Spis treści
Zatkane pory – skąd się biorą?
Pory to niewielkie otwory występujące na powierzchni skóry. Ich zadaniem jest usuwanie sebum, potu oraz martwych komórek. Niestety, zdarza się, że pory zatykają się, przez co tworzą się wągry. Skóra pokryta wągrami wygląda na zaniedbaną i jest nieestetyczna. Przyczyną zatykania się porów jest nieprawidłowa pielęgnacja i błędne oczyszczanie skóry. Jak zatem przeciwdziałać wągrom, aby cieszyć się czystą skórą?
Oczyszczająca moc pietruszki
Najważniejsza jest prawidłowa higiena skóry. Istotny jest demakijaż, który nie tylko pozwoli usunąć tusz czy szminkę, ale także pot, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Do przemywania skóry warto stosować napar z zielonej pietruszki. Aby go przygotować, należy posiekać natkę, zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na kilka minut. Twarz oczyszcza się za pomocą wacików moczonych w wystudzonym naparze. Pietruszka reguluje wydzielanie sebum, wspomaga oczyszczanie porów i leczenie wyprysków, a także usuwa toksyny i zmniejsza zaczerwienienia. Do osuszania zaleca się stosowanie ręcznika papierowowego (ręcznik łazienkowy do codziennego użytku jest źródłem bakterii już po kilku dniach).
Ogórek, soda i miód dla zdrowia i piękna
Kiedy skóra zostanie już oczyszczona, warto nałożyć na nią maseczkę ze świeżego ogórka. Należy go zetrzeć na tarce o grubych oczkach i odcisnąć sok do miski przez gazę lub bawełnianą szmatkę. Następnie, sok należy zmieszać z mąką kukurydzianą i powstałą w ten sposób maseczkę nałożyć na twarz i trzymać przez około 15 minut. Dzięki temu, pory zostają oczyszczone, a powierzchnia skóry wyrównana.
Co kilka dni, warto przeprowadzić delikatny peeling za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać ją z ciepłą wodą (w proporcji 2 łyżki sody na 2 łyżki wody) i okrężnymi ruchami wmasować w twarz. Po kilku minutach, należy ją zmyć zimną wodą. Soda oczyszczona działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, usuwa martwy naskórek i przywraca skórze jej naturalne PH.
Oczyszczanie skóry wspomoże również miód. Działa on nie tylko przeciwbakteryjnie, ale także przeciwzapalnie, a dodatkowo wyrównuje koloryt skóry i zmiękcza ją. Miodem (nie zbyt płynnym) warto myć twarz – wmasowując go w skórę okrężnymi ruchami, a następnie zmywając go ciepłą wodą.
Równie efektywnie działa maseczka na bazie miodu, mąki i gorącej wody. Mieszankę należy pozostawić na twarzy przez około 15 minut, następnie zmyć ją ciepłą wodą, a na końcu zimną – dzięki temu oczyszczone pory ulegają zwężeniu, a twarz staje się promienna i odświeżona.
Miód może też posłużyć do przygotowania peelingu. Wymieszany z cukrem i sokiem z cytryny należy okrężnymi rękami wmasowywać w wcześniej zwilżoną skórę twarzy przez około trzy minuty, a następnie zmyć ciepłą wodą.
Aby skóra była czysta i promienna, należy o nią regularnie dbać. Jak się okazuje, domowe sposoby mogą zdziałać cuda, nadając twarzy zdrowy wygląd, gładkość i jędrność.