Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Profilaktyka i leczenie

Zęby jak z reklamy

Zdrowe i piękne zęby to marzenie każdego z nas. Biały uśmiech, stanowiący najlepszą wizytówkę nie musi być jednak tylko odległym marzeniem, ale najprawdziwszą rzeczywistością, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie w życie kilku prostych i łatwych zabiegów, dzięki którym skutecznie zadbamy o wygląd zębów i zdrowia całej jamy ustnej.

 

Podstawą pielęgnacji uzębienia jest oczywiście dbanie o higienę poprzez regularne, około 2- lub 3-minutowe szczotkowanie z użyciem pasty fluorkowej. Stomatolodzy zalecają mycie zębów kolistymi ruchami w kierunku od dziąseł do koron co najmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej – po każdym posiłku i przekąsce. Po umyciu zębów warto również wypłukać jamę ustną płynem, a jeśli nie mamy możliwości umycia zębów po jedzeniu, warto byśmy sięgnęli po gumę do żucia, jednak bez dodatku cukru. Wytwarzana podczas żucia ślina pozwoli zneutralizować kwasy powstałe w jamie ustnej i wypłukać szkodliwe bakterie, a dodatkowo odświeży oddech.

 

Mając na celu zadbanie o zdrowie zębów i jamy ustnej warto także regularnie używać nitki dentystycznej, dzięki czemu szybko i skutecznie usuniemy wszelkie bakterie z trudno dostępnych przestrzeni pomiędzy zębami. Używanie nici dentystycznej z fluorem pomaga również usunąć gromadzący się kamień nazębny, powodujący brzydkie przebarwienia. Podczas mycia zębów warto przy okazji zadbać o całą jamę ustną, wykonując delikatny masaż języka, podniebienia i dziąseł z użyciem miękkiej szczoteczki. Język należy delikatnie szczotkować z dodatkiem niewielkiej ilości pasty lub płynu do płukania ust.

 

Zachowaniu dobrego stanu zębów, ale równocześnie także zgrabnej sylwetce sprzyja rezygnacja ze słodyczy i innych produktów, zawierających duże ilości cukrów, które mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zęby. Nieusuwany z jamy ustnej po posiłkach cukier, zawarty w żywności atakuje szkliwo, stanowiąc pierwszą i najczęstszą przyczynę próchnicy. Warto zatem zadbać o zbilansowane odżywianie – unikając węglowodanów wybierajmy produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. W skrajnych przypadkach długotrwałe niedobory chociażby witaminy C mogą doprowadzić do szkorbutu, nazywanego “chorobą marynarzy”, objawiającą się psuciem i wypadaniem zębów. Chcąc zachować białe zęby warto także zrezygnować z dużych ilości kawy i herbaty, które z czasem powodują gromadzenie się przebarwiającego szkliwo osadu.

 

Oprócz podstawowej higieny i pielęgnacji jamy ustnej niezwykle istotne jest również leczenie zębów – walka z próchnicą, będącą nierzadko przyczyną wielu nieprzyjemnych infekcji, a także zapobiegnie stanom zapalnym i poważniejszym schorzeniom. Jednak nawet po zaleczeniu wszystkich ubytków i usunięciu próchnicy nie powinniśmy całkowicie rezygnować z wizyt u stomatologa. Regularne kontrole pozwolą na monitorowanie stanu zębów i dadzą możliwość szybkiego podjęcia niezbędnego leczenia, jeśli pojawią się ubytki lub zaczątki próchnicy. Do dentysty powinniśmy się udać przynajmniej raz na pół roku, by szybko wykryć nawet minimalne zmiany w stanie uzębienia. W tym czasie można też stopniowo usuwać gromadzący się kamień nazębny i wszelkie, szpecące uśmiech przebarwienia płytki nazębnej.

 

Nie w każdej sytuacji częste szczotkowanie i zdrowa dieta pozwalają na zachowanie śnieżnobiałych i nieskazitelnych zębów. Nie oznacza to jednak, iż trwałych przebarwień czy większych ubytków nie można skutecznie zamaskować. Przykładowo, można zdecydować się naestetyczny zabieg, polegający na profesjonalnym czyszczeniu uzębienia, które zniweluje przebarwienia i usunie kamień nazębny. Innym sposobem na piękne zęby może być założenie licówek – niewielkich, cieniutkich płytek wykonanych z porcelany, maskujących wszelkie nierówności czy niedoskonałości uzębienia. Popularne w salonach stomatologii estetycznej licówki pozwalają między innymi na ukrycie przerwy między jedynkami, rozjaśnienie zębów oraz nadanie im pożądanego kształtu. W sytuacji, w której nałożenie licówki może okazać się niewystarczające, zaleca się zakładanie ceramicznych koron, które do złudzenia przypominają naturalne zęby.

 

Piękny i olśniewający uśmiech to nie tylko kwestia cyfrowego retuszu rodem z kampanii reklamowych. Zachowując zbilansowaną dietę i dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej zapewnimy swoim zębom nie tylko zdrowie, ale również estetyczny wygląd. Do stomatologa udawajmy się przy tym nie tylko w przypadku nagłego bólu ale regularnie, w celu stałego kontrolowania zmian w jamie ustnej. Pamiętając o tym, jak ważna jest profilaktyka, a  długotrwałe leczenie zębów nie należy przecież do najprzyjemniejszych zabiegów, przyzwyczajajmy domowników, szczególnie najmłodszych, do codziennego, kilkuminutowego szczotkowania zębów.

 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Dieta

Łuszczyca paznokcia – ten, kto na nią cierpi, dobrze wie, jak twardym jest przeciwnikiem. Jej objawy są często trudne do wyleczenia, wystarczy natomiast jeden...

Copyright © 2020 Medica.pl