Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Dieta

Łuszczyca – jak sobie z nią radzić?

Zaraź się tolerancją. Łuszczycą nie możesz! Przekonują autorzy kampanii społecznej szerzącej wiedzę na temat tej wciąż zagadkowej choroby. Tylko w Polsce dotyka ona ok. miliona osób, które oprócz uciążliwych objawów, zmagają się także ze wstydem, dyskomfortem psychicznym, a nawet wykluczeniem społecznym. A przecież wcale nie musi tak być, co udowodniła m.in. amerykańska celebrytka Kim Kardashian, która publicznie opowiedziała o swojej walce z chorobą.

Na portalu Medica.pl prezentujemy kompendium aktualnej wiedzy na temat łuszczycy i nowoczesnych metod leczenia.

Po pierwsze: łuszczyca nie zaraża! Obalamy mity

Kamil ma 37 lat, a pierwsze objawy łuszczycy pojawiły się u niego jeszcze na studiach. – Wtedy nic nie wiedziałem o tej chorobie, nie było zbyt wielu źródeł informacji. Na początku myślałem, że dziwne różowawe plamy, które zarysowały się na głowie i szyi to zwykła alergia skórna albo łupież. Jednak żadne środki kosmetyczne, szampony ani domowe sposoby na pozbycie się z włosów białego pyłu, nie pomagały. I tak trafiłem do lekarza. Najpierw z drobnym problemem, który jednak zaczął nasilać się z biegiem lat – mówi w rozmowie z portalem Medica.pl i wspomina, że sama diagnoza brzmiała wtedy dla niego jak wyrok.  – Wiedziałem, że na łuszczycę nie ma jednego lekarstwa i że przebieg choroby wiąże się ze sporymi uciążliwościami. Jakimi?

Łuszczycę widać

Profesor Joanna Narbutt, krajowy konsultant w dziedzinie dermatologii i wenerologii tłumaczy, że łuszczyca jest przewlekłą, nawrotową i zapalną chorobą dotyczącą przede wszystkim skóry, ale u ok. 30-40% pacjentów rozwija się także choroba stawów (ŁZS), powodując ich ból, charakterystyczną poranną sztywność i obrzęk. Często pojawia się dokuczliwy promieniujący ból kręgosłupa, szczególnie w  okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz palców dłoni i stóp. U wielu pacjentów zmiany stawowe występują jednocześnie ze zmianami skórnymi pojawiającymi się na łokciach, kolanach, skórze głowy czy na płytce paznokciowej.

Łuszczyca jest  niezakaźna, w żaden sposób nie można się nią zarazić od drugiego człowieka! To ważne szczególnie w kontekście społecznego odbioru choroby, jej stereotypowego postrzegania i stygmatyzowania pacjentów, u których widoczne są skórne wykwity. –  Choroba negatywnie wpływa na jakość życia  – podkreśla prof. Narbutt. – Pacjenci  zgłaszają  problemy w wykonywaniu pracy zawodowej, a także w nawiązywaniu relacji partnerskich oraz przyjacielskich.

Nieestetyczny wygląd zarumienionej skóry pokrytej srebrną łuską  wciąż wywołuje niechęć otoczenia, obniża samoocenę pacjentów i wyklucza ich z wielu aktywności sportowych, wiele osób unika np. basenów. Chorzy na łuszczycę odczuwają stany lękowe, miewają depresję. Doznają uczucia bezradności, beznadziejności, złości, frustracji związanej z pogarszającym się stanem zdrowia i wyglądem. Niektórzy pacjenci z ciężką łuszczycą doświadczyli nawet myśli samobójczych.

Z kolei silny stres, problemy ze snem i nadmierne ilości alkoholu powodują nasilenie objawów chorobowych. Dlatego tak ważne jest objęcie pacjentów wielospecjalistyczną opieką medyczną: reumatologiczną, dermatologiczną, dietetyczną, psychologiczną czy psychiatryczną. Łuszczycy mogą towarzyszyć choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby wątroby, otyłość. Eksperci wskazują, że nieleczona łuszczyca skraca życie statystycznie o 20 lat.

Sterydy, fototerapia, kąpiele siarkowe, czyli jak skutecznie walczyć z łuszczycą?

Choć łuszczyca jest chorobą dziedziczną i nieuleczalną, to nowoczesna farmakoterapia prowadzona pod okiem specjalisty dermatologa oraz właściwa pielęgnacja skóry mogą wpłynąć na stan remisji. To prawda, że dostępne kuracje stosowane w leczeniu łuszczycy bywają uciążliwe, a przy tym często niwelują objawy choroby tylko na krótki czas. Ale mimo wszystko, warto podjąć leczenie, bo współczesna medycyna potrafi łagodzić objawy nawet najcięższych postaci łuszczycy. W Polsce jej refundowane leczenie dostępne jest dla każdego pacjenta i dopasowane jest do jego predyspozycji.

W łagodnej odmianie łuszczycy najczęściej stosowane są leki miejscowe, w umiarkowanej i ciężkiej zalecana jest fototerapia, i leki ogólne, a w przypadku braku poprawy, możliwe jest zastosowanie terapii biologicznej i klasyfikacja do programu lekowego. Członkowie Koalicji na Rzecz Walki z Łuszczycą zapewniają, że łuszczycę można kontrolować, ale każdy przypadek  wymaga leczenia! Odpowiednio dobrane maści natłuszczające i nawilżające, kremy hamujące rogowacenie skóry, zabiegi i zastrzyki mogą doprowadzić do takiego stanu, że zmiany na skórze nie będą widoczne.

„Próbowałem już chyba wszystkiego – żartuje Kamil podsumowując trwającą już od niemal dwóch dekad historię swojej walki z łuszczycą. – Dziesiątki kuracji sterydowych stosowanych zamiennie przynosiło krótkotrwałą poprawę, ale przyznaję, że moja łuszczyca była dość późno rozpoznana i w pierwszym okresie zaniedbana. Od kilku lat jestem pod opieką świetnego dermatologa specjalizującego się w leczeniu łuszczycy, regularnie wykonuję badania i kontroluję stan zdrowia. Bo łuszczyca to choroba  całego organizmu! Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja. Ciągle testuję naturalne szampony do włosów, maseczki, bardzo dbam o kondycję włosa. No i restrykcyjna dieta, ale na jej efekty trzeba poczekać kilka miesięcy. Ciągle się obawiam, że różowawe plamy mogą pojawić się także w innych miejscach na ciele, tym razem bardziej widocznych.”

Sporą popularnością wśród pacjentów cieszą się także oferowane przez liczne uzdrowiska kąpiele siarczkowe o działaniu antybakteryjnym. Ich skuteczność potwierdzają badania kliniczne.

Dieta w leczeniu łuszczycy: co jeść, a czego unikać?

Temat diety w leczeniu łuszczycy często powraca na specjalistycznych forach i konferencjach naukowych. W badaniach opublikowanych na łamach „Journal of the American Academy of Dermatology” czytamy, że osoby z nadwagą są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia choroby. Naukowcy udowodnili, że otyłość wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju łuszczycy i jej ciężkim przebiegiem. Jak powinien wyglądać talerz pacjenta? Przede wszystkim kolorowo.

Zalecana jest więc dieta bogata w wielonasycone kwasy tłuszczowe, oliwa z oliwek, tłuste ryby takiej, jak łosoś, makrela, śledzie czy pstrąg, a także produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce ( szczególnie marchew, brokuły, szpinak, pietruszka, banany, awokado) , pestki dyni, orzechy włoskie, cynk, drożdże, witaminy B i D, olej lniany i nasiona lnu.

Wskazane jest picie dużej ilości wody oraz soków i herbat ziołowych uelastyczniających skórę oraz łagodzących i kojących zmiany chorobowe.Warto włączyć do diety napary o właściwościach przeciwzapalnych, np. z dziurawca zwyczajnego i pokrzywy czy z nagietka lekarskiego, krwawnika pospolitego i fiołka trójbarwnego.

To oczywiście ogólne rekomendacje żywieniowe, ale bez wątpienia odpowiednio dobrana dieta  może przynieść pozytywne rezultaty w leczeniu łuszczycy. Warto testować produkty i sprawdzać, które najlepiej służą naszemu zdrowiu.  Związek kuchni z odpornością na łuszczycę udowodnił dr Michael Tirant, australijski biochemik i twórca preparatów na łuszczycę. Jego zdaniem  słynący z najzdrowszej diety świata Japończycy spożywający zielone warzywa, ryby i zupy chorują na łuszczycę o wiele rzadziej niż mieszkańcy Syberii, którzy jedzą dużo mięsa. Unikaj więc czerwonego mięsa, cukrów, produktów odwadniających ( kawa, alkohol), ostrych potraw i warzyw z dużą ilością związków siarki, takich jak fasolka i groch.

Łuszczyca z Instagrama

Już samo połączenie  tych dwóch słów może budzić u czytelnika pewien dysonans poznawczy. Co Instagram bombardujący użytkowników perfekcyjnie wystylizowanymi ujęciami może mieć wspólnego ze wstydliwą i rujnującą psychikę chorobą skóry? Okazuje się, że całkiem sporo. A wszystko dzięki Kim Kardashian, amerykańskiej celebrytce i modelce, którą zrelacjonowała w mediach społecznościowych swoje zmagania z chorobą. „Zrobiłam to po to, by dodać odwagi innym chorym. Łuszczyca nie powinna im odbierać pewności siebie i być powodem do wstydu” – podkreślała w wywiadach. 

Szacuje się, że na łuszczycę cierpi około 3-4 proc. populacji czyli ok. 125 mln ludzi na świecie. To jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Oprócz Kim Kardashian, choroba dotknęła także m.in. Britney Spears, Carę Delevigne czy Cindy Lauper. W Polsce do choroby przyznał się lider zespołu Ich Troje Michał Wiśniewski.

Wracamy do rozmowy z Kamilem i pytamy go o to, czy z biegiem lat  udało mu się zaakceptować chorobę i czy zdarza mu się spotkać z negatywnymi reakcjami otoczenia. Jak sobie z nimi radzi? – Od lat chodzę do jednego fryzjera, noszę dłuższą fryzurę, a kiedy pod pływem stresu czy bezsennych nocy nasilają się na mojej głowie i w okolicach szyi nieprzyjemne dla oka objawy skórne, wtedy obcinam się sam. Nauczyłem się tego Youtube’a – śmieje się nasz rozmówca. – Oprócz mojej dziewczyny nikt nie wie o tym, że mam łuszczycę. Udało mi się ją utrzymać w tajemnicy. Pomagają mi też kąpiele w słonej morskiej wodzie, które wysuszają i goją skórę. Ciągle coś testuję: pianki do włosów, żele, i obsesyjnie sprawdzam w lusterku, czy  nie mam żadnych prześwitów i czy aby na pewno włosy zasłaniają zmiany skórne.

Zdaniem Doroty Minty, psycholożki z Przychodni Lwowskiej w Warszawie, bycie chorym na łuszczycę wymaga odwagi. „Odwagi spojrzenia w lustro, by pójść do fryzjera, czy na rozmowę o pracę. Odwagi wymaga każdy dzień z łuszczycą. Walka o wolność od łuszczycy, by nie zdominowała całego życia jest trudna. Dlatego to otoczenie powinno swoim zrozumieniem problemu sprawić by chorzy nie czuli się gorsi, samotni i wykluczeni. Tylko wtedy będą mieć siłę na cieszenie się życiem ” komentuje w rozmowie z Koalicją na Rzecz Walki z Łuszczycą.

źródła: materiały prasowe Koalicji na Rzecz Walki z Łuszczycą, wiadomoscidermatologiczne.pl, materiały własne, oprac. AL

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Kosmetyki naturalne

Fenomenalnych, skutecznych, pięknie pachnących i ładnie opakowanych szamponów znajdziemy na rynku dziesiątki, a każdy z nich obiecuje spektakularne efekty: piękne, lśniące i mocne włosy...

Copyright © 2020 Medica.pl