Antyperspiranty, czyli jak walczyć z potem

Pocenie to normalna funkcja fizjologiczna organizmu człowieka. To dyfuzja pary wodnej z głębokich warstw skóry przez naskórek. Co ciekawe codziennie wydalamy jakieś 2 litry płynów, a część usuwana jest właśnie poprzez skórę. Kluczową rolę przy tym zjawisku odgrywają gruczoły potowe.
Pot jest bezzapachowy, niezbyt przyjemny zapach pojawia się poprzez jego rozkład, wywołany przez mikroorganizmy. Porą letnią ten proces zachodzi dość szybko. Wówczas do “walki” z nim potrzebujemy wsparcia antybakteryjnego w postaci antyperspirantów.
Antyperspiranty nie tylko zawierają w swoim składzie substancje zapachowe, czy przeciwbakteryjne, ale także powodują zmniejszenie wydzielania potu.

Co wchodzi w skład antyperspirantów?

Przede wszystkim składniki niedrażniące skóry, czy sole glinu. Substancje te, pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci zamieniają się w żel, niezatykający porów, a jedynie zwężający je. Skutkiem tego jest ograniczenie ich działalności, a co za tym idzie nadmiernej potliwości.
W składzie antyperspirantów znajdziemy także środku naturalne chociażby szałwię, rozmaryn, czy tymianek, różnego rodzaju talki.
Co ciekawe antyperspiranty działają o wiele dłużej niż zwykłe dezodoranty, a efekty są odczuwalne nawet po kilkunastu godzinach.

Jak używać?

Wystarczy użyć antyperspirantu raz w ciągu dnia, najlepiej po kąpieli porannej. Pamiętajmy, aby stosować je wyłącznie na czystą i suchą skórę. Nie aplikujmy ich przed wizytą w solarium, czy udaniem się na plażę, gdyż mogą spowodować pojawienie się miejscowych przebarwień na skórze.
W galerii znajdziecie antyperspiranty dostępne w sklepach kosmetycznych razem z ich cenami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz