SPAcer w wodzie

We wschodniej Belgii u podnóża Ardenów leży miasto Spa. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc uzdrowiskowych w Europie. Zamożne kobiety chętnie spędzają swój czas na kąpielach, masażach i terapiach wodnych właśnie w tym miejscu. Jednak nie trzeba jechać do Belgii by skorzystać z oferty SPA. Sanus Per Aquam (zdrowie przez wodę) cieszy się olbrzymią popularnością również w Polsce.

Terapia przy użyciu wody nie jest wymysłem nowoczesności. Starożytni Rymianie rozkoszowali się kąpielami w źródłach, co miało im zagwarantować czystość ciała i ducha. Kąpiel Kleopatry przeszła do słownika odnowy biologicznej i do dziś jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów upiększających. Kobiety za przykładem władczyni Egiptu owijają się w prześcieradła nasączone mlekiem, olejkami i miodem.

SPA w dzisiejszych czasach oznacza odnowę ciała za pomocą terapii wodnych. Mianem tym określa się również miejsce, w którym oferuje się tego typu usługi. A jest ich bardzo dużo. Dobre hotele położone w górach, czy nad morzem oferują szeroką gamę zabiegów, kąpieli, masaży wodnych. Mają one za zadanie przywrócić piękno ciału. Zbawienne działanie wody przywraca równowagę, odpręża i wpływa na koncentrację oraz walkę ze stresem. Woda ma bardzo dużo właściwości, dzięki którym SPA odniosło sukces i stało się elitarnym dodatkiem do ochrony naszego zdrowia. Zabiegi w resorcie SPA są kosztowne. Nie zmienia to faktu, że kobiety pozwalają sobie na tego typu luksusy, bo chcą czuć się lepiej we własnej skórze. SPA najczęściej łączy się z pobytem wśród natury. Wyjazd do resortu odnowy biologicznej to dla kobiety relaks, oderwanie się od codzienności i pozwolenie swojemu ciału na chwile wodnej rozkoszy. Należy pamiętać, że po przyjeździe do obiektu SPA wymagane jest spotkanie z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu ustalenia odpowiedniego dla danej osoby programu zabiegów.

 Wśród wielu usług mieszczących się pod tą trzyliterową nazwą, wyróżniamy między innymi pilingi wygładzające i odżywiające skórę, relaksujące hydromasaże oraz kąpiele pobudzające ciało i umysł. To one według filozofii SPA stanowią bazę do odnowy ciała. Najważniejsza jest woda i wszystkie czynności, w których jest obecna. Hydroterapia dobrze wpływa na trawienie i wspomaga układ odpornościowy człowieka.

Najbardziej popularnym, tanim i łatwo dostępnym zabiegiem SPA jest sauna. Kąpiel w gorącym powietrzu, przerywana polewaniem się wodą jest bardzo zdrowa. Oczyszcza organizm i wzmacnia krążenie krwi.

Bardzo popularne są także masaże w wodzie. W wannie wytwarza się miliony pęcherzyków powietrznych, dzięki czemu odczuwa się lekkość ciała. Masaże to bardzo istotny element SPA. Zbawienna moc dotyku jest chyba najbardziej relaksującym momentem dla wszystkich miłośników odnowy biologicznej. Masaże przy użyciu kamieni lub muszli są zabiegami odprężającymi, również rozgrzewającymi.

Delikatne, synchroniczne masowanie przez strumień wody, którego celem jest udrożnienie przewodów limfatycznych oraz pobudzenie przepływu limfy, nosi nazwę drenażu limfatycznego. To ostatnio bardzo popularny, relaksujący i bezbolesny zabieg.

Aromaterapia. Już samo słowo wzbudza chęć zanurzenia się w wannie z gorącą wodą i pachnącymi olejkami. Ten element SPA nie wymaga wyjazdu do resortu. Wystarczy tylko dobrze dobrać olejki, tak by sprostały oczekiwaniom naszego ciała. Ekstrakty uzyskiwane z kwiatów, drzew, korzeni towarzyszą filozofii SPA już od samego początku. Stosuje się je do kąpieli, masaży i do zabiegów oczyszczających skórę. By skóra była idealnie gładka, układa się odpowiednie kompozycje składników. Olejki eteryczne, sól morska, czerwona glina, migdały i cukier to tylko niektóre z nich.
Kąpiele w odpowiednio dawkowanych ilościach minerałów oraz naturalnych dodatkach takich, jak na przykład torf, są metodą na odprężenie i rozluźnienie mięśni. Taki zabieg nazywa się balneoterapią.

Inne przykładowe zabiegi SPA:

  • Fango – stosowane naprzemiennie zimne i gorące okłady, zapewniają relaks i redukuja reumatyczne bóle.
  • Thalassoterapia – Nazwa pochodzi od greckiego słowa “thalassos” oznaczającego morze. Zestaw zabiegów wykorzystujących wyciągi z alg, lecznicze błoto, wodę morską z nieskażonych rejonów oraz muszle. Ten zabieg poprawia krążenie, stosuje się go w leczeniu zaburzeń układu oddechowego, a także tarczycy.
  • Hydroterapia Kneippa – Spacery w płytkim basenie na przemian z zimna i gorącą wodą, działa przeciwko przeziębieniom, wspomaga trawienie i odpręża.
  • Natrysk – Zmienne, ruchome, biczowe strumienie wody o silnym działaniu mechanicznym i termicznym. Regulują układ krwionośny i oddechowy.

Kobiety lubią być rozpieszczane, dlatego ośrodki SPA wiedzą jak je uszczęśliwić. Oferują im całą gamę zabiegów poprawiających samopoczucie, przywracających energię i odmładzających skórę. Narzędziem tych ośrodków jest przede wszystkim woda z całą otaczającą ją gamą właściwości i leczniczych cech. SPA to niemały wydatek. Warto jednak pozwolić swoim zmysłom i ciału na taki prezent. Tworzy się powoli biznes oparty na tym typie odnowy biologicznej. Wszystko, co ma w swojej nazwie dodatek SPA okazuje się hitem -pościel, fotele, ręczniki, urządzenia, kosmetyki. W zalewie informacji o SPA zawsze należy wracać do punktu wyjścia. Jest nim woda.

MK

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz