Co jeść by było nam chłodno?

Chłodne-jedzienie-1

W upalne, letnie dni często nie mamy pojęcia co zrobić, żeby było nam chociaż trochę lżej a temperatura nie dawała się tak bardzo we znaki. Jednym ze skutecznych sposobów ochłodzenia i orzeźwienia organizmu może być jedzenie!

 Stawiamy na owoce!

Chłodne-jedzieniePonieważ latem nie chce nam się jeść a nasz organizm na pewno nie chce tracić energii na trawienie ciężkich mięs, sosów oraz zawiesistych zup powinniśmy zachęcić go do pracy poprzez dostarczenie mu orzeźwienia i witamin. Jakie owoce są najlepsze na lato?

  • Arbuz – zwiera dużo wody, która jest potrzebna organizmowi oraz dostarcza wielu witamin. Przed zjedzeniem możemy włożyć arbuza na godzinę do lodówki. Po wyciągnięciu będzie przyjemnie chłodny, soczysty i pozwoli nam się ochłodzić!

  • Egzotyczna sałatka – jeśli zamiast jednego z posiłków przygotujemy sobie sałatkę z owoców tropikalnych, nasz organizm będzie nam wdzięczny. Latem do wyboru mamy ananasy, brzoskwinie, mango, kiwi, banany. Jeśli do zdrowych i pożywnych owoców dołożymy gałkę ulubionych lodów to pełnia naszego szczęścia może nie mieć końca!

  • Owoce sezonowe – w Polsce nie możemy narzekać latem na brak owoców sezonowych. Nasze organizmy uwielbiają więc – jagody, maliny, wiśnie i czereśnie, morele, młode jabłka. Prawda, że tego u nas nie brakuje? Dodatkowo owoce te mają zbawienny wpływ na nasze ciało i samopoczucie latem. Możemy zajadać je ze schłodzonym jogurtem naturalnym, zasypane cukrem lub zupełnie bez niczego!

 Latem mięso jest passe!

W upalne, wakacyjne dni często wyjeżdżamy na weekend lub dłuższy urlop nad wodę. Kiedy chodzimy do pracy nie mamy ochoty ani czasu na przygotowanie skomplikowanych potraw. Dlatego właśnie nasza letnia dieta powinna być lekka i nieskomplikowana. Mięsa, które tak chętnie pochłaniamy zimą powinny zostać zastąpione przez ryby oraz lekki nabiał. Prawda, że grillowaną rybę zjemy w upalny dzień z większą przyjemnością niż wieprzowy stek?

 Dla pracusiów i leniuchów idealnymi, szybkimi posiłkami są sałatki! Latem mamy nieograniczony dostęp do sałaty, pomidorów, ogórków, papryki oraz innych warzyw, które wspaniale wyglądają i smakują w sałatce! Aby była ona bardziej orzeźwiająca dodawajmy do niej dużo ziół – szczególnie bazylii, mięty, melisy.

 Skąd mamy wiedzieć co jeść latem?

Każdy z nas powinien wsłuchać się we własny organizm. To on zawsze najlepiej wie co jest mu potrzebne. Najważniejsze jest to, aby latem dużo pić, szczególnie w upalne dni. Dzbanek z wodą, w której pływają listki mięty i plastry cytryny to podstawa. Ponieważ latem nasz apetyt jest mniejszy, skupmy się na bardziej wartościowym jedzeniu, które można spożywać również na zimno. Jeśli mamy ochotę na owoc, marzy nam się sałatka warzywna lub po prostu gotowany kalafior oznacza to, że właśnie tego potrzeba naszemu organizmowi.

Nasze ciała domagają się chłodzenia w różny sposób. Nie powinniśmy jednak przesadzać z jedzeniem dużej ilości lodów i piciem schłodzonych słodkich napojów. Lody sklepowe możemy zastąpić domowymi. Wystarczy zblendować porcję owoców, dodać do nich odrobinę cukru, jogurt naturalny i zamrozić. Gwarantujemy, że takie lody są o wiele bardziej smaczne i bardzo zdrowe!!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz