Odchudzanie przy menopauzie

Doskonała sylwetka to z pewnością marzenie wielu kobiet. Jednak w pewnym wieku może nam być znacznie trudniej zrzucić zbędne kilogramy, zachować zdrową i jędrną skórę oraz dzięki temu odjąć sobie nieco lat. Z wiekiem odchudzanie będzie co prawda przebiegało znacznie wolniej, aczkolwiek znajomość kilku istotnych zasad z pewnością przyczyni się do uzyskania świetnego efektu.

Szczególnie trudno schudnąć jest kobietom wchodzącym w okres klimakterium. Pojawiające się wraz z menopauzą zmiany hormonalne w znacznym stopniu utrudniają bowiem szybkie redukowanie tkanki tłuszczowej, przez co przemiana materii staje się dużo wolniejsza. U pań i panów po czterdziestce mogą też pojawić się inne symptomy wejścia w wiek dojrzały – stopniowy zanik masy mięśniowej, matowe i siwiejące włosy czy widoczne starzenie się skóry. Problemy te są co prawda naturalną konsekwencją upływu czasu, jednak nawet w późnym wieku dojrzałym nadal można świetnie wyglądać i cieszyć się zdrowiem.

Chcąc zatem prawidłowo zadbać o kondycję i jednocześnie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej należy zacząć od dostosowania diety. Decyzja o przejściu na dietę powinna jednak w pierwszej kolejności doprowadzić do rezygnacji ze złych nawyków żywieniowych, takich jak choćby podjadanie między posiłkami czy rozpoczynanie dnia bez śniadania. Oczywiście należy też koniecznie odstawić papierosy i nie przesadzać z alkoholem.

DIETA

Pierwszym zaleceniem dla osób starających się schudnąć po czterdziestce jest zmniejszenie kaloryczności spożywanych potraw. Najłatwiej to osiągnąć eliminując z diety produkty bogate w cukier – głównie słodycze oraz cholesterol, znajdujący się w tłuszczach zwierzęcych, dlatego należy je zastąpić produktami roślinnymi. Profilaktycznie warto jednak regularnie sięgać po tran, który nie tylko poprawi naszą koncentrację, ale może także zapobiec powstaniu nowotworów. Warto przy tym postawić także na produkty pełnoziarniste – chleby, kasze, makarony czy płatki śniadaniowe. W diecie dla osób dojrzałych nie może zabraknąć też nabiału, jednak korzystnie będzie wybierać przede wszystkim chude sery i mleko oraz jogurty bez tłuszczu i cukru. Z mięs warto jadać drób, a także duże ilości ryb lub owoców morza. Dodatkami do potraw lub zdrowymi i dietetycznymi przekąskami są zaś świeże warzywa i owoce, będące źródłem witamin i błonnika.

W prawidłowo skomponowanej diecie nie może zabraknąć oczywiście produktów, pozytywnie wpływających na zdrowie w wieku dojrzałym. Kobiety odchudzające się w okresie menopauzy powinny zatem w szczególności postawić na soję, która uzupełni poziom estrogenu. O kondycję układu nerwowego pomogą nam natomiast zadbać często jedzone oliwki, nasiona słonecznika, pestki dyni oraz kiełki. Ważnym dodatkiem do dietetycznych potraw powinny być też składniki o działaniu antynowotworowym: szpinak, cebula, brokuły, pomidory, papryka. Podczas odchudzania należy również odpowiednio nawadniać organizm – najlepiej pić dużo wody mineralnej lub świeżego soku pomidorowego. Po posiłkach warto natomiast wypić filiżankę niesłodzonej zielonej herbaty.

SUPLEMENTY

Po przekroczeniu czterdziestki warto też zadbać o zdrowie dzięki stosowaniu “naturalnych wspomagaczy”. Świetnie sprawdzi się chociażby spożywanie hamującego apetyt sproszkowanego błonnika, zmniejszającego również wchłanianie do organizmu cukrów i tłuszczy. Pobudzeniu organizmu do spalania tkanki tłuszczowej sprzyjają również suplementy z morszczynu bogatego w jod, usprawniający pracę tarczycy i przyspieszający przemianę materii.

Należy przy tym pamiętać, iż ilość dziennego spożycia kalorii w diecie odchudzającej dla osób po 40. roku życia nie powinna być niższa niż 1000. Lepiej będzie urozmaicić jadłospis i wprowadzić do niego więcej produktów, których dopasowanie pozwoli nam spożywać około 1200 kcal na dzień. W ten sposób zwiększy się prawdopodobieństwo uniknięcia nawracających efektów jo-jo. Codzienne posiłki powinny być także odpowiednio rozplanowane w imię zasady “lepiej jeść mniej, ale częściej”. Zamiast trzech głównych, sycących posiłków wybierzmy cztery lub pięć lżejszych i mniejszych. W ten sposób na dłużej zaspokoimy apetyt i pobudzimy metabolizm do szybszego działania, dzięki czemu z łatwością spalimy tkankę tłuszczową.

RUCH

Równie ważna dla osób dojrzałych zmagających się z nadmiarem kilogramów, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn powinna być częsta aktywność fizyczna. Dzięki regularnym ćwiczeniom, spacerom, pływaniu czy jeździe na rowerze nie dopuścimy do spadku masy mięśniowej, rozruszamy stawy, a jednocześnie pobudzimy też krążenie, wzmocnimy serce, zmniejszymy poziom cholesterolu i skutecznie poprawimy sobie samopoczucie. Nie mówiąc już o stopniowej i kontrolowanej, zdrowej dla całego organizmu utracie wagi.

Przejście codziennie już około trzech tysięcy kroków pomoże w stopniowym odchudzaniu. Receptą na piękną sylwetkę są zatem długie, co najmniej 30-40-minutowe spacery, marszobiegi a także, dla bardziej zaawansowanych amatorów aktywności fizycznej – bieganie. Popularny nordic-walking to także doskonały pomysł na codzienną dawkę ruchu, tym bardziej, iż dyscyplina ta pomoże nam wzmocnić krążenie. Osoby po czterdziestce by zrzucić kilogramy chętnie wybierają też rower, ponieważ mimo zmuszania nas do pewnego wysiłku, spokojna jazda nie obciąża stawów, nierzadko nadwyrężonych w dojrzałym wieku.

DOBRE PRAKTYKI

Niezależnie od tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej w efekcie wybierzemy, pamiętajmy o stałym uzupełnianiu płynów i nawadnianiu ciała w trakcie oraz po wysiłku. Zdawajmy sobie również sprawę z konieczności częstych i regularnie powtarzanych ćwiczeń – niech nie zniechęca nas brak spektakularnych efektów. Po czterdziestce co prawda chudniemy wolniej, ale jednak chudniemy, dlatego tak ważna jest w tym przypadku konsekwencja i determinacja.

Aby zmotywować się do pracy nad figurą warto wyznaczyć sobie jasne, określone cele i z uporem do nich dążyć. Dobrze będzie też uważnie i regularnie kontrolować wagę – cieszyć powinny nas nawet małe dokonania, ponieważ unaocznią nam, że warto się starać. Spróbujmy także pozytywnie wpłynąć na swoje samopoczucie. Co prawda poprawi je oczywiście dieta oraz dotlenienie mózgu dzięki wysiłkowi fizycznemu, jednak warto też nieco wspomóc swoje zdrowie psychiczne. Nie odmawiajmy sobie zatem drobnych przyjemności i pokażmy na własnym przykładzie, że po czterdziestce czy pięćdziesiątce nadal można doskonale wyglądać i czuć się młodo.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz