Ultrasonografia: najczęściej wykonywane rodzaje badania

Ultrasonografia jest jednym z najczęściej zalecanych badań w Warszawie. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia chorób układu pokarmowego, krwionośnego oraz rozrodczego, a metoda ultrasonograficzna jest wykorzystywana przez wiele gałęzi medycyny.

Ultrasonografia: co to takiego?

Ultrasonografia to nic innego jak nieinwazyjne badanie, podczas którego wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości w zakresie 2-50 MHz do obrazowania wnętrza ciała oraz poszczególnych narządów wewnętrznych. Dzięki zastosowaniu fali ultradźwiękowej lekarz może dowiedzieć się, czy układy ludzkiego organizmu działają w sposób prawidłowy oraz czy w ich budowie nie występują nieprawidłowości, takie jak guzy, krwiaki lub zwłóknienia. Ultrasonografię w przychodniach w Warszawie wykorzystuje się w wielu dziedzinach medycyny: w ginekologii, gastroenterologii, ortopedii oraz kardiologii, a jej zastosowanie pozwala zarówno na postawienie prawidłowej diagnozy jak i zaplanowanie skutecznego leczenia.

Ultrasonografia narządów rodnych oraz ciąży

Ultrasonografia Warszawa jest jednym z podstawowych badań wykonywanych kilkakrotnie podczas ciąży. Jej celem jest precyzyjne określenie wieku ciąży, sprawdzenie anatomii płodu oraz potwierdzenie jej go prawidłowego rozwoju, a także wykrycie wad rozwojowych, w tym zaburzeń genetycznych. Dzięki ultrasonografii ciąży, którą można wykonać między innymi w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD w Warszawie, lekarz ginekolog ma możliwość sprawdzenia, jak rozwija się ciążą oraz zaplanować inne niezbędne badania.

Badanie ultrasonograficzne narządów rodnych należy do podstawowych badań, które wykonuje się w gabinetach ginekologicznych. Ma na celu ocenę budowy narządów rodnych: jajników, jajowodów oraz macicy, dzięki czemu jest niezwykle pomocne w diagnozowaniu guzów, cyst oraz włókniaków. Zaleca się profilaktyczne wykonywanie badania USG ginekologicznego przynajmniej raz na dwa lata, a w przypadku występowania bólów w podbrzuszu lub innych objawów wskazujących na możliwe choroby narządów rodnych jest ono wręcz niezbędne.

Ultrasonografia w kardiologii

Badanie ultrasonograficzne jest wykonywane także na polecenie lekarza kardiologii. USG dopplerowskie to popularny rodzaj badania, dzięki któremu wykrywa się zmiany miażdżycowe oraz zaburzenia krążenia krwi, a także nieprawidłowości w budowie układu krążenia. Zaleca się jego wykonanie w przypadku problemów z krążeniem, zagrożenia występowaniem zmian miażdżycowych, a także drętwienia kończyn. Równie popularne jest badanie USG typu echo serca, którego celem jest obrazowanie budowy serca, sprawdzenie jego struktury oraz diagnozowanie ewentualnych wad w jego budowie. Dzięki ultrasonografii serca można także wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, w związku z czym często są na nie kierowani pacjenci, u których podejrzewa się zaburzenia pracy mięśnia sercowego.

Ultrasonografia w ortopedii

Ultrasonografia jest często wykorzystywana także w ortopedii. Jej podstawowym celem jest wykrywanie urazów oraz zwyrodnień występujących w obrębie narządów ruchu, a także ocena budowy tkanek miękkich, wiązadeł oraz chrząstki stawowej. USG ortopedyczne pomaga wykryć urazy stawów, ścięgien oraz mięśni i jest często zalecane osobom po urazach, kontuzjach oraz wypadkach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz