Włosy – Twój skarb i zdrowie

„Blondynki, brunetki, ja wszystkie Was dziewczynki całować chcę… „ Tak śpiewał znany piosenkarz przed laty. Włosy są ozdobą każdej kobiety. Kręcone, falowane czy proste dodają nam uroku, a także seksapilu. Są one również odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia.

Pragniemy, aby zawsze były one puszyste i lśniące. Dlatego stosujemy różne maseczki i szampony…  Ich kondycja tym czasem nie zależy od drogich zabiegów, ale głównie od naszej diety. Jeżeli będziemy unikać produktów takich jak mięso, jaja czy  ryby -bogatych w metioninę i cysteinę to nasze włosy zaczną po prostu wypadać. Wtedy też stracą połysk i swoją naturalną lekkość. Te dwa aminokwasy są bowiem niezbędną podstawą odżywczą dla włosów.

Komponując dietę powinniśmy również pamiętać o witaminach, szczególnie z grupy B, A i E. Występują one w mleku, jajach, wątróbce, drożdżach i marchwi. Są one niezwykle ważne dla utrzymania włosów w dobrej kondycji.

Włosy należy myć zawsze, gdy tracą one połysk. Można tę czynność powtarzać codziennie. Ostatnie badania obaliły przekonanie, ze częste mycie włosów  przyczyniają się do ich szybszego przetłuszczania. Odżywka natomiast, ale tylko stosowana w nadmiarze powoduje osłabienie kondycji naszej fryzury.

Myjąc włosy pamiętajmy, że każda z nas powinien wybrać szampon odpowiedni do swojego rodzaju włosów. Szampon do włosów zniszczonych nie nadaje się do stosowania na włosy przetłuszczające się, i odwrotnie. Szampon ma na celu nie tylko umycie włosów ale również ich odżywienie.

Przed nałożeniem szamponu należy za każdym razem zwilżyć włosy ciepłym, ale nigdy nie gorącym strumieniem wody. Gorąca woda bowiem zmniejsza przepływ krwi w naczyniach skóry głowy , czego konsekwencją jest osłabienie włosów i ich wypadanie.

Po nałożeniu szamponu należy delikatnie go wmasować w skórę głowy, a po około trzech minutach spłukać obficie wodą. Korzystnie na kondycję naszych włosów działa naprzemienne polewanie skóry głowy zimną i ciepła wodą. Zabieg ten poprawia przepływ krwi w naczyniach skóry głowy. Można go stosować podczas brania porannego prysznicu, wtedy bowiem dodatkowo zostaniemy rozbudzeni.

Najkorzystniejsze dla naszych włosów jest ich naturalne wyschnięcie. Jeżeli nie musimy szybko wychodzić z domu, pozwólmy żeby wyschły  same. Częste używanie suszarki wysusza strukturę włosa, przez co stają się one matowe. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na taką chwilę relaksu i musimy wyjść z domu za 5 minut, wtedy postarajmy używać się chłodnego strumienia powietrza.

Pielęgnacja włosów  jest bardzo ważna. Nie wystarczy mycie włosów aby zachować je w dobrej formie.  Włosy należy rozczesać szczotką a nie grzebieniem, zapobiegnie to ich elektryzowaniu się. Należy także regularnie podcinać nasza fryzurę. Zapobiega to rozdwajaniu się końcówek.

Pamiętajmy, że takie zabiegi jak trwała ondulacja czy farbowanie bardzo osłabiają strukturę włosa. Często po takich zabiegach nasze włosy po prostu wypadają. Ich odbudowanie wymaga długiego czasu.

Włosy w liczbach:

  • 100-150 tysięcy  tyle mieszków włosowych  znajduje się na naszej głowie
  • 20-30 – to liczba  włosów, która  wyrośnie z każdego mieszka w ciągu całego naszego życia
  • 1 cm kwadratowy naszej głowy porośnięty jest przez około 300  włosów
  • 50-100 – tyle włosów tracimy w naturalny sposób każdego dnia
  • Nasz włos wzrasta około 1 centymetra w ciągu jednego miesiąca
  • 0,08 mm – tyle mierzy średnica łodygi włosa

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. Włosy są dla kobiet najważniejsze 🙂

  2. a ja uważam, że paznokcie są równie ważne. Ale czy jest się sens kłócić? Warto dbać o jedno i drugie.

Dodaj komentarz