Każda kobieta pragnie pięknie wyglądać. Niestety, obecnie szybki tryb życia, niezdrowa dieta, stres sprawiają, że coraz więcej kobiet uskarża się na uciążliwy cellulit, zwłaszcza w okolicach ud i pośladków. Ta choroba skóry nie dotyczy już tylko kobiet otyłych. A niestety, walka z tą dolegliwością jest żmudna i wymaga wielokierunkowych zabiegów.

Czym jest cellulit?

Jest to tak zwana skórka pomarańczowa. Statystycznie przyjmuje się, że już ponad 80% kobiet cierpi na tę przypadłość. Cellulit to po prostu nierówności, bruzdy i zgrubienia gromadzące się na powierzchni tkanki tłuszczowej. Zaawansowany cellulit sprawia, że ciało, nawet szczupłe, staje się nieestetyczne, a skóra traci jędrność. Cellulit ma także negatywny wpływ na kobiecą psychikę – wpędza w kompleksy (zwłaszcza latem) i sprawia, że kobiety nie akceptują własnego ciała.

Skąd się bierze cellulit?

Przyczyn powstawania skórki pomarańczowej jest wiele, dlatego w każdym przypadku tej dolegliwości dopatrzeć się można kilku czynników, które mogły doprowadzić do takiego stanu rzeczy. Może to być zła dieta (bogata w tłuszcze i węglowodany), brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu, ale również uwarunkowania genetyczne oraz zmiany hormonalne. Kobiety najbardziej stają się podatne na cellulit w czasie dojrzewania, w ciąży i w okresie menopauzy – dlatego w tych okresach należy wyjątkowo uważać na odpowiedni tryb życia. Warto zaznaczyć, że problem skórki pomarańczowej, choć w znacznie mniejszym stopniu, dotyczy także mężczyzn. Tu jednak jest on spowodowany przede wszystkim przyjmowaniem zbyt dużej ilości preparatów wspomagających rozwój tkanki mięśniowej.

Jak walczyć z cellulitem?

Oczywiście najbardziej efektywne są zabiegi profilaktyczne lub rozpoczęte w momencie, gdy cellulit jest jeszcze słabo rozwinięty. Im bardziej zaawansowana jest jego forma, tym więcej czasu i energii należy poświęcić na walkę z nim. Ponieważ przyczyny występowania tej dolegliwości są dość złożone, tak samo walka z nią musi być wielokierunkowa. Przede wszystkim należy wprowadzić odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietę, ubogą przede wszystkim w tłuszcze zwierzęce, węglowodany i alkohol. Należy zrezygnować z wszelkich używek i zacząć uprawiać jak najwięcej sportu. Doskonale sprawdzi się tu zwłaszcza pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. Warto również wspomagać walkę regularnym używaniem odpowiednich preparatów antycellulitowych (żele pod prysznic, balsamy, peelingi), a raz na jakiś czas dobrze jest udać się do kosmetyczki na profesjonalne zabiegi oraz masaże antycellulitowe, niestety nie należą one do najtańszych. Coraz większą popularnością cieszą się również antycellulitowe suplementy diety dostępne w aptekach, które pozwalają walczyć ze skórką pomarańczową od wewnątrz ciała. Warto w tym przypadku skonsultować się z farmaceutą.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz