Rodzaje wypełnień stomatologicznych

stomatologia

Zakładanie plomb, czyli wypełnień w zębach, to prawdopodobnie najpopularniejsza usługa dostępna w absolutnie każdym gabinecie stomatologicznym w Chorzowie i nie tylko. Potocznie zwane „czarnymi plombami” wypełnienia amalgamatowe opłacane przez NFZ odeszły już do lamusa ze względu na swój mało estetyczny wygląd. Pojawia się zatem pytanie: co w zamian?

Istnieją dwa główne rodzaje wypełnień: pośrednie (nowoczesne wypełnienia wykonywane w laboratorium dentystycznym i wymagające odbycia przynajmniej dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym) oraz bezpośrednie (powszechne wypełnienie ubytku materiałem plastycznym formowanym przez dentystę bezpośrednio w zębie), które ulegają dalszemu podziałowi.

Wypełnienia bezpośrednie

plomby kompozytowe – to najczęściej stosowany rodzaj plomb w dzisiejszych czasach. Posiada podstawową przewagę nad plombami amalgamatowymi, a mianowicie kolor, który dostosowuje się do naturalnej barwy zębów. Pierwotnie wypełnienia kompozytowe wykonywano jedynie na zęby przednie, dziś jednak, ze względu na dużo lepsze i trwalsze materiały, wykorzystuje się do napraw wszystkich zębów.

cementy glasjonomerowe – takie wypełnienia wykonuje się na zęby mleczne. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że bardzo dobrze przylegają do tkanek zębów. Co więcej, cementy zostają uzupełnione o fluor – zarówno do podbudowy pod korony, jak i do innych uzupełnień protetycznych.

 Wypełnienia pośrednie

inlay – to odlewane wkłady przygotowywane w laboratorium protetycznym dla konkretnego pacjenta. Przymocowywane są do zęba za pomocą cementu lub innego środka klejącego. Wkłady inlay mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów – metali, porcelany lub kompozytów. To właśnie od nich zależy przede wszystkim wytrzymałość wkładu.

onlay oraz inlay-onlay (czyli tzw. wkład-nakład) – wykorzystywane w przypadku sporej rozległości ubytku obejmującego nawet całą powierzchnię żującą zęba. Są znacznie większe od wkładu inlay, jednak materiały, które stosuje się do ich wykonania są identyczne.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem dentystycznym Ten-Dent z Chorzowa.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz