Podstawą czystej, zadbanej i ładnej cery bez problemów jest odpowiednia pielęgnacja. Ale nawet najlepsze kremy czy maseczki nie pomogą wiele, jeśli nie zadbamy o właściwy demakijaż, który nie tylko dokładnie usunie makijaż, ale również pozbędzie się wszelkich innych zanieczyszczeń znajdujących się na skórze.
Spis treści
Dlaczego demakijaż jest taki istotny?
Skóra musi oddychać, aby móc prawidłowo funkcjonować. Niestety, gdy znajduje się na niej warstwa makijażu, choćby i z renomowanych kosmetyków z najwyższej półki, proces ten jest zaburzony. Nie ma to wielkiego wpływu na stan cery, jeśli regularnie dbamy o prawidłowe oczyszczanie twarzy. Są jednak osoby, które potrafią w jednym makijażu (ciągle poprawianym) chodzić przez tydzień, a nawet dłużej. Makijaż oraz inny brud, z którym styka się nasza cera, sprawia, że pory znajdujące się na twarzy zatykają się, a jest to pierwszy i szybki krok do tego, by powstawały pryszcze, zaskórniki, a cera stała się ziarnista i matowa. Oczyszczanie skóry istotne jest również rano. Choć wtedy nie musimy już usuwać makijażu, to pojawia się kolejne zanieczyszczenie zatykające pory pod postacią intensywnie wytwarzającego się w czasie snu sebum.
Jak prawidłowo oczyszczać twarz?
Pierwszą zasadą, której należy przestrzegać jest regularność – proces ten powinien mieć miejsce rano i wieczorem (rano usuwamy sebum, a wieczorem makijaż i inne zanieczyszczenia z całego dnia). Po drugie, bardzo ważne jest to, by nie używać do tego celu mydła, które wysusza skórę oraz szkodzi jej ochronnej warstwie lipidowej. Do demakijażu i oczyszczania twarzy należy używać tylko i wyłącznie kosmetyków przeznaczonych do tego celu. Dobrze jest również zamienić wodę lecącą z kranu na wodę termalną albo chociaż przegotowaną. Preparaty do oczyszczania twarzy wybieramy, uwzględniając wiek danej osoby oraz predyspozycje jej skóry. Dlatego też dla nastolatków poleca się przede wszystkim preparaty antybakteryjne, a osoby z wrażliwą cerą również posiadają swoje linie łagodnych i kojących kosmetyków (np. z dużą zawartością rumianku lub aloesu). Są także kosmetyki przeznaczone dla różnych grup wiekowych, dla osób ze skłonnością do pękających naczynek, dla skóry suchej, tłustej, mieszanej itp. Występują one w różnych formach. Do usuwania makijażu najczęściej spotykane są mleczka lub płyny, które rozprowadza się na skórze za pomocą wacików. Bardzo wygodne i praktyczne podczas różnego rodzaju wyjazdów są chusteczki do demakijażu lub płatki już nasączone takim środkiem. Należy jednak wzbogacać użycie wszelkich produktów do demakijażu o żel do mycia twarzy, tonik i, raz na jakiś czas, peeling, który usunie martwe komórki naskórka i również pomoże odblokować zatkane pory.