Coraz więcej osób zmaga się z problemami z bezsennością. Statystyki są alarmujące – ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu, z czego 60 proc. stanową kobiety. Jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności? Jak leczyć bezsenność? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Należymy do najbardziej bezsennych narodów Europy. Co więcej, rodzima bezsenność ma znacznie cięższy przebieg aniżeli wśród naszych sąsiadów. Niepokojące są dane dotyczące zaburzeń snu wśród młodych osób. Tryb życia, ciągły stres i napięcie, zła dieta, niedobory witamin i minerałów oraz znikoma aktywność fizyczna zaogniają zjawisko bezsenności. O ile sporadyczne, nieprzespane noce, kłopoty z zaśnięcie, czy tak zwany niespokojny sen zdarzają się każdemu, o tyle trwająca tygodniami dolegliwość wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Bezsenności utrzymująca się powyżej 3 tygodni może świadczyć o poważnej chorobie.
Spis treści
Przygotuj się do snu
Przy problemach z bezsennością nie wolno popadać w panikę. Warto wprowadzić kilka zasad, które pomogę wyciszyć organizm i lepiej przygotować go do snu. Kluczowe będzie świeże powietrze. Przed pójściem spać, wybierz się na półgodzinny spacer. Dotleniony, lekko zmęczony organizm bardzo szybko zapragnie poduszki i kołdry. Nie zapominaj o odpowiedniej temperaturze w sypialni. Zanim położysz się do łóżka porządnie wywietrz sypialnię. Idealna temperatura do spania nie powinna przekraczać 18 stopni. Ważne jest też jedzenie. Ostatni posiłek zjedz na 2-3 godziny przed snem. Pomocne będą też: ciepła, relaksacyjna kąpiel, wypicie rumianku bądź melisy, kilka stron lektury i wyciszenie. Nie kłóć się i nie prowadź ważnych rozmów przed położeniem się do łóżka.
Wspomagaj się suplementami
Niezastąpiona na sen jest melatonina. Hormon ten jest wytwarzany przez szyszynkę, gruczoł mózgowy. Z wiekiem spada poziom melatoniny, warto wiec wspomóc się suplementem. Działa ona w sposób łagodny, gdyż tylko uzupełnia niedobory naturalnej substancji występującej w organizmie. Częstym powodem zaburzeń snu i bezsenności jest niedobór magnezu i witaminy B6. Towarzyszące objawy to rozdrażnienie, nerwowość, kołatanie serca, zmęczenie oraz powtarzające się skurcze mięśni lub drganie powieki. Na dolegliwości najlepszy będzie preparat z witaminą B6 (np. Magne B6). Witamina zawarta w suplemencie zwiększa przyswajanie magnezu, a dodatkowo wzmacnia działanie melatoniny. Taki zestaw witamin i minerałów będzie gwarancją spokojnego i dobrego snu.
Zrób coś dla siebie
W walce z bezsennością kluczowa jest zmiana trybu życia. Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Staraj się zminimalizować stres w pracy, wybierz się na urlop, zacznij aktywnie uprawiać sport. Zrezygnuj z ciężkich i niezdrowych posiłków. Fast foody zastąp warzywami i owocami. Gazowane napoje z kofeiną, kawę oraz energetyki zamień na wodę mineralną. Te proste czynności pomogą organizmowi w walce z uciążliwą bezsennością i będę gwarantem przespanych, spokojnych nocy.