Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Profilaktyka i leczenie

Zakaźne choroby skóry

Wśród, licznych niestety, zdefiniowanych chorób skóry jest też kilka zakaźnych. Można tu przede wszystkim wymienić – liszajca zakaźnego, kurzajki i opryszczkę.

I. Liszajec

Liszajec jest najbardziej zaraźliwy i nieestetyczny, wgląda jak ciemnożółty strup. Bakterie atakują okolice szyi, nosa i innych części twarzy, także mieszki włosowe. Wyróżnia się trzy rodzaje liszajca: pęcherzykowy (wiążący się z powiększeniem węzłów chłonnych i powstaniem różnej wielkości miękkich pęcherzyków); zapalenie mieszków włosowych i niesztowica (w tym wypadku również następuje powiększenie węzłów chłonnych).

Najczęstszymi przyczynami powstawania liszajca są uszkodzenia mechaniczne, w tym również ukąszenia owadów. Chociaż do powstania liszajca może przyczynić się choroba tarczycy, cukrzyca i nieodpowiedni metabolizm. Co ciekawe objawy liszajca sprowadzają się nie tylko do strupów na skórze. Bywa że zarażony ma zaparcia, często oddaje mocz i cierpi dodatkowo na suchość skóry.

Mimo to na ogół przebieg tej choroby jest łagodny i sprowadza się do kilkunastu dni. Liszajca leczy się odpowiednimi maściami i antybiotykami. Zaleca się chorym częste odkażanie miejsc z liszajcem i nawilżanie skóry.

II. Kurzajki

Kurzajki należą do najbardziej wstydliwych przypadłości skóry i co ciekawe nie bardzo wiadomo, czy można je do końca wyleczyć i czy, raz zlikwidowane, kiedyś jeszcze nie powrócą. Kurzajki są zaraźliwe i raczej ostrożnie należy ściskać rękę ich “posiadaczowi”. Dotyczy to również całowania, bowiem kurzajki mogą występować również na twarzy. Występują też na stopach.

Podobnie jak w wypadku niektórych innych skórnych brodawek do likwidacji kurzajek możemy stosować metody inwazyjne, choćby krioterapię lub łyżeczkowanie. Stosuje się też preparaty zawierające kwas mlekowy.

O opryszczce też się mówi, że jej wirus nie poddaje się ostatecznemu unicestwieniu, że po zaleczeniu pozostaje w ludzkim organizmie jako specyficzny “śpioch”.

III. Wirus opryszczki HSV1

Wirus opryszczki HSV1 lęgnie się nie tylko w okolicach ust i nosa, ale może również zagnieździć się na genitaliach. Tu oprócz sposobów farmakologicznych, jeśli idzie o zwalczanie tej przypadłości, możemy stosować kilka domowych sposobów, choćby nacieranie ząbkiem czosnku, cebulą, smarować słodką śmietaną lub miodem.

Mówiąc o zakaźnych chorobach skóry nie zapominajmy o grzybicach skróry, w tym stóp – by się ich ustrzec trzeba dbać po prostu o higienę osobistą. Nie używać obuwia noszonego wcześniej przez kogoś innego. To samo dotyczy ubrań.

Ale przede wszystkim higiena i szybka reakcja na pierwsze objawy, czyli niezwłocznie wizyta u lekarza.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Kosmetyki naturalne

Fenomenalnych, skutecznych, pięknie pachnących i ładnie opakowanych szamponów znajdziemy na rynku dziesiątki, a każdy z nich obiecuje spektakularne efekty: piękne, lśniące i mocne włosy...

Copyright © 2020 Medica.pl