Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Profilaktyka i leczenie

Rodzaje wypełnień stomatologicznych

stomatologia

Zakładanie plomb, czyli wypełnień w zębach, to prawdopodobnie najpopularniejsza usługa dostępna w absolutnie każdym gabinecie stomatologicznym w Chorzowie i nie tylko. Potocznie zwane „czarnymi plombami” wypełnienia amalgamatowe opłacane przez NFZ odeszły już do lamusa ze względu na swój mało estetyczny wygląd. Pojawia się zatem pytanie: co w zamian?

Istnieją dwa główne rodzaje wypełnień: pośrednie (nowoczesne wypełnienia wykonywane w laboratorium dentystycznym i wymagające odbycia przynajmniej dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym) oraz bezpośrednie (powszechne wypełnienie ubytku materiałem plastycznym formowanym przez dentystę bezpośrednio w zębie), które ulegają dalszemu podziałowi.

Wypełnienia bezpośrednie

plomby kompozytowe – to najczęściej stosowany rodzaj plomb w dzisiejszych czasach. Posiada podstawową przewagę nad plombami amalgamatowymi, a mianowicie kolor, który dostosowuje się do naturalnej barwy zębów. Pierwotnie wypełnienia kompozytowe wykonywano jedynie na zęby przednie, dziś jednak, ze względu na dużo lepsze i trwalsze materiały, wykorzystuje się do napraw wszystkich zębów.

cementy glasjonomerowe – takie wypełnienia wykonuje się na zęby mleczne. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że bardzo dobrze przylegają do tkanek zębów. Co więcej, cementy zostają uzupełnione o fluor – zarówno do podbudowy pod korony, jak i do innych uzupełnień protetycznych.

 Wypełnienia pośrednie

inlay – to odlewane wkłady przygotowywane w laboratorium protetycznym dla konkretnego pacjenta. Przymocowywane są do zęba za pomocą cementu lub innego środka klejącego. Wkłady inlay mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów – metali, porcelany lub kompozytów. To właśnie od nich zależy przede wszystkim wytrzymałość wkładu.

onlay oraz inlay-onlay (czyli tzw. wkład-nakład) – wykorzystywane w przypadku sporej rozległości ubytku obejmującego nawet całą powierzchnię żującą zęba. Są znacznie większe od wkładu inlay, jednak materiały, które stosuje się do ich wykonania są identyczne.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem dentystycznym Ten-Dent z Chorzowa.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Dieta

Łuszczyca paznokcia – ten, kto na nią cierpi, dobrze wie, jak twardym jest przeciwnikiem. Jej objawy są często trudne do wyleczenia, wystarczy natomiast jeden...

Copyright © 2020 Medica.pl