Diety powszechnie kojarzone są z restrykcjami żywieniowymi, licznymi ograniczeniami i zakazami, za którymi przecież nikt z nas tak naprawdę nie przepada. Jednak nie każda, zaznaczmy na wstępie, skuteczna i dobra dla zdrowia dieta musi pozbawiać nas przyjemności jedzenia ulubionych produktów. Jeśli ponadto stosowanie się do kilku prostych zasad może nam pomóc uporać się z nadciśnieniem, tym bardziej warto ją wypróbować.
Przez niektórych uważana za najlepszą i najskuteczniejszą, dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), bo o niej właśnie mowa, została opracowana przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwionośnego, którzy zajmowali się związkami problemów z ciśnieniem oraz żywienia. Ich badania wykazały, iż stosowanie diety DASH prowadzi do obniżenia ciśnienia skurczowego o około 6mm/Hg, a ciśnienia rozkurczowego średnio o 3mm/Hg, nawet po zaledwie dwóch tygodniach, zaś w dłuższym okresie – nawet do 10 mm/Hg. Ponadto wdrożenie nawyków żywieniowych DASH może przyczynić się do wyeliminowania ryzyka wystąpienia chorób serca, cukrzycy i osteoporozy. Dieta ta ma również pozytywny wpływ na profilaktykę chorób nowotworowych i polecana jest w szczególności osobom od dłuższego czasu zmagającym się z zaburzeniami ciśnienia oraz seniorom.
Naczelną zasadą diety jest znaczne obniżenie poziomu sodu w organizmie. Proces ten ma odbywać się głównie dzięki zwiększeniu spożycia produktów, będących bogatym źródłem wapnia, potasu i magnezu – składników, wpływających na obniżenie ciśnienia. Ograniczyć przy tym należy produkty mleczne z dużą zawartością tłuszczu, takie jak sery, mleko lub jogurty, niektóre warzywa oraz wodę mineralną. Zamiast dań bazujących na takich składnikach należy więc wprowadzić do codziennego menu ryż, pełnoziarniste makarony i pieczywo bądź kasze. W zalecanym jadłospisie nie może zabraknąć także chudego drobiu i ryb, jednak nie powinniśmy ich przyrządzać w postaci pieczonej lub smażonej. Korzystniej będzie wybrać na obiad gotowane mięso, które zawierać będzie znacznie mniej szkodliwych tłuszczy. Z warzyw należy natomiast jadać przede wszystkim pomidory, ziemniaki, brokuły, rośliny strączkowe lub marchew, a z owoców: cytrusy, gruszki oraz jabłka. Pomiędzy posiłkami można również swobodnie chrupać pestki słonecznika, orzechy lub migdały. Dodatkowo, osoby stosujące zalecenia diety DASH powinny całkowicie zrezygnować z alkoholu i kofeiny, powodujących przecież duże skoki ciśnienia. Warto też będzie ograniczyć słodycze i tłuste potrawy.
Zależnie od stanu zdrowia i kondycji organizmu, dietę DASH można dopasować, wybierając jeden z dwóch wariantów: „standardowy” lub z obniżonym poziomem sodu. W pierwszym przypadku dzienne spożycie pierwiastka nie powinno przekraczać 2300 miligramów, w drugim zaś – 1500 miligramów na dobę. Niezależnie jednak od tego, którą z nich zaleci nam lekarz lub dietetyk, nie tylko bez trudu obniżymy ciśnienie krwi, ale również zauważymy spadek poziomu cholesterolu i wyregulujemy gospodarkę insulinową. Oczywiście, po dłuższym czasie odnotujemy też znaczny spadek zbędnych kilogramów. Nie dość więc, że dzięki diecie DASH można widocznie schudnąć, to również doskonale zadbać o własne serce, a tym samym o polepszenie swojej ogólnej sprawności i samopoczucia. Jednakże przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się ze specjalistą i upewnić, że przestrzeganie zasad diety będzie dla nas korzystne, a przede wszystkim – bezpieczne.