Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Profilaktyka i leczenie

Jak objawia się zapalenie jamy ustnej?

Częstą przypadłością małych dzieci jest zapalenie jamy ustnej, ale zdarza się ono również dorosłym. Wywołane przez drożdżaki ma formę pleśniawek, przez wirusy ma postać opryszczki, a infekcja bakteryjna objawia się wysoką gorączką i silnym bólem gardła.

 

Objawy zapalenia jamy ustnej

 

U noworodków bardzo powszechne są tak zwane pleśniawki. To ostre zapalenie jamy ustnej spowodowane zakażeniem grzybami drożdżopodobnymi. Dochodzi do niego najczęściej podczas porodu, jeśli drożdżaki są obecne w narządach rodnych matki. Objawy choroby pojawiają się pod postacią białych, powierzchownych nalotów i plam na podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków, dziąsłach i na języku.

Zarówno dzieci, jak i dorosłych może zaatakować wirus opryszczki, który często wywołuje zapalenie jamy ustnej. Objawy choroby to miejscowe zaczerwienienie gardła, szary nalot na języku, obrzęk dziąseł i ślinotok. Zmiany mają postać pęcherzyków wypełnionych płynem, występujących w kącikach ust, na wargach i na podniebieniu. Po ich pęknięciu powstają bardzo bolesne nadżerki.

Z kolei bakteryjne zapalenie jamy ustnej zazwyczaj rozpoczyna się od podwyższonej temperatury. Rozwój bakterii w jamie ustnej może początkowo objawiać się też nieświeżym oddechem. Pojawia się także ból podczas gryzienia czy połykania śliny lub pokarmu. Po kilku dniach dochodzą takie objawy jak zaczerwienienie i rozpulchnienie gardła, a także drobne ranki w buzi.

 

Leczenie i postępowanie podczas choroby

 

W większości przypadków leczenie zapalenia jamy ustnej nie jest zbyt skomplikowane. W razie zakażenia drożdżakami polega na miejscowym stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych. Czasami konieczne jest też przyjmowanie leków doustnych. Pleśniawki zazwyczaj znikają po tygodniu, jednak wszystkie leki powinny być stosowane jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów, by uniknąć nawrotu zakażenia. Jeśli nie ma poprawy, konieczna jest ponowna wizyta u lekarza, który przepisze mocniejsze leki.

Z kolei leczenie opryszczkowego zapalenia jamy ustnej polega na stosowaniu środków przeciwwirusowych, miejscowo lub ogólnie (w cięższych przypadkach) oraz leków działających przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. W przypadku bakteryjnego zapalenia jamy ustnej konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci terapię antybiotykową, a także przyjmowanie leków przeciwzapalnych.

 

Niezależnie od tego, jak przebiega zapalenie jamy ustnej, zawsze warto stosować ziołowe płukanki z kwiatu rumianku, czarnego bzu, nagietka, ślazu, lipy, szałwii czy tymianku. Na rynku dostępne są także najróżniejsze preparaty, których zadaniem jest łagodzenie bólu gardła. Na zapalenie jamy ustnej można stosować leki takie jak Sebidin, który ma działanie bakteriobójcze i odkażające.

W początkowej fazie choroby, ze względu na silny ból przy gryzieniu i połykaniu, lepiej przejść na półpłynną dietę. W tym czasie trzeba pić również dużo ciepłych płynów, by odpowiednio nawilżyć błony śluzowe jamy ustnej i złagodzić dyskomfort przy przełykaniu.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Kosmetyki naturalne

Fenomenalnych, skutecznych, pięknie pachnących i ładnie opakowanych szamponów znajdziemy na rynku dziesiątki, a każdy z nich obiecuje spektakularne efekty: piękne, lśniące i mocne włosy...

Copyright © 2020 Medica.pl