Nasz kolejny artykuł poświęciliśmy zagadnieniu, które w głównej mierze kojarzy się z branżą kosmetyczną. Chodzi mianowicie o kwas hialuronowy, który szturmem podbił salony urody, a jego dodatek do kosmetyków gwarantuje wysoką skuteczność w walce o piękną i jędrną skórę. Chcemy jednak przybliżyć jego prozdrowotne właściwości, których również jest sporo.
Aby przejść do właściwości kwasu hialuronowego, warto rozpocząć od krótkiej charakterystyki tej substancji. Kwas hialuronowy jest naturalnym związkiem chemicznym, który znajdziemy w każdym żywym organizmie.
Zalicza się on do grupy polisacharydów, a najwięcej kwasu hialuronowego występuje w naszym ciele w postaci hialuronianu sodu. Ten związek chemiczny znajduje się w dużych ilościach w organizmach młodych osób, dzięki czemu w młodości można cieszyć się elastyczną, jędrną i pozbawioną zmarszczek skórą.
Wraz z postępującym wiekiem, zawartość kwasu hialuronowego w ludzkim organizmie maleje, co odbija się również na stanie skóry. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, a sama cera zazwyczaj staje się sucha i wyraźnie ujawniają się na niej wszelkie braki – snu, wody czy pożywnych makroelementów.
Kwas hialuronowy zaczął być wykorzystywany szerzej w dziedzinie kosmetologii w latach 80. ubiegłego wieku.
Po wyizolowaniu kwasu z organizmów żywych zauważono, że wpływa on na wiązanie wody w organizmie. Dzięki temu działa w sposób wypełniający i ujędrniający skórę, przez co jest jednym z najczęściej stosowanych związków chemicznych do produkcji kosmetyków, bądź do przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej. Czasami porównuje się go z eliksirem młodości, jednak wpływ na poprawę urody to niejedyny z atutów kwasu hialuronowego.
Oprócz możliwości poprawy wyglądu skóry kwas hialuronowy stosuje się również w przypadku profilaktyki i leczenia różnego rodzaju chorób i dolegliwości. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, w których kwas hialuronowy może wykazać się prozdrowotnymi właściwościami:
- Okulistyka
Krople z zawartością kwasu hialuronowego świetnie sprawdzą się do nawilżenia w przypadku suchości oczu czy ich podrażnienia. Często stosuje się go również przy laserowej korekcji wzroku oraz do produkcji płynu do soczewek.
- Ortopedia
Kwas wykazuje się wysoką skutecznością w leczeniu zmian chrząstki stawowej lub zwyrodnienia stawów. W takich przypadkach kwas najczęściej aplikuje się bezpośrednio, robiąc pacjentowi zastrzyk. Dzięki temu kuracja może przynieść najlepsze rezultaty.
- Przy problemach z oddychaniem
Jest często stosowany przy chorobach układu oddechowego. Kwas hialuronowy może przynieść ukojenie w przypadku stosowania zabiegu nebulizacji, czyli sposobu podawania leków poprzez inhalację bezpośrednio do dróg oddechowych. Dodanie kwasu łagodzi negatywne skutki nebulizacji i zwiększa tolerancję pacjentów na nią.
- Przyspieszanie gojenia ran
Ze względu na właściwości, które pomagają zmniejszać stan zapalny, kwas hialuronowy dobrze sprawdza się w przyspieszaniu gojenia się ran. Posiada również właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, więc warto zastosować go w przypadku ran, tak aby nie wdała się tam żadna infekcja.