Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Kosmetyki specjalistyczne

Łuszczyca u dzieci i niemowląt

Ta podstępna choroba skóry ujawnia się u dzieci zwykle po 10. roku życia i przebiega podobnie jak u dorosłych. Jednak leczenie małych pacjentów z łuszczycą wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny.

Prof. Joanna Narbutt, specjalista chorób skóry z Katedry Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego  w Łodzi w tekście opublikowanym na portalu  „Pediatria po dyplomie”, zauważa, że łuszczyca najczęściej ujawnia się u osób powyżej 18 roku życia, niekiedy jednak jej objawy mogą wystąpić nawet już u niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. 

U większości dzieci choroba jest ograniczona do niewielkiej powierzchni skóry i może być z łatwością kontrolowana przez stosowanie leków miejscowych. Umiarkowana i ciężka postać łuszczycy występuje u dzieci zdecydowanie rzadziej. Każdy przypadek wymaga konsultacji z  dermatologiem dziecięcym. Jakie są przyczyny choroby?

Łuszczyca jest chorobą dziedziczną, ale wystąpienie pierwszych objawów choroby u maluchów często możemy obserwować kilka tygodni po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych czy zakażeń bakteryjnych. Wysiew łuszczycy stymulują wirusy ospy wietrznej, półpaśca czy opryszczki, ale także próchnica zębów i zapalenie migdałków.Silnym czynnikiem aktywizującym chorobę jest stres, który powoduje wysiew zmian skórnych u 40–80% chorych na łuszczycę.

Objawy łuszczycy u najmłodszych. Co powinno nas zaniepokoić?

Charakterystycznym objawem, który powinien wzbudzić czujność opiekuna, są nieestetyczne zmiany skórne i zmiany płytki paznokciowej. Mogą pojawić się plamy o brunatnym lub czerwonawym kolorze, które przypominają łuski. Paznokcie dziecka są cienkie, łamliwe i łatwo ulegające rozwarstwieniu, mają nieregularne kształty, pofałdowaną powierzchnię o punktowych wgłębieniach i żółtawy kolor. Zmiany na paznokciach u dzieci i niemowląt są często sygnałem poprzedzającym wystąpienie zmian skórnych.

Skóra dziecka z łuszczycą jest wyraźnie przesuszona i momentami może uporczywie swędzieć. Wykwity występują u dzieci najczęściej na twarzy( mogą przypominać trądzik), w małżowinach usznych, a także w okolicach pośladków, narządów płciowych, pach i pachwin oraz pępka. U starszych dzieci i nastolatków choroba zazwyczaj ma klasyczny charakter plackowaty. Czerwone grudki pokryte białymi łuskami występują głównie na kolanach, łokciach i plecach. 

W przypadku łuszczycy głowy i szyi, zmiany skórne obejmują owłosioną część czaszki dziecka, ale mają też tendencję do przekraczania linii włosów. Wtedy grudki pojawiają się np. na czole.

Łuszczyca u niemowląt

Łuszczyca ma nieco inny przebieg u niemowląt, także jej objawy mogą być nietypowe. Lekarze wskazują, że zmiany skórne mają postać sączących się plam rumieniowo-obrzękowych.

Dość częstą postacią jest łuszczycowe pieluszkowe zapalenie skóry (ŁPZS), które objawia się występowaniem intensywnie czerwonych rumieni w miejscach stykania się ciała dziecka z pieluchą. Wykwity w okolicach pachwin i genitaliów są symetryczne i gładkie, często bez charakterystycznych dla choroby łusek. Dlatego, jak przyznają lekarze, postawienie celnej diagnozy jest trudne i wymaga dłuższej obserwacji dziecka. Zmiany łuszczycowe u niemowląt mogą pojawiać się także w zgięciach kolan i łokci, między pośladkami, a także na brzuchu, biodrach, kręgosłupie i na szyi. Łuszczyca u niemowląt często bywa mylona z ciemieniuchą lub innymi chorobami skóry.

Sposoby leczenia. Jak pielęgnować skórę dziecka?

Łuszczyca jest chorobą nieuleczaną. Z powodu braku odpowiednich badań klinicznych, sposoby radzenia sobie z nią w przypadku wystąpienia łuszczycy u małych pacjentów są inne niż u dorosłych. Szczególnie ważna jest pielęgnacja delikatnej skóry odpowiednio dobranymi dermokosmetykami. Dziecko powinno nosić ubranka z organicznej bawełny, które nie podrażniają  skóry.

Na rynku dostępna jest też cała gama maści aptecznych i żeli, jak np. cygnolina o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym i złuszczającym. Leczenie dzieci może mieć charakter farmakologiczny, najczęściej stosowane są dostępne na receptę trzy leki doustne – metotreksat, cyklosporyna oraz należąca do grupy retinoidów acytretyna.  U starszych dzieci, powyżej 12 roku życia z rozległymi zmianami skórnymi rekomendowana jest także fototerapia promieniami UVA. Sposoby leczenia zawsze muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską.

U dzieci z łuszczycą częściej niż u innych obserwuje się tendencje do rozwoju hiperlipidemii, otyłości, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

„Dlatego ta grupa pacjentów powinna być objęta szczególną opieką medyczną, może to bowiem zapobiec ciężkim powikłaniom ogólnoustrojowym w przyszłości. Zaobserwowano też, że u dzieci chorujących na łuszczycę częściej występują zaburzenia nastroju, stany lękowe i depresja, co również powinno skłaniać do konsultowania ich z psychologiem i/lub psychiatrą.” – pisze prof. Joanna Narbutt.

Stosowanie nowoczesnej farmakoterapii w połączeniu z wysokiej jakości dermokosmetykami i  dobrze zbilansowaną dietą przeciwzapalną, bogatą w surowe warzywa i świeże owoce, tłuste ryby i orzechy, może znacznie złagodzić występowanie dokuczliwych zmian skórnych.

Źródła: dermatologia po dyplomie, luszczyca.edu.pl

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Kosmetyki naturalne

Fenomenalnych, skutecznych, pięknie pachnących i ładnie opakowanych szamponów znajdziemy na rynku dziesiątki, a każdy z nich obiecuje spektakularne efekty: piękne, lśniące i mocne włosy...

Copyright © 2020 Medica.pl