Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Profilaktyka i leczenie

Pielęgnacja skóry suchej

Sucha skóra to problem, który może dotknąć każdego. Niestety, jej pielęgnacja wymaga zaangażowania i uwagi – tylko w ten sposób możliwe jest przywrócenie skórze jędrności i zdrowego wyglądu. Jak, zatem, powinna wyglądać pielęgnacja skóry suchej?

Sucha skóra – objawy

Sucha skóra jest matowa, poszarzała i nieprzyjemna w dotyku. Cechuje się ona wrażliwością i podatnością na podrażnienia. Ma tendencję do pieczenia i świądu, a na jej powierzchni nierzadko pojawiają się zaczerwienienia, a zmarszczki i linie mimiczne są o wiele bardziej widoczne.

Problem suchej skóry tkwi w zbyt małej ilości wytwarzanego przez skórę sebum (łoju). Niedobór ten odbija się na zbyt małej ilości lipidów w warstwie rogowej naskórka, które odpowiedzialne są za nawilżenie, a także budowę bariery hydrolipidowej i ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi.

Pielęgnacja suchej skóry

Sucha skóra wymaga szczególnej troski. Każdego dnia, warto stosować łagodne preparaty o właściwościach tonizujących, a także kremy nawilżające zawierające mocznik i aminokwasy. Czynniki te zapobiegają utracie wody i odwodnieniu. Warto postawić na nawilżające kremy na dzień i kremy nawilżające na noc. Należy podkreślić, że sucha skóra nie lubi mydła i kosmetyków na bazie alkoholu – dlatego należy z nich zrezygnować. Bardzo pomocne dla poziomu nawilżenia skóry okazują się być delikatne peelingi enzymatyczne (stosowane w formie maseczek). Korzystne okazuje się również stosowanie kremów natłuszczających z ceramidami, które odpowiadają za regenerację warstwy lipidowej, chronią skórę przed utratą nawilżenia i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Skóra sucha jest wrażliwa, dlatego osuszanie powinno być przeprowadzane za pomocą bawełnianej koszulki lub miękkiego ręcznika papierowego. Warto, nawilżać skórę hydrolatem lub wodą termalną i stosować dodatkową porcję kremu nawilżającego także w ciągu dnia.

Istnieją również domowe sposoby dla właściwego nawilżenia – np. maseczka na bazie śmietany i kurkumy czy okłady z rumianku lub olejku jojoba.

Dieta, również, ma tu ogromne znaczenie. Duża ilość mięsa, słodyczy czy ostrych przypraw w jadłospisie mogą nasilać objawy suchej skóry. Bardzo ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a także dbanie o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Dieta powinna zawierać produkty bogate w witaminę C, B, A i E. To właśnie one odpowiadają za zwiększenie produkcji kolagenu, nawilżenie skóry czy ochronę przed promieniowaniem UV). 

Czego unikać?

Właściciele suchej skóry nie powinni narażać się na kąpiele w gorącej wodzie. Ważne jest również, aby unikać gwałtownych zmian temperatur, działania klimatyzacji i suchego powietrza. Należy również rzucić nałogi – alkohol i papierosy bardzo niekorzystnie działają na stan nawilżenia skóry.

Podsumowując, sucha skóra choć problematyczna, to jednak odpowiednio zadbana, może być zdrowa, jędrna i elastyczna. Warto zatroszczyć się o nawilżenie – właściwie dobrana pielęgnacja hamuje wiele dolegliwości, a także chorób, ale także spłyca zmarszczki i linie mimiczne.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Kosmetyki naturalne

Fenomenalnych, skutecznych, pięknie pachnących i ładnie opakowanych szamponów znajdziemy na rynku dziesiątki, a każdy z nich obiecuje spektakularne efekty: piękne, lśniące i mocne włosy...

Copyright © 2020 Medica.pl