Zdrowe i piękne zęby to marzenie każdego z nas. Biały uśmiech, stanowiący najlepszą wizytówkę nie musi być jednak tylko odległym marzeniem, ale najprawdziwszą rzeczywistością, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie w życie kilku prostych i łatwych zabiegów, dzięki którym skutecznie zadbamy o wygląd zębów i zdrowia całej jamy ustnej.

 

Podstawą pielęgnacji uzębienia jest oczywiście dbanie o higienę poprzez regularne, około 2- lub 3-minutowe szczotkowanie z użyciem pasty fluorkowej. Stomatolodzy zalecają mycie zębów kolistymi ruchami w kierunku od dziąseł do koron co najmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej – po każdym posiłku i przekąsce. Po umyciu zębów warto również wypłukać jamę ustną płynem, a jeśli nie mamy możliwości umycia zębów po jedzeniu, warto byśmy sięgnęli po gumę do żucia, jednak bez dodatku cukru. Wytwarzana podczas żucia ślina pozwoli zneutralizować kwasy powstałe w jamie ustnej i wypłukać szkodliwe bakterie, a dodatkowo odświeży oddech.

 

Mając na celu zadbanie o zdrowie zębów i jamy ustnej warto także regularnie używać nitki dentystycznej, dzięki czemu szybko i skutecznie usuniemy wszelkie bakterie z trudno dostępnych przestrzeni pomiędzy zębami. Używanie nici dentystycznej z fluorem pomaga również usunąć gromadzący się kamień nazębny, powodujący brzydkie przebarwienia. Podczas mycia zębów warto przy okazji zadbać o całą jamę ustną, wykonując delikatny masaż języka, podniebienia i dziąseł z użyciem miękkiej szczoteczki. Język należy delikatnie szczotkować z dodatkiem niewielkiej ilości pasty lub płynu do płukania ust.

 

Zachowaniu dobrego stanu zębów, ale równocześnie także zgrabnej sylwetce sprzyja rezygnacja ze słodyczy i innych produktów, zawierających duże ilości cukrów, które mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zęby. Nieusuwany z jamy ustnej po posiłkach cukier, zawarty w żywności atakuje szkliwo, stanowiąc pierwszą i najczęstszą przyczynę próchnicy. Warto zatem zadbać o zbilansowane odżywianie – unikając węglowodanów wybierajmy produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. W skrajnych przypadkach długotrwałe niedobory chociażby witaminy C mogą doprowadzić do szkorbutu, nazywanego “chorobą marynarzy”, objawiającą się psuciem i wypadaniem zębów. Chcąc zachować białe zęby warto także zrezygnować z dużych ilości kawy i herbaty, które z czasem powodują gromadzenie się przebarwiającego szkliwo osadu.

 

Oprócz podstawowej higieny i pielęgnacji jamy ustnej niezwykle istotne jest również leczenie zębów – walka z próchnicą, będącą nierzadko przyczyną wielu nieprzyjemnych infekcji, a także zapobiegnie stanom zapalnym i poważniejszym schorzeniom. Jednak nawet po zaleczeniu wszystkich ubytków i usunięciu próchnicy nie powinniśmy całkowicie rezygnować z wizyt u stomatologa. Regularne kontrole pozwolą na monitorowanie stanu zębów i dadzą możliwość szybkiego podjęcia niezbędnego leczenia, jeśli pojawią się ubytki lub zaczątki próchnicy. Do dentysty powinniśmy się udać przynajmniej raz na pół roku, by szybko wykryć nawet minimalne zmiany w stanie uzębienia. W tym czasie można też stopniowo usuwać gromadzący się kamień nazębny i wszelkie, szpecące uśmiech przebarwienia płytki nazębnej.

 

Nie w każdej sytuacji częste szczotkowanie i zdrowa dieta pozwalają na zachowanie śnieżnobiałych i nieskazitelnych zębów. Nie oznacza to jednak, iż trwałych przebarwień czy większych ubytków nie można skutecznie zamaskować. Przykładowo, można zdecydować się naestetyczny zabieg, polegający na profesjonalnym czyszczeniu uzębienia, które zniweluje przebarwienia i usunie kamień nazębny. Innym sposobem na piękne zęby może być założenie licówek – niewielkich, cieniutkich płytek wykonanych z porcelany, maskujących wszelkie nierówności czy niedoskonałości uzębienia. Popularne w salonach stomatologii estetycznej licówki pozwalają między innymi na ukrycie przerwy między jedynkami, rozjaśnienie zębów oraz nadanie im pożądanego kształtu. W sytuacji, w której nałożenie licówki może okazać się niewystarczające, zaleca się zakładanie ceramicznych koron, które do złudzenia przypominają naturalne zęby.

 

Piękny i olśniewający uśmiech to nie tylko kwestia cyfrowego retuszu rodem z kampanii reklamowych. Zachowując zbilansowaną dietę i dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej zapewnimy swoim zębom nie tylko zdrowie, ale również estetyczny wygląd. Do stomatologa udawajmy się przy tym nie tylko w przypadku nagłego bólu ale regularnie, w celu stałego kontrolowania zmian w jamie ustnej. Pamiętając o tym, jak ważna jest profilaktyka, a  długotrwałe leczenie zębów nie należy przecież do najprzyjemniejszych zabiegów, przyzwyczajajmy domowników, szczególnie najmłodszych, do codziennego, kilkuminutowego szczotkowania zębów.

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz