Dużo godzin nadliczbowych, praca na dwa etaty, dodatkowe zajęcia, obowiązki, szkoła i brak możliwości urlopowych. To tylko część z elementów, które powodują w nas zmęczenie. Jak się przed nim bronić, jakie witaminy są dla nas ważne, co robić, aby nie dać się przemęczeniu?
Chodzić wcześniej spać. Rada może jest niezwykle banalna, jednak wysypianie się jest jednym z filarów wypoczętego, zrelaksowanego organizmu. Prawidłowy sen regeneruje mięśnie, odpręża nasze ciało i daje nam wytchnienie. Prawidłowy sen to nie tylko przespane 7-8h dziennie. Nie liczy się ilość, a jakość. Jeśli chcemy poprawić efektywność naszego spania, powinniśmy zadbać o następujące czynniki: chodzić spać o stałej porze, spać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, pomieszczenia winny być wolne od urządzeń elektrycznych, nie należy jeść do 3-4h przed spaniem. Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy nasze poranne wstawanie jest jednak wygoda naszego łóżka. Jeśli śpimy w nieprawidłowej postawie, niepotrzebnie obciążamy kręgosłup, lub kark, może być to dla nas niezwykle niekorzystne.
Ruch. To hasło pojawia się niemal w każdym aspekcie naszego życia. Wielokrotne badania udowodniły, że wpływa on nie tylko na naszą wagę. Ma ogromne znaczenie w naszej witalności. Nawet krótkie codzienne spacery, pozwolą nam dotlenić organizm i nabrać chęci do życia. Ćwiczenia, zwłaszcza cardio doskonale sprawdzają się w poprawieniu ogólnej kondycji naszego ciała.Brak odpowiednich witamin. Za nasze przemęczenie może odpowiadać również zła dieta i niekorzystne żywienie. Żelazo i magnez, wpływa nie tylko na przemęczenie, ale również i naszą koncentrację. Jeśli nie będziemy dostarczali odpowiednich witamin do naszego organizmu, nawet przy odpowiedniej dawce snu, będziemy wyglądali na znużonych. Pamiętajmy, że najlepiej jest stosować naturalne posiłki, które dostarczą nam magnezu i żelaza.
Urlopy…Polacy są jednym z najintensywniej pracujących narodów w Europie. Pracujemy blisko dwa razy dłużej, niż nasi zachodni sąsiedzi. Jednak tak duża liczba godzin, nie koniecznie musi iść w parze z efektywnością pracy. Polacy często rezygnują z urlopów i wypoczynków. Dużą grupę stanowią też osoby, które podczas wypoczynku, ograniczają swoje aktywności do niezbędnego minimum. Króluje leżenie na plaży, oglądanie telewizji. W konsekwencji wracamy z takiego urlopu jeszcze bardziej zmęczeni, niż dotychczas.
Podsumowując. Nasze przemęczenie w dużej mierze zależy od nas samych. Możemy stymulować swój organizm, przez stosowanie powyższych zaleceń, a z pewnością nasze życie będzie prostsze.