Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Profilaktyka i leczenie

Ultrasonografia: najczęściej wykonywane rodzaje badania

Ultrasonografia jest jednym z najczęściej zalecanych badań w Warszawie. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia chorób układu pokarmowego, krwionośnego oraz rozrodczego, a metoda ultrasonograficzna jest wykorzystywana przez wiele gałęzi medycyny.

Ultrasonografia: co to takiego?

Ultrasonografia to nic innego jak nieinwazyjne badanie, podczas którego wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości w zakresie 2-50 MHz do obrazowania wnętrza ciała oraz poszczególnych narządów wewnętrznych. Dzięki zastosowaniu fali ultradźwiękowej lekarz może dowiedzieć się, czy układy ludzkiego organizmu działają w sposób prawidłowy oraz czy w ich budowie nie występują nieprawidłowości, takie jak guzy, krwiaki lub zwłóknienia. Ultrasonografię w przychodniach w Warszawie wykorzystuje się w wielu dziedzinach medycyny: w ginekologii, gastroenterologii, ortopedii oraz kardiologii, a jej zastosowanie pozwala zarówno na postawienie prawidłowej diagnozy jak i zaplanowanie skutecznego leczenia.

Ultrasonografia narządów rodnych oraz ciąży

Ultrasonografia Warszawa jest jednym z podstawowych badań wykonywanych kilkakrotnie podczas ciąży. Jej celem jest precyzyjne określenie wieku ciąży, sprawdzenie anatomii płodu oraz potwierdzenie jej go prawidłowego rozwoju, a także wykrycie wad rozwojowych, w tym zaburzeń genetycznych. Dzięki ultrasonografii ciąży, którą można wykonać między innymi w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD w Warszawie, lekarz ginekolog ma możliwość sprawdzenia, jak rozwija się ciążą oraz zaplanować inne niezbędne badania.

Badanie ultrasonograficzne narządów rodnych należy do podstawowych badań, które wykonuje się w gabinetach ginekologicznych. Ma na celu ocenę budowy narządów rodnych: jajników, jajowodów oraz macicy, dzięki czemu jest niezwykle pomocne w diagnozowaniu guzów, cyst oraz włókniaków. Zaleca się profilaktyczne wykonywanie badania USG ginekologicznego przynajmniej raz na dwa lata, a w przypadku występowania bólów w podbrzuszu lub innych objawów wskazujących na możliwe choroby narządów rodnych jest ono wręcz niezbędne.

Ultrasonografia w kardiologii

Badanie ultrasonograficzne jest wykonywane także na polecenie lekarza kardiologii. USG dopplerowskie to popularny rodzaj badania, dzięki któremu wykrywa się zmiany miażdżycowe oraz zaburzenia krążenia krwi, a także nieprawidłowości w budowie układu krążenia. Zaleca się jego wykonanie w przypadku problemów z krążeniem, zagrożenia występowaniem zmian miażdżycowych, a także drętwienia kończyn. Równie popularne jest badanie USG typu echo serca, którego celem jest obrazowanie budowy serca, sprawdzenie jego struktury oraz diagnozowanie ewentualnych wad w jego budowie. Dzięki ultrasonografii serca można także wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, w związku z czym często są na nie kierowani pacjenci, u których podejrzewa się zaburzenia pracy mięśnia sercowego.

Ultrasonografia w ortopedii

Ultrasonografia jest często wykorzystywana także w ortopedii. Jej podstawowym celem jest wykrywanie urazów oraz zwyrodnień występujących w obrębie narządów ruchu, a także ocena budowy tkanek miękkich, wiązadeł oraz chrząstki stawowej. USG ortopedyczne pomaga wykryć urazy stawów, ścięgien oraz mięśni i jest często zalecane osobom po urazach, kontuzjach oraz wypadkach.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Kosmetyki naturalne

Fenomenalnych, skutecznych, pięknie pachnących i ładnie opakowanych szamponów znajdziemy na rynku dziesiątki, a każdy z nich obiecuje spektakularne efekty: piękne, lśniące i mocne włosy...

Copyright © 2020 Medica.pl