Jak rozpoznać i leczyć bóle wątroby?

Nie sposób przecenić roli, którą dla organizmu odgrywa wątroba. Dlatego też warto zwrócić uwagę na jej prawidłowe funkcjonowanie, zanim zmiany chorobowe staną się zbyt duże. Zły stan wątroby może powodować nieprzyjemne kujące bóle oraz znacząco wpływać na pogorszenie się samopoczucia. 

 

Wątroba to jeden z największych narządów wewnętrznych, w istotny sposób związany z układem pokarmowym oraz układem krążenia. Organ ten odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie procesów trawiennych – wytwarzając żółć, wspomaga trawienie i umożliwia wchłanianie istotnych składników pokarmowych. Wątroba odgrywa też istotną rolę w procesie oczyszczania krwi z bakterii, leków oraz szkodliwych substancji, takich jak narkotyki czy alkohol. Kontroluje krzepnięcie krwi i reguluje poziom cholesterolu, jednocześnie stanowiąc rodzaj magazynu dla witamin, soli mineralnych i glukozy, które w razie potrzeby uwalnia do krwiobiegu.

Wątroba nie tylko odtruwa więc organizm, ale także zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie, dostarczając mu niezbędnych składników i związków chemicznych. Zaburzenie jej działania może znacząco obniżyć odporność i sprawność organizmu, a także powodować dotkliwe bóle.

Jak objawiają się problemy z wątrobą?

Większa część wątroby znajduje się pod prawym łukiem żebrowym. Kłucie, lub nawet nieprzyjemne uczucie ucisku w tym miejscu, może być istotnym sygnałem zaburzeń w działaniu tego organu. Ból, występujący często po posiłku obfitym w ciężkostrawne tłuszcze lub po spożyciu dużej ilości alkoholu, spowodowany jest wzmożoną pracą wątroby, która zmuszona oczyścić naszą krew ze szkodliwych substancji nabrzmiewa, rozpychając otaczającą ją unerwioną torebkę wątrobową. Bólom wątroby często towarzyszą także wzdęcia, biegunka lub zaparcia, mdłości oraz uczucie nadmiernej pełności.

W przewlekłych chorobach wątroby, oprócz zaburzeń trawienia, często występującymi objawami są także: utrata apetytu, znaczące osłabienie, złe samopoczucie i uczucie zmęczenia, zwiększona drażliwość, podwyższona temperatura oraz zażółcenie skóry i białek oczu. Świadczyć one mogą o nadmiernym stłuszczeniu organu, uszkodzeniu alkoholowym czy polekowym lub wirusowym zapaleniu wątroby. W przypadku wyraźnego występowania tych objawów wskazana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

 

Ochrona i leczenie wątroby

Kiedy wątroba boli, warto sięgnąć po preparaty naturalnego pochodzenia, takie jak np. Essentiale. Niezależnie od powodu niewydolności wątroby stabilizują one uszkodzone komórki wątrobowe, przyspieszając ich regenerację, oraz pomagają pozbyć się uciążliwych objawów.

Problemy z wątrobą mogą być skutecznie zminimalizowane także dzięki odpowiedniej diecie i zmianie stylu życia. Wątrobie nie sprzyja spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów. Warto więc wprowadzić do jadłospisu większe ilości dań lekkostrawnych, warzyw i owoców, oraz unikać potraw smażonych i odgrzewanych. Dobrze jest także kontrolować higienę jedzenia: ograniczyć przejadanie się, jeść częściej, ale mniejsze porcje, a także nie jeść w pośpiechu i stresie.

Warto pamiętać także o niekorzystnym wpływie, jaki na naszą wątrobę mają toksyczne substancje wprowadzane do organizmu. Regularne spożywanie nadmiernej ilości alkoholu stanowić może dla wątroby zbyt duże wyzwanie. To ona jest bowiem odpowiedzialna za oczyszczenie naszej krwi z trujących składników. Niesprzyjające działanie mogą mieć także niektóre leki. Warto w takim przypadku skonsultować ich zażywanie z lekarzem oraz sięgnąć po preparaty ochronne.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz