Pojawia się na skórze ud i ramion. Panie dostają mdłości na samą myśl, iż może pojawić się na ich ciele. Cellulit. Czym jest i jak z nim walczyć?

Cellulit inaczej liposkleroza, to niezapalna zmiana podskórnej tkanki tłuszczowej. Czyli taka, w której nie następuje reakcja obronna organizmu. Mamy na nią wpływ poprzez brak ruchu, złą dietę, wady postawy czy kontakt ze słońcem. Pod skórą obecna jest tkanka tłuszczowa, która ma chronić, a także gwarantować energię do życia. To właśnie w tej tkance odbywają się procesy powodujące powstanie pomarańczowej skórki.

Bezpośrednią przyczyną cellulitu jest zwiększenie objętości komórek tłuszczowych i wzmożony ich podział. Rosnąca liczba komórek jest przyczyną kolejnych zmian. Zwężają się drobne naczynia krwionośne, a krew ma problemy z prawidłowym przepływem. Procesy, które dzieją się w tym miejscu, zostają zahamowane, lub w ogóle nie przebiegają. Ucisk na naczynia w obrębie zmieniającej się tkanki tłuszczowej powoduje zwiększenie przepuszczalności naczyń, gromadzenie się płynu oraz zastój chłonki (płynu tkankowego roznoszącego limfocyty i tłuszcz w organizmie) i krwi. Zaburzenie metabolizmu tkanki prowadzi do zbierania się coraz większej ilości szkodliwych składników w miejscu, gdzie my na zewnątrz widzimy cellulit (w tym przypadku mówimy o cellulicie wodnym).

Innego rodzaju zmianą jest tzw. cellulitis tłuszczowy. Charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością skóry i jej bolesnością. Zdrowy organizm w tzw. procesie lipolizy rozkłada tłuszcz dostarczany z pokarmem. W przypadku występowania cellulitisu proces ten jest zachwiany. Tłuszcz odkłada się szybciej, a proces jego rozkładania jest ograniczony, co jest jedną z przyczyn powstawania pomarańczowej skórki. Pod skórą dochodzi do mikrokrwotoków i mikrotętniaków. A ból, który się pojawia jest wynikiem uciskania nerwów.

Jak walczyć z cellulitem? Trzeba wiedzieć, że tylko kompleksowe działanie może przynieść pożądane efekty. Proces obejmujący usuwanie tego typu zmian skórnych jest złożony. Należy zwiększyć aktywność fizyczną, odpowiednio odżywiać się i stosować zabiegi kosmetyczne. Należy więc zmienić nawyki sprzyjające powstawaniu cellulitu.

Jak się odżywiać? W przypadku liposklerozy dużą rolę odgrywa unikanie potraw tłustych i smażonych. Zastąpienie jasnego pieczywa ciemnym, białego ryżu brązowym. Ważne jest unikanie używek (alkoholu, papierosów, kawy) i spożywanie warzyw czy owoców 4-5 razy w ciągu dnia.

W wielu wypadkach wspomoże nas kosmetologia, która oferuje coraz więcej sposobów walki z tym problemem. Odpowiednio dobrane kosmetyki przyśpieszają rozkład tłuszczu, działają przeciwobrzękowo, usprawniają mikrokrążenie, obniżają aktywność enzymu (aromatazy steroidowej) odpowiedzialnego za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Pomocne są kosmetyki na bazie takich roślin jak: bez czarny, algi zielone i brunatne, nostrzyk, bluszcz czarny czy arnika.

Z dostępnych zabiegów kosmetycznych możemy poddać się: drenażowi limfatycznemu, (masaż ciała poprzez specjalny kombinezon), endermologii (podobnie jak w przypadku drenażu, ma także działanie przeciwobrzękowe), terapii ultradźwiękami (rodzaj ultramasażu), krioterapii, (czyli terapii przy użyciu niskich temperatur). Głównym celem każdego z tych zabiegów jest pobudzenie do sprawnego funkcjonowania tkanek leżących pod skórą.
Zaznaczyć należy, iż rodzaj i czas trwania terapii powinien być dobierany indywidualnie.

Niestety problem liposklerozy jest powszechny. Pamiętać należy, iż tylko połączenie aktywności fizycznej, prawidłowego odżywiania i zabiegów kosmetycznych może przynieść oczekiwane efekty.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Witam,

    chciałabym tylko poinformować autora artykułu, że cellulitis to choroba zapalna skóry. Tzw. “pomarańczową skórkę” nazywa się cellulitem.

    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz