Alergia stałą się w ostatnich latach istną plagą zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Coraz więcej maluchów jest uczulonych na pyłki roślin, substancje chemiczne, sierść zwierząt, czy roztocza kurzu domowego. Prawdopodobieństwo, że nasze dziecko będzie miało alergię jest większa, jeśli ktoś z rodziców ją miał, szanse wzrastają nawet, o 75%, jeśli obydwoje rodziców miało alergię, jeśli jedno to o 50%. Do chorób dziedzicznych zalicza się astmę, katar sienny, zapalenie błon śluzowych nosa i egzema.
Spis treści
Alergolog, a lekarz pierwszego kontaktu.
Alergolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem alergii u młodszych i starszych dzieci. Sam przyznaje, że w wieku od 3 do 6 lat jest to dość trudne zadanie. Dzieci w tym czasie cierpią na inne choroby i alergię można pomylić z wszelkimi infekcjami. Dlatego alergolog dziecięcy jest często polecany przez lekarzy pierwszego kontaktu, którzy nie potrafią zdiagnozować problemu.
Jak rozpoznawać alergię.
Alergolog dziecięcy często rozpoznaje alergię wykluczając szereg innych chorób z podobnymi objawami. Wykorzystuje w swojej pracy testy alergiczne, jednak ich wyniki nie stanowią stuprocentowej diagnozy. Testy pokazują zaledwie, że dziecko ma skłonności do alergii. Wraz z diagnostyką przyczyn reakcji alergicznych u dziecka, alergolog dziecięcy poradzi na temat środków zapobiegawczych alergenom w środowisku dziecka, zapisze właściwe lekarstwa i ewentualnie szczepionki odczulające.
Pierwsza wizyta a alergologa
Przed pierwszą wizytą u lekarza alergologa rodzice będą musieli obserwować dziecko. Muszą zwrócić uwagę, kiedy występują reakcje alergiczne, w jakich sytuacjach się one nasilają. Np., gdy wieczorem, na spacerze w parku, w niektórych miesiącach roku. Jeśli dziecko przyjmuje jakieś tabletki, weźmy ich opakowanie do lekarza. Rodzice biorą duży udział w diagnozowaniu choroby alergicznej u swoich dzieci, gdyż przebywając z nimi często mają szansę zaobserwować więcej niż lekarz, który widzi dziecko tylko na wizycie. Dobrze jest, gdy przy pierwszej wizycie biorą udział obydwoje rodziców, by ich wypowiedzi uzupełniły się. Celem leczenia jest pełnia życia ich dziecka. To, żeby nie musiało ono rezygnować ze swoich zajęć, zabawy i nauki. Wizyta u alergologa dziecięcego to również czas, w którym rodzice mogą zadać lekarzowi pytania, które ich nurtują. Muszą oni się dowiedzieć, jakie czynniki wywołują reakcje uczuleniowe dziecka, jak ich unikać, jak walczyć z alergią i gdzie się udać, gdy sytuacja będzie się nasilała, a nawet zagrażała życiu.