Cudowna moc olejków eterycznych

Olejki eteryczne - zastosowanieAromaterapia jest jedną z najstarszych metod wywierania wpływu na samopoczucie oraz leczenia rozmaitych schorzeń. Często poddajemy się jej zupełnie nieświadomie wąchając zioła czy wcierając w siebie pachnące balsamy do ciała. Cudowną moc olejków eterycznych możemy poznać również podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym.

CO TO JEST AROMATERAPIA?

Aromaterapia jest znaną od wieków metodą leczenia przy pomocy olejków eterycznych. Już w starożytnym Egipcie, Kleopatra poddawała się zabiegom relaksacyjnym z wykorzystaniem zapachu płatków róż. Z czasem poznawano cudowne właściwości lecznicze i relaksujące coraz większej ilości ziół, kwiatów oraz owoców. Dzisiaj olejki eteryczne są powszechnie wykorzystywane przede wszystkim w kosmetyce. Pozyskiwane różnymi metodami zapachy roślin są zamykane w substancjach oleistych co pozwala im znacznie dłużej intensywnie pachnieć.

W gabinetach kosmetycznych aromaterapię wykorzystuje się przede wszystkim podczas masażu. Często jednak olejki eteryczne dodaje się do masek, kremów i serum. Mają one bowiem zbawienny wpływ nie tylko na skórę, ale również na cały organizm. Olejki eteryczne wpływają na nasze dobre samopoczucie i sprzyjają relaksowi. Również w zaciszu domowym możemy się poddać aromaterapii. Olejki eteryczne można kupić w wielu sklepach, wystarczy tylko wiedzieć, który na co działa. Najchętniej używamy ich jednak wiosną i latem, kiedy nasze zmysły i organizmy są szczególnie pobudzone.

KTÓRE OLEJKI SĄ IDEALNE NA LATO?

Latem każdy z nas lubi otaczać się zapachami świeżymi, orzeźwiającymi oraz chłodzącymi. W wyborze olejków eterycznych kierujemy się zazwyczaj intuicją. Nasz nos jest w stanie podpowiedzieć nam czego potrzebuje nasze ciało. Naszą uwagę latem przyciągają zazwyczaj zapachy owocowe. Które z nich wybierać, żeby polepszyć swoje samopoczucie?

  • Olejki cytrusowe – cytryna, grejpfruit, limonka, mandarynka – zazwyczaj działają na nas relaksująco, poprawiają nastrój, zwalczają depresję, ale również mają zbawienny wpływ na nasze ciało. Naukowcy dowiedli, że aromaterapia olejkami cytrusowymi pozwala obniżyć ciśnienie krwi oraz skutecznie zwalcza infekcje i przeziębienia. Zastosowanie aromaterapii olejkami cytrusowymi latem pozwala również ochłodzić się organizmowi. Idealnie nadają się do wykorzystania podczas masażu aromaterapeutycznego.

  • Olejek miętowy w upalne lato okazuje się być prawdziwym błogosławieństwem dla naszego organizmu. Ze względu na swoje właściwości chłodzące i wyciszające może być stosowany nawet codziennie. Oczywiście w dawce kilku kropli w pachnącym kominku albo w postaci świecy aromatycznej. Zaleca się również kąpiele w wodzie z kilkoma kroplami olejku miętowego, które doskonale rozluźniają i schładzają organizm.

  • Olejek geranium wykazuje podobne właściwości do miętowego. Jego zapach jest jednak tak intensywny i charakterystyczny, że nie każdy za nim przepada. Olejek geranium świetnie działa w stanach zapalnych i sytuacjach osłabienia organizmu. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce ponieważ skutecznie zwalcza różne problemy skórne.

  • Olejek lawendowy jest wręcz idealny na lato. Cudowne właściwości lawendy uwiecznione są w starożytnych legendach. Lawenda ma bowiem wspaniałe właściwości kojące, chłodzące, ale jej intensywny zapach odstrasza również uciążliwe owady. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym?

JAK STOSOWAĆ OLEJKI ETERYCZNE?

W przypadku stosowania prawdziwych olejków eterycznych, niezwykle ważne jest zachowanie umiaru. Wkropienie zbyt dużej ich ilości do kąpieli czy też oliwki do masażu może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. W salonach kosmetycznych do masażu aromaterapeutycznego wykorzystuje się zaledwie kilka kropli olejków eterycznych, które łączy się z oliwką. Dzięki takiemu połączeniu kosmetyczka uzyskuje efekt jeszcze większego odprężenia klienta i wyciszenia oraz odżywienia jego skóry.

W wielu ośrodkach spa, olejki eteryczne wykorzystuje się do kąpieli aromaterapeutycznych. Wkropienie zaledwie kilku kropli olejku daje fantastyczny efekt i sprawia, że kąpiel jest jeszcze bardziej przyjemna.

Latem sami możemy sobie zafundować seans aromaterapeutyczny we własnym domu. Potrzebujemy do tego jedynie dobrej jakości olejku eterycznego oraz odrobiny czasu. Olejek można dodać do balsamu kiedy wcieramy go w ciało lub do domowej kąpieli aromaterapeutycznej. Możemy również zapalić tak zwany kominek z wodą i kilkoma kroplami olejku. Po podgrzaniu wody z aromatem w powietrzu zacznie unosić się cudowny, kojący zapach lata.

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. Aromaterapia to jest to! Super sprawa

  2. Dobre, a wiecie ile jest różnych olejków ale każdy jest do czego innego. Warto może o tym wspomnieć

Dodaj komentarz