Wybielanie zębów w domu – jak bezpiecznie osiągnąć śnieżnobiały uśmiech?

Piękny uśmiech jest wizytówką człowieka. Dbanie o niego nie ogranicza się wyłącznie do korygowania wad zgryzu. Zabieg znacznie poprawiający wygląd, na który może zdecydować się większość osób, to wybielanie zębów – taka zmiana poprawia aparycję i dodaje pewności siebie.

Wbrew pozorom efekt perłowych zębów można osiągnąć w domu, bez konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Rozjaśnianie uzębienia domowymi sposobami może przynieść zadowalające rezultaty, o ile wykonywane jest regularnie. Metod do samodzielnego wybielania jest wiele, od gotowych chemicznych preparatów po produkty spożywcze, które znajdziesz w swojej kuchni. Przekonaj się, jaki sposób jest najbardziej efektywny i jednocześnie bezpieczny dla Twojego szkliwa.

Gotowe preparaty wybielające zęby

Odkąd popularność zabiegu wybielania zębów wzrosła, producenci wprowadzili do ogólnodostępnego użytku, preparaty chemiczne, które swoim działaniem mają zastąpić profesjonalne zabiegi.

Pasty do zębów

Prostym sposobem na wybielenie zębów jest zmiana pasty na wybielającą. Stosowanie tej metody nie wiąże się z wprowadzaniem osobnego nawyku, co stanowi jej niewątpliwą zaletę.

Szanse na pominięcie nowego zwyczaju są nikłe, w wyniku czego Twój uśmiech szybciej osiągnie biel, jak z reklamy.

Podczas wyboru odpowiedniej pasty wybielającej, należy zwrócić uwagę na jej skład oraz występowanie granulek.

Pasta z mikrogranulkami lub z drażniącym składem, przy długotrwałym stosowaniu może uszkadzać szkliwo, więc należy ograniczyć jej użycie do jednego razu w ciągu dnia lub rzadziej.

Na rynku dostępne są również pasty o łagodnym składzie, które nie naruszają powłoki zębów. Takie preparaty możesz stosować kilka razy w ciągu dnia i całkowicie zastąpić nimi dotychczasową pastę. Pasty wybielające działają jedynie na powierzchniowe zabrudzenia, usuwając osad i delikatne przebarwienia, ale nie są w stanie wpłynąć na właściwy kolor zębów.

Paski wybielające

Paski wybielające dają gwarantowany efekt już po pierwszym użyciu. W cenie 100-250 zł otrzymujesz od 3 do 6 par pasków, czyli pakiet do przeprowadzenia całego zabiegu – ilość pasków i cena różnią się w zależności od marki.

Producenci obiecują widoczną poprawę wyglądu zębów, ale należy pamiętać, że przez wykorzystanie związków chemicznych, po takim zbiegu, zęby są bardziej podatne na przebarwienia. Po wybielaniu paskami, należy zastosować się do restrykcyjnej białej diety – unikać produktów, takich jak: kawa, herbata, czerwone wino. Szczególnie przez pierwsze dni po zastosowaniu preparatu.

Największą zaletą pasków wybielających jest natychmiastowy efekt białych zębów.

Nakładki

W przeciwieństwie do pasków wybielających, nakładki pozwalają na rozjaśnienie całych zębów – zarówno ich przedniej, jak i tylnej strony. W zestawie znajduje się zazwyczaj 10 nakładek z nałożonym gotowym preparatem wybielającym. Nakładki te są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy nałożyć je na dolny i górny łuk zębów i docisnąć, a następnie po 10 minutach wyjąć je i przepłukać usta wodą. Po tym zabiegu również konieczne jest tymczasowe wyeliminowanie z diety barwiących produktów.

Zestawy z lampą LED

Metoda ta bazuje na wykorzystaniu preparatu rozjaśniającego, umieszczonego w nakładce, który aktywuje się pod wpływem światła LED. Umożliwia on wybielenie zębów nawet o kilka tonów już w dwa tygodnie. Tak, jak w przypadku pasków i nakładek, wybielanie należy połączyć z białą dietą. Systemy z lampą LED pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i nie są jeszcze tak rozpowszechnione, jak opisane wcześniej produkty.

Naturalne sposoby

To bezdyskusyjnie o wiele tańsze i łatwiej dostępne metody niż drogeryjne kosmetyki wybielające.

Rozjaśnianie bazuje na naturalnych właściwościach produktów i kwasach zawartych w owocach. Niskie koszty oraz łatwa dostępność, zachęcają do przetestowania domowych sposobów wybielania zębów samodzielnie.

Skórka od banana

Metoda zapewniająca w stu procentach bezpieczne wybielanie, a do tego jest zgodna z ideą zero waste. Polega na przecieraniu zębów wewnętrzną stroną skórki od banana, która – dzięki zawartości potasu i witaminy D – oczyszcza je z osadu i kamienia. Skórka banana sprawia, że przebarwienia znikają, a zęby są widocznie bielsze i czystsze. Pierwsze rezultaty pojawiają się po około 2 tygodniach codziennego stosowania. Oprócz wybielenia zębów, zadbasz też o sylwetkę, włączając zdrowy owoc do swojej diety.

Płukanie ust olejem

W pielęgnacji domowej oleje są niezastąpionym produktem i mają wszechstronne zastosowanie. Są bogate w minerały i witaminy, przez co sprawdzają się w nawilżaniu skóry, włosów oraz odżywieniu organizmu. Oleje pozytywnie wpływają również na stan zębów, wzmacniając je i rozjaśniając. Jako jedyne w zestawieniu ‘domowych produktów wybielających’ dodatkowo wzmacniają dziąsła, pomagają w leczeniu paradontozy, likwidują stany zapalne w jamie ustnej oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy.

Metoda polega na płukaniu ust olejem, codziennie przez 5-10 minut. W ustach należy go rozprowadzać na języku i przepłukiwać nim zęby. 

Który olej wybrać? W związku z tym, że olej przez kilka minut należy trzymać w ustach, ważną rolę odgrywają walory smakowe. Na szczególną uwagę zasługuje olej kokosowy – ma delikatny, neutralny smak. Tak naprawdę do wybielania możesz jednak zastosować każdy rodzaj oleju, ponieważ ich działanie będzie podobne. Pamiętaj, żeby koniecznie wypluć olej po płukaniu ust.

Kurkuma

Kurkuma to silnie barwiąca na żółto przyprawa, która jednak w inny sposób działa na zęby. Nie ma obaw, że po jej użyciu w jamie ustnej zęby nabiorą żółtego odcienia. Kurkuma naturalnie wybiela zęby i jest bezpieczna dla szkliwa. Z przyprawy i oleju, np. kokosowego, robimy pastę, a następnie wmasowujemy ją w zęby i dziąsła za pomocą palca lub szczoteczki do zębów. Przy nakładaniu uważaj na usta, ponieważ skórę, kurkuma może zabarwić nawet na kilka dni.

Płukanie ust octem jabłkowym

Efekt wybielenia powoduje kwas octowy, który działa również antybakteryjnie na jamę ustną. Ocet jabłkowy rozcieńcza się z wodą w proporcji 50/50, a następnie tak przygotowanym roztworem kilka minut płucze się jamę ustną. Po użyciu pamiętaj o przepłukaniu ust czystą wodą. Metodę powtarzaj maksymalnie raz w tygodniu.

Zrezygnuj z wybielania tymi produktami

Wiele sposobów przedstawionych w sieci, jako dobre metody na wybielanie zębów, w rzeczywistości nie sprawdza się przy dłuższym stosowaniu. Jest wręcz przeciwnie I negatywnie wpływają one na stan Twojego szkliwa. Poznaj sposoby rozjaśniania zębów, które należy omijać.

Soda oczyszczona

Wybielanie zębów za pomocą sody oczyszczonej polega na połączeniu jej z wodą lub z odrobiną soku z cytryny i wyszczotkowaniu zębów tak przygotowaną pastą.

Na stronach internetowych znajdziesz porady, które zachwalają wybielające właściwości sody i tylko napomykają o omijaniu dziąseł i języka. Jeśli zależy ci na zdrowym uśmiechu i uniknięciu uszkodzeń szkliwa, ten sposób wybielania bynajmniej nie jest dobrym rozwiązaniem.

Istnieje jeszcze jeden wariant wybielania zębów sodą oczyszczoną – wymieszanie jej z nadtlenkiem wodoru, który wzmacnia działanie rozjaśniające. Jednak ten składnik zwiększa erozję szkliwa, więc stanowczo odradza się stosowanie również tej metody.

Owoce cytrusowe

Kwas zawarty w cytrusach ma właściwości mocno rozjaśniające. Jednak stosowany do zębów trawi szkliwo – pomaga pozbyć się nie tylko przebarwień i zażółceń, ale również ochronnej powłoki zębów! Przyczynia się do nadwrażliwości oraz powstawania próchnicy.

Węgiel aktywny

Ze względu na wysoki poziom ścierania, węgiel może prowadzić nawet do powstawania w zębach ubytków. Ponadto naukowcy nie stwierdzili w tym składniku cech wybielających ani antybakteryjnych. Wykreowany przez Internet boom na wybielanie węglem, okazuje się zawodny i może spowodować więcej szkód niż korzyści.

Te popularne/niebezpieczne sposoby wybielania zębów mogą przynieść nieodwracalne skutki. Stomatolodzy ostrzegają o negatywnym wpływie węgla, sody oczyszczonej oraz soku z cytryny na szkliwo, które przyczyniają się do erozji i niszczenia płytki nazębnej, jak również mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Uszkodzona powłoka zębów ciemnieje i jest bardziej podatna na przebarwienia. Szkliwo nie ma zdolności do regeneracji, co powoduje, że po nieudanej próbie wybielania zębów w domu, trzeba zainwestować w dentystyczne odbudowanie szkliwa.

Biała dieta

Gwarancją utrzymania rezultatów każdego sposobu wybielania zębów jest biała dieta, czyli spożywanie produktów niewpływających na odcień zębów i o niskiej zawartości kwasów. Szczególnie ważne jest wyeliminowanie produktów barwiących w pierwszych 48 godzinach po chemicznych zabiegach rozjaśniających. Wykorzystanie środków wybielających bowiem powoduje otwieranie się porów szkliwa, przez które mogą dostać się barwniki i trwale zmienić kolor zębów.

Picie napojów przez słomkę minimalizuje kontakt barwników ze szkliwem i również jest zalecane po zabiegach wybielających.

Niedozwolone produkty

Po zabiegu wybielania wyklucz z diety poniższe produkty, aby zapobiec powstawaniu przebarwień na zębach:

Produkty spożywcze:

  • słodycze,
  • warzywa i owoce o wysokiej zawartości barwników – szczególnie jagody, ale również pomidory, buraki i szpinak,
  • sos sojowy,
  • kakao,
  • przyprawy: curry, cynamon, kurkuma, papryka.

Napoje:

  • kawa,
  • herbata,
  • kwaśne soki (owocowe i warzywne),
  • napoje gazowane – najbardziej szkodliwe są napoje typu cola,
  • alkohol – z diety wyłącz koniecznie czerwone wino.

Oprócz wyeliminowania barwiących produktów wprowadź poniższe zalecenia:

  • zaprzestań palenia papierosów oraz e-papierosów
  • nie używaj płynów do płukania jamy ustnej
  • o ile to możliwe, odstaw lekarstwa zawierające barwniki

Domowe sposoby wybielania sprawdzają się przy usuwaniu osadów oraz powierzchniowych przebarwień, jednak należy mieć świadomość, że ich rezultaty nigdy nie będą tak efektowne, jak po wybielaniu w gabinecie stomatologicznym. Warto również mieć na uwadze fakt, że odcień szkliwa jest uwarunkowany genetycznie i nie każdy może osiągnąć – nawet w profesjonalnym gabinecie – spektakularny, śnieżnobiały kolor zębów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz