwala oszacować, czy badanie powinno być wykonane także u osób, które już leczą się na choroby związane z nieprawidłową pracą serca. Taka konieczność może wystąpić u osób z chorobą niedokrwienną serca, a także u osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze. Prawdopodobieństwo zlecenia badania przez lekarza wzrasta u osób, które ukończyły 40 rok życia podczas regularnej, pełnej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta.
Jak przygotować się do badania i jak ono wygląda?
Tak naprawdę nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do badania. Nie jest ono też skomplikowane. Jedyne o czym warto pamiętać to aby około godziny przed wizytą nie przyjmować niczego, co może wpłynąć na pracę serca- mowa tutaj na przykład o ewentualnym piciu kawy, która wpływa na ciśnienie. Dobrze jest też odrobinę się uspokoić i wyciszyć przed badaniem, aby puls i ciśnienie się wyrównały po intensywnym wysiłku. Badanie nie powinno być wykonywane zaraz po ćwiczeniach, treningu czy innym intensywnym wysiłku.
EKG Warszawa jest badaniem, które nie trwa długo. Jest wykonywane na leżąco. Lekarz przykłada do klatki piersiowej pacjenta specjalne elektrody. Są one umieszczane także na kończynach. Wyniki związane z napięciem elektrod są zapisywane na kardiogramie w postaci krzywych. Rysunki zawierają informację o rozmieszczeniu elektrod oraz o zmianie napięcia między nimi. Kardiogram pokazuje powtarzające się serie, które obrazują pracę serca. Jedna część ilustruje w jaki sposób u pacjenta przebiega jeden, pełen cykl pracy serca. Interpretację krzywy powinien wykonać doświadczony lekarz specjalista, który będzie w stanie zastosować odpowiednią terapię dla pacjenta w sytuacji, kiedy pojawiłyby się jakiekolwiek nieprawidłowości.