Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Profilaktyka i leczenie

Pielęgnacja skóry suchej

Sucha skóra to problem, który może dotknąć każdego. Niestety, jej pielęgnacja wymaga zaangażowania i uwagi – tylko w ten sposób możliwe jest przywrócenie skórze jędrności i zdrowego wyglądu. Jak, zatem, powinna wyglądać pielęgnacja skóry suchej?

Sucha skóra – objawy

Sucha skóra jest matowa, poszarzała i nieprzyjemna w dotyku. Cechuje się ona wrażliwością i podatnością na podrażnienia. Ma tendencję do pieczenia i świądu, a na jej powierzchni nierzadko pojawiają się zaczerwienienia, a zmarszczki i linie mimiczne są o wiele bardziej widoczne.

Problem suchej skóry tkwi w zbyt małej ilości wytwarzanego przez skórę sebum (łoju). Niedobór ten odbija się na zbyt małej ilości lipidów w warstwie rogowej naskórka, które odpowiedzialne są za nawilżenie, a także budowę bariery hydrolipidowej i ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi.

Pielęgnacja suchej skóry

Sucha skóra wymaga szczególnej troski. Każdego dnia, warto stosować łagodne preparaty o właściwościach tonizujących, a także kremy nawilżające zawierające mocznik i aminokwasy. Czynniki te zapobiegają utracie wody i odwodnieniu. Warto postawić na nawilżające kremy na dzień i kremy nawilżające na noc. Należy podkreślić, że sucha skóra nie lubi mydła i kosmetyków na bazie alkoholu – dlatego należy z nich zrezygnować. Bardzo pomocne dla poziomu nawilżenia skóry okazują się być delikatne peelingi enzymatyczne (stosowane w formie maseczek). Korzystne okazuje się również stosowanie kremów natłuszczających z ceramidami, które odpowiadają za regenerację warstwy lipidowej, chronią skórę przed utratą nawilżenia i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Skóra sucha jest wrażliwa, dlatego osuszanie powinno być przeprowadzane za pomocą bawełnianej koszulki lub miękkiego ręcznika papierowego. Warto, nawilżać skórę hydrolatem lub wodą termalną i stosować dodatkową porcję kremu nawilżającego także w ciągu dnia.

Istnieją również domowe sposoby dla właściwego nawilżenia – np. maseczka na bazie śmietany i kurkumy czy okłady z rumianku lub olejku jojoba.

Dieta, również, ma tu ogromne znaczenie. Duża ilość mięsa, słodyczy czy ostrych przypraw w jadłospisie mogą nasilać objawy suchej skóry. Bardzo ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a także dbanie o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Dieta powinna zawierać produkty bogate w witaminę C, B, A i E. To właśnie one odpowiadają za zwiększenie produkcji kolagenu, nawilżenie skóry czy ochronę przed promieniowaniem UV). 

Czego unikać?

Właściciele suchej skóry nie powinni narażać się na kąpiele w gorącej wodzie. Ważne jest również, aby unikać gwałtownych zmian temperatur, działania klimatyzacji i suchego powietrza. Należy również rzucić nałogi – alkohol i papierosy bardzo niekorzystnie działają na stan nawilżenia skóry.

Podsumowując, sucha skóra choć problematyczna, to jednak odpowiednio zadbana, może być zdrowa, jędrna i elastyczna. Warto zatroszczyć się o nawilżenie – właściwie dobrana pielęgnacja hamuje wiele dolegliwości, a także chorób, ale także spłyca zmarszczki i linie mimiczne.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Dieta

Łuszczyca paznokcia – ten, kto na nią cierpi, dobrze wie, jak twardym jest przeciwnikiem. Jej objawy są często trudne do wyleczenia, wystarczy natomiast jeden...

Zdrowie psychiczne

Brzmi dziwnie. Mało kto z nas, o tym wie, ale oprócz tradycyjnych metod terapii takich jak: akupunktura, masaż, krioterapia itp. istnieje i w praktyce...

Copyright © 2020 Medica.pl