Swędzą Cię oczy? Łzawią, a w spojówkach występują grudki? Zmagasz się z zaczerwienieniem i opuchnięciem powiek? Najczęściej objawy te wskazują na  zapalenie spojówek.

Spojówki – dlaczego takie ważne

Spojówki są błonami śluzowymi, które pokrywają powieki po ich wewnętrznej stronie i zewnętrznej części białka oka. Do ich zadań należą: ochrona oczu przed infekcjami i urazami mechanicznymi oraz produkcja łez, które mają nawilżać gałkę oczną. Nierzadko, dochodzi do sytuacji, kiedy spojówka narażona zostaje na działanie patogenów lub dochodzi do urazów i zatarć, efektem czego może rozwinąć się stan zapalny, czyli zapalenie spojówki.

Ze względu na czynniki wywołujące zapalenie spojówek, dzielimy je na alergiczne, infekcyjne (bakteryjne, wirusowe i grzybicze) i proste. Te różnią się nie tylko ze względu na przyczyny, ale także objawy oraz sposoby leczenia. Ponadto, alergiczne oraz proste infekcje nie są zaraźliwe, wszystkie pozostałe już tak.

Alergiczne zapalenie spojówek

Dolegliwości wywołane alergią dzielą się na okresowe, przewlekłe i ostre. Mogą one występować zarówno na jednym oku, jak i również na obojgu.

Okresowe zapalenie spojówek pojawia się w określonych porach roku. Najczęstszą przyczyną jest nadwrażliwość na pyłki traw. Spojówka i powieka jest obrzęknięta, a odczyn brodawkowy rozlany. Objawom tym towarzyszy katar, uczucie swędzenia, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Symptomy te mogą być silniejsze lub słabsze, w zależności od siły pylenia czy stopnia nadwrażliwości na patogen.

Przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek, jak nazwa wskazuje, to dolegliwość występująca cały rok. Alergenem w tym wypadku może być sierść, pleśń, roztocza i inne czynniki, na których działanie pacjent jest narażony nieustannie. Do najczęstszych objawów należą: zespół suchego oka, podrażnienie, zaczerwienienie i uczucie swędzenia.

Ostry przebieg choroby wynika z reakcji na dużą ilość czynnika alergicznego w oku. Objawem jest obrzęk na spojówkach i powiekach, pieczenie i nieduża ilość wydzieliny ze śluzówki. Dolegliwość ta ustępuje samoistnie po krótkim czasie.

Infekcyjne zapalenie spojówek

Dzielimy je na bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Dolegliwość wywołana bakterią z reguły występuje na obojgu oczach. Cechuje się pojawieniem się ropnej wydzieliny, która utrudnia podniesienie powiek. Nierzadko też, oczy są obrzęknięte i przekrwione. Ten typ dolegliwości dzielony jest ze względu na jego przebieg: ostry i przewlekły. W przypadku tego pierwszego, objawy utrzymują się przez około dwóch tygodniu, przy czym na samym początku są one najbardziej dokuczliwe. Przewlekłe zapalenie spojówek trwa natomiast ponad miesiąc i charakteryzuje się mniejszą ilością wydzielającej się z oka ropy.

Wirusowe zapalenie spojówek może występować samodzielnie lub też być objawem infekcji wirusowej organizmu (najczęściej pojawia przy przeziębieniu i grypie lub odrze, różyczce czy śwince). Najczęstszym powodem pojawienia się choroby może być dotykanie oczu brudną ręką, przez co dochodzi do przeniesienia bakterii na spojówkę. Zakażenie może być również wywołane przez kontakt z osobami chorymi. Objawia się ono obrzękiem, uczuciem obecności ciała obcego w oku, swędzeniem oraz uwidocznieniem naczynek krwionośnych na spojówce.

Zapalenie wywołane grzybami powstaje wskutek stosowania długotrwałych kuracji antybiotykowych. Nierzadko, również, dochodzi do przeniesienia choroby z innych partii ciała (np. narządów płciowych). Infekcję można rozpoznać po zaczerwienionych, czerwonych i łzawiących spojówkach.

Proste zapalenie spojówek

Istnieje jeszcze jeszcze jeden typ tej choroby, nazywane prostym. Spowodowane jest ono przez czynniki drażniące, tj. dym papierosowy, gazy, pary czy długotrwałe patrzenie na łuk elektryczny podczas spawania. Aby wyleczyć ten typ dolegliwości, należy unikać czynników, które wywołały chorobę.

Kilka słów na temat leczenia

W zależności od rodzaju zapalenia, różnie się je leczy. Przede wszystkim, ważna jest konsultacja z okulistą, który rozpozna z jakim typem dolegliwości mamy do czynienia.

Jeżeli chodzi o postać alergiczną to tu potrzebne jest podanie leków antyhistaminowych, niekiedy konieczne jest odczulanie chorego.

Wirusowe zapalenie spojówek nie wymaga leczenia. Najczęściej ustępuje samoistnie wraz z chorobą, której towarzyszy ta dolegliwość.

Bakteryjne zapalenie spojówek wymaga podania odpowiednich leków i kropli z antybiotykiem. Lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich maści. Ważne jest, aby leki przyjmować zgodnie z zaleceniami. W wypadku chorobly wywołanej grzybami, zaleca się przyjmowanie kropli lub maści antygrzybicznych.

Profilaktyka dla zdrowia spojówek

Higiena oczu jest bardzo ważna. Istotne jest, aby jak najrzadziej dotykać gałek ocznych, uważać na zatarcia i podrażnienia. Nie należy kontaktować się z osobami, które aktualnie przechodzą przez zapalenie spojówek, a gdy pacjent zmaga się z alergią, należy w miarę możliwości unikać drażniących czynników i przyjmować leki antyhistaminowe. Odpowiednia profilaktyka oczu z pewnością zredukuje ryzyko występowania chorób oczu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz