Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Kosmetyki specjalistyczne

Emolienty na ratunek podrażnionej skórze twarzy i dłoni

Obecna – nadal jeszcze – zimowa i mroźna aura wygląda przepięknie, przede wszystkim, przez okna naszych ciepłych domów. Oszroniony świat od razu prezentuje się piękniej. Jednak jaki wpływ na naszą twarz i dłonie mają tak niskie temperatury i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach?

Szczególnie wrażliwa skóra twarzy i dłoni

W sezonie zimowym i grzewczym często borykamy się z podrażnieniami na twarzy czy dłoniach. Wynika to głównie z przemrożeń tych części naszego ciała, ponieważ są one szczególnie wrażliwe na tak niskie temperatury, a jednocześnie ciężko je szczelnie ochronić przed mrozem.

W miesiącach zimowych zdecydowanie więcej czasu przebywamy też w pomieszczeniach ogrzewanych, rzadziej wietrzymy dom, co przekłada się na to, że otaczające nas powietrze jest suche. To również nie wpływa korzystnie na stan naszej skóry.

Maseczki i dezynfekcja

Oprócz oczywistych kwestii związanych z warunkami pogodowymi, duże znaczenie ma również obecna sytuacja związana z pandemią.

Noszenie maseczek na twarzy oraz częste używanie środków dezynfekujących są wskazane przy walce z wirusem, jednak z pewnością przyczynia się to również na niszczenie bariery ochronnej skóry. Połączenie niskich temperatur, maseczek na twarzy i częstej dezynfekcji dłoni, może skutkować podrażnieniem skóry, zaczerwienieniem, nieprzyjemnym pieczeniem, a nawet pękaniem i krwawieniem. W takich sytuacjach niezwłocznie należy zadbać o odpowiednią pielęgnację poprzez włączenie do swojej kosmetyczki emolientów.

Emolienty – dlaczego warto po nie sięgnąć

W tym miejscu należy zacząć od pytania – czym właściwie są emolienty?

To kosmetyki, które charakteryzują się wysoce skutecznym działaniem nawilżającym – głównie poprzez fakt, że wiążą i zatrzymują cząsteczki wody w naskórku. Dzięki temu skóra nie jest wysuszona i podrażniona.

Ich zadaniem jest również natłuszczanie skóry oraz tworzenie warstwy ochronnej, która pomoże zabezpieczyć przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Wśród składników dominujących w kosmetykach emolientowych można znaleźć substancje mocno natłuszczające – najczęściej są to oleje bogate w kwasy omega-3 i omega-6, np. olej lniany. Takie połączenie pozwala na łagodzenie bądź całkowite przeciwdziałanie stanom zapalnym skóry.

Często w składzie znajdują się również humekanty, które pozwalają zatrzymywać wodę w naskórku.

Dermokosmetyki do zadań specjalnych

Obecnie na rynku kosmetycznym dostępny jest szeroki wybór dermokosmetyków emolientowych o naturalnym i wartościowym składzie. Warto sięgać po kremy, które zawierają naturalne oleje roślinne, takie jak: masło shea, olej makadamia, oliwa z oliwek czy olej kukurydziany.

Należy natomiast wystrzegać się kosmetyków, które w swoim składzie mają parabeny, czyli konserwanty bądź sztuczne barwniki.

Odpowiednie emolientowe kosmetyki poradzą sobie z poważnymi podrażnieniami skóry oraz mogą pomóc w niwelowaniu niektórych chorób skórnych – np. atopowego zapalenia skóry.

Przed zakupem nowego kosmetyku warto przyjrzeć się dokładnie jego etykiecie, przeczytać skład i postawić na naturalne substancje. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych podrażnień wynikających z nieprzyjaznego składu i mieć pewność, że nasza skóra jest pod dobrą ochroną.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Dieta

Łuszczyca paznokcia – ten, kto na nią cierpi, dobrze wie, jak twardym jest przeciwnikiem. Jej objawy są często trudne do wyleczenia, wystarczy natomiast jeden...

Copyright © 2020 Medica.pl