Spis treści
Olejowanie włosów – wszystko, co powinnaś wiedzieć
Zabiegi kosmetyczne znane są na świecie od setek, jeśli nie tysięcy lat. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się nie tylko te wymagające nowoczesnych narzędzi, ale też wraca do „korzeni”, choć oczywiście z wykorzystaniem innych składników lub usprawnionych specyfików znanych naszym przodkom. Bez wątpienia jednym z zabiegów zyskujących słusznie coraz większą popularność, jest olejowanie włosów. Produktów przeznaczonych do tego typu zabiegu jest na rynku coraz więcej, a on sam nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.
Olejowanie włosów to bez wątpienia ratunek dla wypadających włosów, który jednocześnie znacznie poprawia wygląd naszej fryzury. Przy wykorzystaniu odpowiednich produktów możemy skutecznie walczyć ze stanami zapalnymi, łupieżem, a nawet rozdwajającymi się końcówkami. Olejowane włosy zyskują blask, wyglądają zdrowiej, są bardziej sprężyste i łatwiejsze do rozczesywania. Co więcej, chronimy je w ten sposób także przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, a nawet uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak prawidłowo olejować włosy – porady
Olejowanie włosów należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego oleju, dopasowanego do porowatości naszej skóry. Tę najlepiej określić wykonując odpowiednie testy, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, na rynku dostępne są neutralne mieszanki, na przykład oleju sezamowego z olejem z awokado, czy oleju lnianego ze słonecznikowym. Jest ich na tyle wiele, że możemy eksperymentować i sprawdzać, która z nich najlepiej działa na nasze włosy.
Aby to jednak prawidłowo ocenić, należy prawidłowo wykonać olejowanie. Dostępnych jest wiele technik, dla początkujących osób najczęściej rekomendowana jest tzw. technika sucha. Olej należy nakładać na suche, niemyte przez jeden dzień włosy, na których nie znajdują się żadnego rodzaju lakiery czy utrwalacze. Niewielką ilość oleju rozprowadzamy na dłoniach i rozprowadzamy po powierzchni włosów. Dbajmy o staranność, sprawdzając, czy nie pozostały kosmyki, które mogliśmy przeoczyć. Następnie czekamy ok. 2-3 godzin i bardzo dokładnie spłukujemy olej z włosów.
Jeśli zależy nam na czasie możemy, nałożyć olej na lekko wilgotne włosy i założyć na głowę czepek lub ręcznik. W ten sposób możemy skrócić czas zabiegu nawet do pół godziny, lecz rekomendowany czas to około godziny do dwóch. W tym wypadku także pamiętajmy, by dokładnie spłukać olej.
Aby ułatwić sobie samo spłukiwanie, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, nie używajmy zimnej wody, dobrym sposobem jest także nałożenie na około kwadransa odżywki, a dopiero potem zmycie całości z użyciem szamponu. Do odsączania kosmyków możemy użyć chusteczki lub ręcznika. Pozwolą one także sprawdzić, czy w którymś miejscu olej nie pozostał na włosach. Unikajmy odżywek zawierających silokony, mogą one bowiem utrudnić proces spłukiwania.
Pamiętajmy, że jedno olejowanie nie sprawi, że nasze włosy w magiczny sposób staną się piękne. Zabieg warto powtarzać systematycznie dwa razy w tygodniu. Należy także zwrócić uwagę, że choć bardzo skuteczne, olejowanie nie jest remedium na wszelkie problemy z włosami. Jednak w połączeniu z innymi metodami daje doskonałe efekty wizualne, a nasze włosy są zwyczajnie zdrowsze. Nie ma więc wątpliwości, że warto.