Wchodzisz do sklepu, stajesz przed półką z kosmetykami do pielęgnacji włosów i… nie masz pojęcia, co wybrać. Na rynku jest tyle produktów, a każdy kusi pięknym opakowaniem, atrakcyjnymi hasłami, obietnicami naturalnego składu albo miękkich i lśniących włosów już po pierwszym użyciu. Jednak nie do każdych włosów pasuje każdy kosmetyk, dlatego zanim wybierzesz się na kolejne włosowe zakupy, sprawdź, jak wybrać idealną odżywkę dla siebie.

Określ rodzaj włosów

Odżywka, która doskonale zadba o kondycję włosów suchych, niekoniecznie przyniesie oczekiwany efekt, jeśli zastosuje się ją na włosy ze skłonnością do przetłuszczania się. Cienkie i łamliwe włosy potrzebują zupełnie innej pielęgnacji niż gęste, grube pukle. Odżywkę można dobrać w zależności od tego, czy jesteś posiadaczką prostych, falowanych czy kręconych kosmyków. W ofercie wielu marek znajdują się specjalistyczne odżywki do włosów farbowanych, dlatego jeśli chcesz podtrzymać efekt koloryzacji, dobierz kosmetyki pod tym kątem. Jeżeli Twoje włosy bywają obciążone, postaw na lekkie odżywki do spłukiwania. Zwróć także uwagę na kondycję nie tylko włosów, ale i skalpu – w przypadku alergii lub skłonności do łupieżu postaw na naturalne odżywki, które nie podrażnią skóry głowy.

Czy znasz porowatość swoich włosów?

Jeśli nie słyszałaś nigdy o porowatości włosów, musisz szybko nadrobić zaległości! Określenie porowatości pozwoli Ci dobrać odżywkę właśnie pod tym kątem i sprawi, że dużo łatwiej będzie Ci znaleźć to, co służy włosom, oraz wyeliminować wszystkie kosmetyki, które szkodzą, powodując puszenie, obciążenie czy przetłuszczenie się włosów. Porowatość, czyli poziom rozchylenia łusek włosa, można sprawdzić, na przykład wykonując jeden z wielu dostępnych w Internecie testów lub przyglądając się dokładnie temu, jak zachowują się Twoje włosy w konkretnych sytuacjach i po różnych kosmetykach. Włosy niskoporowate z reguły są gładkie i lśniące, nie mają tendencji do puszenia się, łatwo je rozczesać oraz obciążyć, a trudno zniszczyć. Włosy średnioporowate nie są bardzo problematyczne w codziennej pielęgnacji, choć mogą się puszyć i bywają zbyt obciążone. Ich właścicielki nie mają większych problemów ze stylizacją. Z kolei włosy wysokoporowate są dużo bardziej wrażliwe na uszkodzenia, szybciej tracą nawilżenie i niszczą się. Są podatne na plątanie się oraz wymagają odpowiedniego nawilżania i natłuszczania.

Zwróć uwagę na skład odżywki

Przy wyborze odżywki pamiętaj, że liczy się nie tylko to, jakie są Twoje włosy, lecz także jaka jest… sama odżywka. Zwróć szczególną uwagę na skład kosmetyku i procent występujących w nim składników naturalnych. Jeśli chcesz zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów i skóry głowy, postaraj się wybrać odżywki bez SLS-ów i parabenów. Kieruj się również ceną – nie zawsze kosmetyk, który jest najdroższy, jest też najlepszy. Czasem pośród popularnych drogich kosmetyków możesz znaleźć prawdziwą perełkę w niskiej cenie, która zagwarantuje odpowiednią i skuteczną pielęgnację Twoich włosów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz