Po długiej zimie czas na ruch, aktywność fizyczną i dotlenienie organizmu. Nordic Walking, czyli spacer ze specjalnymi kijami, jest idealnym sportem dla każdego. Dynamiczny lub spokojny marsz na świeżym powietrzu zjednał sobie serca i nogi ludzi na całym świecie.
Z pozoru wyglądaja na narciarzy bez nart. Snują się po lasach, ścieżkach, plażach. Grupami lub w pojedynkę. Bez względu na pogodę i porę roku. Taki widok nie powinien nas już dziwić. To nordic walkerzy- ci, którzy wiedzą, że spacer to zdrowie.
Kolebką tego rodzaju sportu jest Finlandia. W laltach 20. XX wieku, Nordic Walking był jedynie formą rozgrzewki i treningu fińskich narciarzy biegowych. Sport ten szybko rozprzestrzenił się w Europie i zaraził swoją prostotą, skutecznością i ceną wielu ludzi w różnym wieku. Według sondażu Gallupa na koniec roku 2005 mówi się o 6 milionach ludzi w Europie uprawiających tę formę aktywności ruchowej. W tej liczbie 750 tys. to spacerowicze z Finlandii.
Badania potwierdzają, że chodzenie w połączeniu z podpieraniem się kijami jest ponad 40% bardziej skuteczne dla poprawienia naszej kondycji fizycznej niż zwykły spacer. Bardzo ważnym elementem tego sportu jest odpowiednie dopasowanie kijów. Ich długość zależy od wysokości człowieka oraz jego predyspozycji fizycznych. Inne kije będą odpowiednie dla siedemdziesięciolatka, a inne dla kobiety w ciąży. Dlatego pierwsze kroki w wędrówkach nordyckich powinno się stawiać razem z instruktorem.
“Kijki wzmagają małą ruchomość górnego odcinka tułowia, co jest dobre dla pleców i stwarza “pompujący” ruch dla obszaru barków. Ponieważ wzrasta krążenie krwi, ruchomość się poprawia i powoduje uczucie większego rozluźnienia. Trening Nordic Walking powinno się rozpocząć od marszu z kijkami luźno zwisającymi u wyprostowanych wzdłuż tułowia kończyn górnych, szukając odpowiedniego rytmu marszu” – napisała w artykule Sirpa Arvonen, która wyszkoliła i przetestowała 80,000 Finów w tym 2,500 instruktorów spacerów z kijkami.
Spacery z kijami niewątpliwie poprawiają nasze zdrowie. W porównaniu do zwykłego marszu, Nordic Walking angażuje więcej mięśni i stymuluje ich pracę. Poprzez wbijanie kijków w podłoże, lub odpychanie się nimi, wzmacniamy mięśni ramion, brzucha i piersi. Podczas szybkiego chodu, zalecanego młodym i zdrowym osobom, rozwija się przede wszystkim siła i wytrzymałość ramion. Sami możemy decydować o trudności tego sportu poprzez urozmaicanie tras i szlaków. Niektórzy wolą spokojne spacery po lasach, lub wzdłuż wybrzeża, inni wybierają bardziej ekstremalną formę wędrówek nordyckich.Do chodzenia po wzgórzach, oblodzonych lub kamienistych nawierzchniach używa się specjalnych kijków z haczykami, rączkami i paskami. Cena kijków waha się od 50 do 400 złotych, więc sport ten nie jest drogi.
Coraz częściej stosuje się tę fińską odmianę spaceru w celach rehabilitacyjnych.
Podczas chodu przy pomocy kijów jest mniejszy nacisk na piszczele, kolana i biodra. Jest to zalecane przez lekarzy szczególnie dla osób z urazami kolana. Podczas marszu kijki łagodzą sposób, w jaki pięta kontaktuje się z podłożem i sprawiają, ze kolana poruszają się bardziej elastycznie. Bieganie, czy normalny marsz wymaga większej kondycji fizycznej. Kijki świetnie modelują sylwetkę, czynią ją bardziej wyprostowaną. Podczas chodu ciało powinno być pochylone lekko w przód, by pozwolić mięśniom grzbietu skutecznie zwiększyć wsparcie dla pleców. Kijki poprawiają także równowagę ciała. Ich liczne funkcje wpływają na poprawę sylwetki bioder. Nordic Walking odciąża stawy i zmniejsza napięcie mięśniowe. Dobrze wykonany marsz z kijami stymuluje ok. 90% mięśni ciała.
Niektórzy cenią sobie ten rodzaj spaceru ze względu na właściwości odchudzające. Już 45 minut regularnego marszu z kijami pozwala spalić do jednego kilograma masy ciała.
Fenomen tego sportu polega nie tylko na doskonaleniu swojej kondycji czy walce z nadwagą. Przede wszystkim jest to sport, który ułatwia nawiązywanie kontaktów i gwarantuje mile spędzony czas na świeżym powietrzu, przez cały rok. Marszom w grupach towarzyszą rozmowy lub uwagi dotyczące techniki chodu. Obok siebie mogą iść seniorzy i studenci, także osoby niepełnosprawne. Idąc możemy podziwiać piękne widoki i delektować się naturą. A to, że Nordic Walking jest sportem naprawdę dla każdego, stanowi główną przyczynę olbrzymiej popularności tego rodzaju aktywności ruchowej.
Sport ten jest bardzo często uprawiany przez osoby cierpiące na stres i brak czasu. Sami decydujemy przecież o tym kiedy i gdzie będą miały miejsce nasze nordyckie wędrówki. Możemy dostosować tempo chodu do naszych własnych upodobań i możliwości. Wystarczy wygodne obuwie, kupione lub wypożyczone kijki, oraz w zależności od preferencji- dobre towarzystwo, lub cisza i spokój pobliskiego lasu.