Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzą liczne procesy hormonalne. Mają one ogromny wpływ na stan skóry głowy oraz włosów. Przyszłe mamy mogą zaobserwować widoczną poprawę fryzury. Niestety, kilka miesięcy po porodzie, sytuacja ta zmienia się dość drastycznie na niekorzyść – włosy zaczynają wypadać garściami. Nie jest to stan, który należy lekceważyć – trzeba działać!
Spis treści
Przyczyny wypadania włosów
Odpowiedzialne są za to hormony, a dokładnie ich spadek. Najczęściej, jako główny winowajca podawany jest estrogen, którego poziom po urodzeniu dziecka wynosi nawet kilkaset razy mniej niż w trakcie trwania ciąży. Należy również dodać, że estrogen sprawia też, że włosy kobiet ciężarnych są mocne i lśniące, a ich wypadanie minimalne. Po narodzinach dziecka, dochodzi do utraty tych włosów, które powinny wypaść w trakcie ciąży, ale również tych, których żywot się zakończył. Stąd efekt wzmożonego wypadania. Warto jeszcze dodać, że fryzura może również ulegać zmniejszeniu z powodu długiego karmienia piersią, stresu, a także ogólnego osłabienia organizmu.
Po pierwsze – przegląd kosmetyków i akcesoriów
Nie od dziś wiadomo, że wiele popularnych kosmetyków ma w swoim składzie działające niekorzystnie substancje. Należy wyrzucić drogeryjne szampony, które najczęściej zawierają drażniące składniki i zastąpić je delikatnymi odpowiednikami.
Kobietom, które używają tangle teezera lub podobnych czesadeł, zaleca się rezygnację z nich i zastąpienie ich szczotkami o miękkim, najlepiej naturalnym, włosiu.
Dieta dla fryzury
Pielęgnację włosów należy zacząć od diety. Organizm po ciąży potrzebuje ogromnego zastrzyku witamin – dlatego jadłospis należy uzupełnić o produkty bogate w witaminy z grupy B, E, żelazo, selen oraz cynk. Warto więc do codziennych posiłków włączyć brokuły, sałatę, pomidory i koperek. Włosom będzie również sprzyjać spożywanie czerwonego mięsa, ryb, strączków oraz nabiału i owoców suszonych.
Wzmocnieniu kondycji fryzury posłuży również rozczesywanie ich na sucho przed każdym myciem, a także zaprzestanie tego działania, kiedy włosy są mokre.
Warto zrezygnować również z wycierania umytej głowy zwykłym ręcznikiem – wodę można odsączyć za pomocą takiego bawełnianego lub papierowego. Należy zrezygnować także z noszenia ręcznikowego turbana – powstający wewnątrz mikroklimat sauny nie działa korzystnie dla objętości.
Jeżeli włosy na co dzień noszone są w kucyku lub koczku, warto używać delikatnych frotek czy spinek, które nie będą napinać skóry na głowie.
Domowe sposoby orężem w walce o objętość
Aby przywrócić włosom zdrowy i piękny wygląd, należy zadbać nie tylko o nie same, ale przede wszystkim o skórę głowy. Tu, niezwykle skuteczne okazują się być domowe wcierki. Jedną z bardziej skutecznych, jest ta na bazie nasion kozieradki. Charakteryzująca się zapachem rosołku substancja zmniejsza wypadanie włosów, a także przyspiesza ich porost.
Równie skutecznym preparatem, jest tonik z ziaren czarnuszki. Zawiera on witaminy, składniki mineralne, a także olejki mineralne, które pobudzają włosy do wzrostu.
W walce o objętość bardzo ważne okazują się być masaże skóry głowy. Można to robić opuszkami palców, grzebieniem lub kupionymi w drogerii grabkami. Regularne masowanie skalpu pobudza krążenie krwi i dotlenia skórę głowy, dzięki czemu jej kondycja ulega poprawie, a włosy rosną szybciej, są mocniejsze i bardziej lśniące.
Skutecznym orężem w walce o gęstą fryzurę są również maseczki na bazie jajek. Te zawierają siarkę, fosfor, selen, jod, cynk i białko, które redukują wypadanie i zwiększają porost. Do masek jajecznych można dodawać olej rycynowy, awokado, miód czy oliwę z oliwek – każdy z tych składników pozwala na uzyskanie dodatkowych efektów pielęgnacyjnych.
Profesjonalne zabiegi na objętość
Rynek fryzjerski oferuje cały wachlarz usług dla zminimalizowania procesu utraty włosów.
Jednym z nich jest mezoterapia igłowa, która polega na bezpośredniej iniekcji do warstw skóry indywidualnie dobranych składników odżywczych lub osocza bogato płytkowego.
Inną kuracją, bazującą na wkłuciach w skórę głowy, jest peptydowa terapia włosów. Metoda ta oparta jest o kompozycję 7 peptydów i kwas hialuronowy. Rezultatem jej zastosowania jest zatrzymanie wypadania włosów, ich zagęszczenie i przyśpieszenie procesu odrostu oraz rewitalizacja mieszków włosowych.
Innym zalecanym zabiegiem jest infuzja tlenowa – innowacyjna metoda z użyciem tlenu, którą przeprowadza się zarówno na skórze głowy, jak i włosach. Infuzja pozwala dotlenić skórę, poprawić mikrokrążenie i odżywić tkanki, przez co mieszki włosowe ulegają wzmocnieniu. Dla widocznych, zadowalających efektów zaleca się wykonanie jej kilkakrotnie, w miarę regularnych odstępach czasu.
Piękne włosy po ciąży? Tak, to możliwe!
Choć spadek hormonów po urodzeniu dziecka działa na niekorzyść objętości, nie oznacza to, że nic się z tym nie da zrobić. Dieta bogata w witaminy, codzienne rytuały pielęgnacyjne i odpowiednio dobrane zabiegi, czy to domowe, czy specjalistyczne, z pewnością pozwolą, krok po kroku, wypracować właściwą kondycję fryzury o zadowalającej objętości.